YEREL
Giriş Tarihi : 04-05-2021 11:26   Güncelleme : 04-05-2021 11:26

Rektör BİLGİN: AÇÜ’YÜ ULUSLARARASI NOYUTA GETİRECEĞİZ

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Mustafa Sıtkı Bilgin, üniversitede yürütülen çalışmalar ve gerçekleştirilmesi planlanan projelerle ilgili basın toplantısı düzenlendi.

Rektör BİLGİN: AÇÜ’YÜ ULUSLARARASI NOYUTA GETİRECEĞİZ

AÇÜ Rektörü Bilgin, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından ihtisaslaşma programına alınan üniversitede, "Tıbbi-Aromatik Bitkiler" ihtisaslaşma alanında yürütülen çalışmalar ve gerçekleştirilmesi planlanan projelerle ilgili basın toplantısı düzenlendi.

Bilgin, gerçekleştirmiş olduğu basın toplantısında Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma Programı'nın kapsamında “tıbbı ve aromatik” konusunda ihtisas üniversitesi olduklarını kaydetti ve tıbbı aromatik bitkilerden doğal ürünler elde etmeyi planlamakta olduklarını, bu çerçevede de bilimsel çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Başka yerde yok

İhtisas üniversitesi olmaktaki amacın Artvin ekonomisine ve bölgesel kalkınmaya hizmet ederek katkı sağlayacağını ifade eden Bilgin, “Yapılacak bilimsel çalışmalar neticesinde tıbbı ve aromatik bitkilerden elde edilecek doğal ürünlerin kozmetik, gıda ve ilaç sanayisi gibi alanlarda üretimlerinin yapılmasını istiyoruz. Biz tıbbı aromatik bitkilerden doğal ürünler elde etmeyi planlamaktayız, bu çerçevede de bilimsel çalışmalarımız devam ediyor” diyerek tıbbi aromatik bitkilerle alakalı ileri teknolojiye sahip Türkiye’de başka yerde olmayan bir laboratuvara sahip olduklarını belirtti.

Ayrıca kentin sahip olduğu değerleri bilim ışında ön plana çıkarmak için çalışmalar yaptıklarını açıklayan Bilgin, “Aracılık çok önemli bir konu. Arıcılık araştırma merkezinin kurulması, Artvin zeytinin korunması ve geliştirilmesi,  ormanların korunması ve geliştirilmesi, orman ürünlerinden ürünler elde etmek üzere endüstriyel tasarım araştırma ve uygulama merkezi kurulması kararı alındı. Bu merkezlerin biran önce faaliyete geçmesi için yürütülen çalışmalarda da sona gelindi” dedi.

Botanik bahçesi çalışmalarında sona gelindi

Artvin’de bulunan endemik bitkilerin korunması ve geliştirilmesi için botanik bahçesi kurma çalışmalarının devam ettiğini, bu proje kapsamında yürütülen çalışmalarda sona gelindiğini söyleyen Bilgin, “Botanik Bahçesi projesi kapsamında bir araştırma merkezi kuldu.  Botanik bahçesiyle bitkileri çeşitlendirip yaygınlaştıracağız. Bitki gen laboratuvarları oluşturduk” diyerek üniversitenin kentin en önemli dinamiklerinden birisi olduğunu belirtti.

Siyasal gelişmeler bilimsel olarak ele alınıyor

Rektör Bilgin açıklamasına “Artvin Çoruh Üniversitesi olarak Kafkasya’da bölgesel bilim merkezi olmak istiyoruz. Kafkasya’nın jeopolitik konumu ortadaır. Hazar Denizi’ni Karadeniz’e bağlayan kilit bir coğrafya. Dünya enerji kaynaklarının yüzde kırkının olduğu bir bölge. Küresel siyasetin en çok yoğunlaştığı analardan birisi. Bu coğrafyanın sınırında ki bir üniversite olarak bölgedeki siyasal gelişmeleri bilimsel olarak ele alarak çalışmalar yapmak istiyoruz” diyerek devam etti.

Yurt dışından öğrenci çekecek çalışmalar var

Bu tarz stratejik çalışmalara ağırlık vereceklerini aktaran Bilgin,  “üniversite olarak İpek Yolu projesiyle ilgili de çalışmalara başladık. Uluslara arası Kafkas Kongresi yapacağız. Artvin Çoruh Üniversitesi’ni uluslararası bir boyuta taşımak istiyoruz. Başta Kafkas ülkeleri, Türkiye Cumhuriyetleri ve Balkan Ülkelerinden öğrenciler olmak üzere yurt dışından öğrenci çekecek çalışmalara yapmaktayız” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ