Yerel
Giriş Tarihi : 31-08-2022 14:52   Güncelleme : 01-09-2022 13:20

Pilarget’ten Gerisi Teferruat

Pilarget Doğa ve Yaşam Derneğin Başkanı Murat Kuruoğlu, dernek başkanlığından istifası, öncesinde sonrasında yapılan gelişmelere dair açıklamalarda bulundu.

Pilarget’ten Gerisi Teferruat

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından Artvin’in Arhavi ilçesi dereleri ile Ulukent ve Balıklı köylerinin bulunduğu Pilarget Vadisi’ndeki de dere ıslahı ilgili Murat Kuruoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

Pilarget vadisinde 2021 yılında selden dolayı tahribatlar oluştuğunu anlatan Kuruoğlu şunları söyledi.

“Başkan Yardımcım Fahrettin Şivil festival sonrası Pilarget muhtarımız Necati Canoğlu, Ersel Erdoğan, Murat Kuruoğlu Ana deredeki yapılacak işlemler yerinde istişare yaptı.  Değirmendere de yol boyunca yolun altı yer yer boşaldı.

Camiden Hasan Canbay’ın evine kadar olan kısım, ayrıca Ulukent Alım yerinin olduğu yerde Adnan Kuruoğlu’nun bahçe sinde lokal taş duvar çöktü. Metin Kurdoğlu’nun evin alt kısmı yol tarafından oyulduğundan yol tehlikede. Papuç beton 2 buçuk metre, 2 temel üzerinde doğal taş duvar işlenerek yapılacağını Necati Canoğlu muhtarımız ana derede ihtiyaç olduğunu beyan etti.

Derede neticesinde bir kepçe çalışacak ufak tahribatlar olacağını yalnız büyük kayalara müdahale edilmeyeceğini beyan etti. Başkan olarak Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği Yönetim kurulu üyelerine bilgiler aktarıldı, mutabık kalındı.

Ayrıca imam lojmanının olduğu derede geçen seneki bir önceki selde heyelan nedeni ile mezarlık kaybolmuştur. Sağlı sollu Pilarget aile mezarlığı oluşu ve yukarda evlerin imam lojmanı oluşundan dolayı sağlı sollu taş duvar yapılmıştır. Tehlike minimuma indirilmiştir.

Değirmendere Mahallesi'nde 2021 yılındaki sel de büyük tahribat meydana gelmiştir 70 haneli mahallede çoğunlukta imza toplanmış olup DSİ’den duvar talebinde bulunulmuştur.

Şu an yapılan yerde yer yer derenin eni 3 ve 4 metre kepçe bu alanda çalışırken tabii ki bir tahribat olacaktır. Alınan kararlar hiçe sayılıp eleştirilerin dozu yükselince tekrar başkan yardımcım Fahrettin Şivil, Şadi Yıldızcan, Necati Canoğlu, Hazım Kurdoğlu yerinde tespit yaptı. Yanlış bir işlem olmadığına karar verildi. 1 gün sonra yine de Facebok, Whatsapp üzerinden algı yapılarak olmayan beton duvarların resimlerinin paylaşılması ne kadar doğrudur?

Konuşulup tamam denilen karar 1 gün sonra değişiyor ise biz burada yokuz demektir. Ağızdan çıkan laf senettir çektir. Başkan yardımcım Fahrettin Şivil ile aramızda konuşarak ortak aldığımız kararlara saygı duyulmuyor ise istifa dilekçemizi verdik istifa ettik.

Pilarget Doğa ve yaşam derneği yeni yönetim Alınan karar bir gün sonra değişecek ise Pilarget Doğa ve yaşam derneği de beraber olmak mümkün değildir.

Pilargette doğup büyüdüğüm ata toprağım, memleketim için kalbimiz her daim heyecanla atmaktadır. Pilarget halkı da bilir. Gerisi teferruattır.”

Dilan Şahinbaş

 

AdminAdmin