Yerel
Giriş Tarihi : 26-08-2022 15:07

Pilarget’e Sahip Çıkılmalı

Pilarget’e Sahip Çıkılmalı

DSİ 26. Bölge Müdürlüğü tarafından, Arhavi Pilarget Vadisi’nde bulunan “Kabisre Deresi Memba Kollarının Taşkın Kontrolü” ihalesi ardından derelerin beton kanallara alınmasına DEVA Partisi tepki gösterdi.

Arhavi Pilarget Vadisinde bulunan Derecik, Ulukent, Balıklı, Üçırmak, Soğucak, Dülgerli ve Küçükköy köylerini kapsayan“Kabisre Deresi Memba Kollarının Taşkın Kontrolü” ihalesi ardından yapılan çalışmaları inceleyen DEVA Partisi Arhavi İlçe Başkanı Mustafa Genç “Yaşanan felaketlerden ders çıkartamadığımızı üzülerek tespit ettim dedi.

Genç, DSİ tarafından Pilarget dere ıslahı adı altında yapılan rant ve talan projesini yerinde görmek için DEVA Partisi ve İYİ Parti İlçe Başkanları olarak şantiye sahasını gezdiklerini belirterek, “Yapılan duvarın bir kenarının genişliği 5 metre. Ancak dere için ayrılan su akış kanalının 6 metre bırakıldığını görünce inanın şaşırdım. Yani dere havzasından en az 10 metre alan çalıp dereye sadece 6 metresini iade edeceksiniz.

Samimi olarak söylüyorum, bu talanı yapan ve dilekçe yazıp duvar isteyen kişileri dere bir gün mağdur edecektir.

Yüklenici firma ADSEL dere yatağından taş kırarak duvar yapmaktadır. Hiçbir kurum   taş temini için dere yatağını göstermez ve müsaade etmez. İhaleyi yapan kurum, yer tesliminden sonra taş temini için ocak göstermiştir. Firma bu ocaktan nakliye ve fiyat almaktadır.

Yapılan duvar iki metresi harçlı diğer kalan kısmı harçsız dolgu şeklindedir. Yapılan iş usulsüz ve şartname dışıdır. Temel betonu duvara göre dar ve yetersizdir. Şirket yayla HES’lerinde yaptığı talan düzenine maalesef devam ediyor.

Ben il genel meclisi üyelerini özellikle bu köyden olması sebebiyle Adem Pişmiş ağabeyimi konuya sahip çıkmaya davet ediyorum.

Yine bu köyden olup CHP ilçe yönetim kurulu üyesi arkadaşları köyüne sahip çıkmaya çağırıyorum. Arhavi Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği Derneğine ve Pilarget’e sahip çıkmalıdır. Unutmayalım bu doğa tahribatının geri dönüşü yüz yıllar sonra ancak olur.

Deva partisi olarak doğaya zarar veren bütün rant projelerine karşıyız. Bu projeler doğaya zarar vermeden ve rant kaynağı olmadan o köyün halkı ile birlikte yapılmalıdır. Bu dereler ve yüz yıllardır oluşan eko sistem bir partinin veya muhtarın mali değildir.”

Dilan Şahinbaş

 

AdminAdmin