Yerel
Giriş Tarihi : 24-08-2022 12:02

“Pilarget Vadisinde Tabut Kanallar İstemiyoruz”

“Pilarget Vadisinde Tabut Kanallar İstemiyoruz”

Artvin’de DSİ 26. Bölge Müdürlüğü tarafından, Arhavi Pilarget Vadisi’nde bulunan Derecik, Ulukent, Balıklı, Üçırmak, Soğucak, Dülgerli ve Küçükköy köylerini kapsayan “Kabisre Deresi Memba Kollarının Taşkın Kontrolü” ihalesi ardından derelerin beton kanallara alınmasına “Pilarget vadisinde tabut kanallar istemiyoruz” diyen vadi halkının tepkilerine rağmen derelerde beton kanal çalışmaları başlatılması hem vadi halkının hem de siyasi partilerin tepkisini çekmeye devam ediyor.

Arhavi Pilarget Vadisi Son

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından Artvin’in Arhavi ilçesi dereleri ile Ulukent ve Balıklı köylerinin bulunduğu Pilarget Vadisi’ndeki derelerin beton kanala alınması ve toplam 2 bin 719 hektarlık alanın maden sahası ilan edilmesine karşı çıkan vadi halkı Geçen ay Pilarget vadisinde 3. yapılan Pilarget Festivali’nde DSİ’nin beton kanal ve maden projelerine tepki göstermişti.

Festivale katılan ve bir konuşma yapan AKP Artvin Milletvekili Erkan Balta “vadi halkının istemediği hiçbir projenin hayata geçirmeyeceğiz” sözünü vermişti.

AKP’li vekil Balta’nın bu sözünün ardından bir ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen Pilarget vadisi derelerinde yurttaşların (beton tabutlar) olarak nitelendirdiği derelerin kanala alınma projesine başlanması vadi halkının ve siyasilerin tepkisine neden oldu.

Arhavi, Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Fazlı Zoroğlu, DSİ tarafından yapılan ihale ile Pilarget havzasına 5 kilometrenin üstünde dere güzergâhında beton kanal uygulaması yapılacağını, bunun yeniden yağacak yoğun yağmurlar sonrası bir felakete yol açacağını söyledi.

“Amaç Bölgeyi İnsansızlaştırmak Doğa Talanına Devam Etmek”

Pilarget vadisinin beton kanallara alınması ve maden arama çalışmalarının başlatılması vadide yaşamın sonlandırılması demek olduğunu dile getiren Pilarget Derneği onursal başkanı Hazım Kurdoğlu;

“Burada amaç bölgeyi insansızlaştırmak. Bunun için bu projeler hayata geçirilmek isteniyor. Daha önce yapılmak istenilen HES projelerine karşı verdiğimiz mücadele sonucunda HES projesini iptal ettirdik. Şimdi ise derelerimizi beton kanallara alarak maden aramaları başlatılarak vadi yok edilmek isteniyor. Bu şu demektir. Yaklaşık bu vadide yaşayan 3 bin insanı buradan göçe zorlamak ve buraları insansızlaştırıp her türlü doğanın talanına açık bir alana dönüştürmek istiyorlar. Bizlere söz vermişlerdi “vadi halkının istemediği hiçbir şey olmayacak” ancak geldiğimiz noktada vadi halkı istemiyor ancak DSİ projelere başladı bile. Biz beton tabutlar istemiyoruz. Yapılacak işler rutin olarak gerçekten akan giden yerlerimiz varsa buralara taş duvarlar şeklinde yapılsın. Bu şekilde beton kanalların olması gelecek bir felakete meydan vermek olacaktır.” Dedi.

“Müteahhit firmanın kaya, kum taş gibi malzemeleri kullanma yetkisi var mıdır?”

Hazım Kurdoğlu, DSİ yetkililerine ise şu soruları sordu; “DSİ’nin Artvin Bölge Müdürlüğü Yetkilileri Arhavi Ulukent ve Balıklı Köylerinde toplam 5 kilometre 184 metre dere ıslahı denen çalışmayı bilimsel verilerden uzak zücaciyeye girmiş fil gibi yürütüyorsunuz. Bir; ismi geçen bu projede ÇED raporunun istenmemesi mevzuata uygun mudur? İki; etüt çalışması yapılmış mıdır? Üç; müteahhit firmaya dere yatağından çıkarılan kaya, kum ve taş gibi malzemelerin kullanma yetkisi var mıdır?”

“Bu taşların kırılması akış hızını arttırarak felakete yol açacaktır”

Vadide beton kanal çalışmalarına vadi halkının ardından siyasi parti temsilcileri de tepki gösterdi. İYİ Parti Arhavi İlçe Başkanı Faik Birol Atabek ile Deva Partisi Arhavi İlçe Başkanı Mustafa Genç, Pilarget vadisinde yapılan beton kanal çalışmalarını yerinde inceledi.

Parti başkanları:

“Yapılan yatırımlara ve hizmetlere kesinlikle karşı değiliz, bu yatırımı birilerine para kazandırmak için yapıyorlarsa sonuna kadar karşı çıkarız. Vatandaşın zarar gören arazilerine lokal olarak duvar yapılmalı ayrıca dere yatakları daraltılmamalıdır ve derenin akar yatağındaki büyük kayalar taş duvar yapılmak anacıyla ekskavatör tarafından kırılmaktadır. Bu taşların kırılması büyük yağışlarda derenin akış hızını artırarak beklenmeyen daha büyük felaketlere sebep olacaktır. Bu tip uygulamaların daha titizlikle uygulanarak aksine sonuçlara meydan verilmemelidir” ifadelerini kullandı.

Malvina BİBİLASHVİLİ

AdminAdmin