YEREL
Giriş Tarihi : 24-05-2021 16:09   Güncelleme : 24-05-2021 16:09

PETROLDEKİ ZAM VATANDAŞIN CEBİNİ YAKTI

Cumhurbaşkanı kararına göre akaryakıt ürünlerinden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) %54, %78 ve %189 oranında artırıldı.

PETROLDEKİ ZAM VATANDAŞIN CEBİNİ YAKTI

20/05/2021 tarihinde uygulamaya giren akaryakıt zammında uygulamaya geçildi. Cumhur Başkanı Kararına göre ÖTV miktarı 95 oktan benzinde litre başına 0.8652 TL’den 1.3313 TL’ye, 98 oktan benzinde 1.0283 TL’den 1.5836 TL’ye çıkarıldı.

Artvin’de Petrol Ofisi işletmecisi Ali Yücel Kurt akaryakıta gelen zamların ardından yaptığı açıklamalarda yapılan zamlara karşın dikkatleri çekti.

Biz vatandaşın ihtiyaçlarını karşılıyoruz

Benzine yapılan zam sonrası konu ile ilgili düşüncelerini bizlere aktaran Kurt şu ifadelere yer verdi “ Bizleri yaptığımız iş boyutunda büyük ölçüde etkilemiş durumda. Fakat en büyük etkilenen yine vatandaşımız oldu bizler vatandaşımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet verirken böyle zorlu bir süreçte ardı ardına gelen zamlar vatandaşımızı cebinden vurdu. Son dört aydır enflasyon karşısında enflasyonu artırmasın diye akaryakıta zam yapılmıyordu fakat gözle görülmeyen bir kısmı olsa bile aslında bu zamlar yapılıyordu. Hepimizin bildiği isimle Özel tüketim Vergisi dediğimiz (ÖTV)’den karşılanıyordu. Tabi bu durum öyle bir duruma geldi ki artık karşılanamaz boyutlara gelince oradaki (ÖTV) miktarı 0’a indi diğer bir deyiş işe normal zam yapılsaydı akaryakıttaki bugün ki yedi lira olan motorinin fiyatı on bir lira civarında olması gerekiyordu. Kısacası (ÖTV) dediğimiz şeyin miktarı bitince bu sefer bunun vergi oranını artırmak için tekrar zam yapmak zorunda kaldılar ve tabi bu zam bizim alım gücümüzü de aynı oranda düşürdü. Bunun sebebi ise bu sektörde yer alan bütün akaryakıt bayileri stoksuz yakalanmış oldu ve bu da sermayeleri küçültmüş oldu. Sonrasında tabi vatandaşa yansıyan bir durum olduğu için her elli liralık benzin alan yedi litre alıyordu şimdi ise 5 litre alacaklar veya her yüz liralık alanlar ise on yedi litre alıyordu şimdi 13 litre alacaklar fiyat olarak cepten çıkan para aynı fakat alınan adet sayısı düşük oluyor. Dolayısıyla yapılan zamlar yediden yetmişe bütün ürünlere, vatandaşa ileriye dönük olarak yansıyacak “ Dedi.

Benimde aracım var, bende şoförüm

Kurt kendisinin de bir araç kullanan birey olduğunu ve zamlardan dolayı kendisinin de etkilendiğini belirten açıklamalarda bulundu “ Her ne kadar akaryakıt sektöründe yer alan bir insan olsam da bende araç kullanan bir insanım. Tabi zam kötü bir şey iyi değil fakat zam yapılmasının tek nedeni var oda bütçeyi dengi, dengine getirememektir. Bunu sağlayacak olanlar yine ülkemizi yöneten insanlardır bu yüzden becerikli ve ehli insanların eline alması lazım. Bu sektörü yönetmek için veya ülkemizi yönetmek için bunun yolu budur kaçınılmazdır diyebilirim.  Bu durumda kalemlerinden birini oluşturan akaryakıt sektörü de nasıl ki tarımda veya gıda da yüzde onluk ve yüzde yirmilik artış varsa son üç aydır da akaryakıt sektöründe var bu durum dövizden kaynaklı olarak artış gösteriyor. Döviz artığı için bu kalemde normal olarak artıyor öncesinde yansımamıştı ama şimdi ne oldu? Yansıtmak zorunda kalındı böyle bir dünya yok vermeden almak Allah’a mahsustur! Dolayısıyla burada yine nihai tüketici finanse edecek ülkemizi demektir. Bu da halkımızın cebine yine önceki gün ki göründüğü gibi zam olarak yansıyacaktır “

Pandemi süreci petrolü de derinden etkiledi

1,5 yıldır pandemi sürecini ele anal Kurt daha önceki yıllara oran yapılan satışların karşılaştırmasını yaptı “ Yüzde atmışlık bir düşüş var diyebilirim. Bizim sektörümüzde diğer sektörler ve esnaflar kadar en çok etkilenen iş alanlarından biri oldu. Son yıllarda yansıyan düşüş nedeni ile işlerimiz doğal olarak ciddi boyutta etkilendi birde biz sektörümüzde kapatma yapamıyoruz işçi çıkartması yapamıyoruz. Çünkü 7/24 Enerji Piyasa Düzenleme Kuruluna bağlı bir sektörüz bundan dolayı da sistemleri kapatma şansımız hiç yok kapatamıyoruz, kapatamayınca da giderlerimiz aynen olduğu gibi kalıyor hatta ve hatta arttığını söyleyebilirim. Artınca da satışlarımız yüzde atmış düştüğü için kendi imkânlarımız ile finanse etmeye çalışıyoruz. Tam kapanma sürecinde ise yüzde seksenlik bir düşüş yaşadık sektör olarak yarım kapasite ile çalıştık desek yeridir “ ifadelerine yer verdi.

Pandemi böyle atlatılmaz!

Pandeminin atlatılması için dikkat çekici açıklamalarda bulunan Kurt bu süreç içerisinde kesinlikle yapılması gereken kural ve önlemlere şu şekilde yer verdi        “ Bu konuda gelişmiş ülkeler ne yapmışsa bu pandemiye giren ve pandemiyi ağır şekilde geçiren ülkeler belli. Bu ülkeler neler yapmış ise onlar deneme, yanılma yöntemi ile çözüm buldular ve bugün bizden daha iyi durumdalar diyebiliriz. Bizim yöneticilerimizin de başından beri yapması gereken önlemlerdi bu pandemiyi ağır şekilde atlatan ülkeleri örnek alıp yapılması gereken bir çözüm yoluydu. Tedbirler sonucu bir sonuç alamayınca 1,5 yıldır doğal olarak halk olarak bir umutsuzluğa kapılabiliyoruz ülkemizde bir çıkmaza girdiği için bu konuda umutsuzluk durumunu hissedebiliyoruz. Ülkemizi yönetenler daha duyarlı davranıp inisiyatif kullanmaları gerekmektedir. Bir sektörden ne kadar para gelecek diye düşünülmemeli Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan seksen üç milyon insan olmazsa istediğiniz kadar geliriniz olsun hiçbir anlam ifade etmez. Bu ülkeyi yurttaşlar kurmuştur, yurttaşlar olmazsa senin tonla paran koca bir hiçtir dolayısıyla gelişmiş ülkeler ne yaptıysa aynısını yapmamız gerekmektedir “ Dedi.

 

Aşı geldi ama gecikti

 

Aşının yararlı olacağını savunan Kurt şu ifadeleri kullandı “ Bence yararlı olur niye olmasın? Aşı olacak olan kesim var ve olmayacak olan kesimde var ciddi ciddi insanlar bunu düşünüyor olmak istemiyorlar yani güvenmiyoruz diyenler var fakat ben şöyle düşünüyorum. Bundan başka bir çıkış noktamız yok! Burada suya düşen yılana sarılır denildiği gibi bizde aşıya sarılacağız dolayısıyla başka çıkış noktamız yok! Başka bir alternatif olmadığı için Dünya’da kullanılan aşıların en iyisi ve mümkün mertebe en kalitelisini en niteliklisini Türk Halkına yapmak gerekmektedir. Sağlıkçılarımız ve Sağlık Bakanımız bu konuda ne düşünüyor orasını bilemeyiz fakat ben Çin aşısına güvenmiyorum akşam yapılan açıklamalarda yöneticilerimizde Alman Biyotek aşısına yönelmiştir. Bu ayın sonundan başlanacak ve Haziran’ın sonuna kadar en az yüzde yetmişinin aşılanması gerekiyor ki eğitim ve öğretim hayatına kalındığı yerden devam edilsin yoksa eğitim ve öğretim olmaz ise Ülkemizin geleceği içler acısı bir durum halini alacaktır “ Dedi.

Bu ülke çok şey gördü bunu da atlatacak!

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda önemli etkisi olan Mustafa Kemal Atatürk’ten örnek veren Kurt şu açıklamaları yaptı “ İnsanlarımız umudunu kırmasın, karamsar olmasınlar Türkiye Cumhuriyeti yoktan var edilmiştir. Biz daha yok olmadık Atatürk’ün yolu ne güzel yoldur ki bu yoldan çıktığımız zaman nelerin olduğunu hepimiz biliyoruz örnek alınması gereken koca bir hikâye bir gerçek var insanlarımızda bu gerçeklere dönüp neyi örnek olması gerektiğini tekrar bir düşünsünler tekrar bir baksınlar bu ülkenin ne gibi zorluklara karşı geldiğini gözlemlesinler. Önünde koca bir Çanakkale destanı var bu Kovid-19 bizim için ne ki? Umudumuzu kaybetmeyelim. Bu ülkede her alanda ve her sektörde Türkiye’nin önü açıktır yeter ki ülkeyi akıl, bilgi ve mantık ile yönetelim Atatürk’ün yolundan sapmayalım “ İfadeleri ile sonlandırdı.