YEREL
Giriş Tarihi : 23-10-2021 15:45   Güncelleme : 23-10-2021 15:45

Peki Biz Ne Yapmalıyız?

Peki Biz Ne Yapmalıyız?

Psikolog Esra Delioğlu, “Havaların soğumasıyla birlikte hareket kısıtlanması ve dışarıdan artık uzaklaşmak sonbaharın bize getirdiği kasvetli hava ile birlikte artık kendimizde şikayet ettiğimiz belirtiler oluşmaya başlamakta” dedi.

Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte insanların kendilerinde şikayet ettiği belirtilerin ortaya çıktığını açıklayan Psikolog Delioğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Havaların soğumasıyla birlikte hareket kısıtlanması ve dışarıdan artık uzaklaşmak sonbaharın bize getirdiği kasvetli hava ile birlikte artık kendimizde şikayet ettiğimiz belirtiler oluşmaya başlamakta.

Bunlar; mutsuz ruh hali, uykulu hissetme uyanmakta zorlanma, gergin ruh hali, odaklanamama, iştahsızlık ya da aşırı kilo alma, kaygı halinde artış, ölüm düşünceleri, kendini değersizleştirme gibi bu belirtilerin başlaması kaçınılmaz.

Bu belirtilerin bir sebebi de aslında bizim kasvetli havaların gelmesiyle birlikte bu belirtileri yaşadığımız halde yine de hareketsizlik halimizi daha da fazla arttırmaktayız.

Depresyon aslında, normal bir duygulanım olarak depresyon, ruhsal bir belirti olarak depresyon, Psikiyatrik bir hastalık olarak depresyon şeklinde üç ana başlıkta daha fazla kullanılmakta.

Sonbaharın gelmesiyle birlikte aslında bu belirtilerin de en çok rastlandığı durumun bir getirisi normal bir duygulanım olarak depresyon başlığında değerlendirebiliriz. Normal bir duygulanım olarak depresyon günlük dildeki karşılığı insanın kendisi için önem taşıyan bir şeyin yitirdiği zaman yaşadığı hüzün durumu veya değişikliklerin insandaki etkisi Şeklinde tanımlanabilir. Sonbaharın gelmesiyle birlikte güneşe maruz kalmayı yitirmek, Hareketliliği yitirmek kasvetli hava değişikliği ister istemez beden üzerinde normal bir duygulanım olarak depresyon sürecini getirir.

Peki biz ne yapmalıyız?

-Güneşli günlerde olabildiğince güneşten yararlanmaya çalışmak.

-Yaşadığımız ev çalıştığimız iş yerini havalandırmaya özen göstermek.

-Sağlıklı beslenmeye özen göstermek ve su içmeyi arttırmak.

-Uyuma saatlerimizi düzenlemeye çalışmak.

-açık hava yürüyüşleri spor aktivitelerine önem vermek.

-kafein azaltımı yapmak.”