YEREL
Giriş Tarihi : 26-05-2021 11:04   Güncelleme : 26-05-2021 11:04

PAZARIN NABZI

Pazar esnafı tezgâhların canlılığını kaybediyor.

PAZARIN NABZI

17 günlük karantina süreci sonrası pazarcı için önceki günlerden daha iyi sonuçlandı. Esnaf Pazar alanının ikiye bölünmesinden ve kısa süreli insanların Pazar alanına akın etmesi geçici bir süre boyunca etki etmesi bekleniyor.  Esnaflardan olan Serkan Çelik pazara dair merak edilen konulara açıklık getirdi.

Çok bir şey kalmadı

Çelik, “Çok bir şeyimiz kalmadı zaten yeşillikler bitti artık yaz sebzeleri ekmeye başladık. O da bir ay sonra çıkar işte marul, taze soğan, kendi ürünümüz peynir, tereyağı, süt bunları satıyoruz. Marullar 2,5 Lira, soğan 2,5 Lira tereyağın kilosu 80 Lira ve peynirin kilosu 60-30 Lira olarak satıyoruz “ ifadelerini kullandı.

Fiyatlara tepki

Pandeminin etkisi altına aldığı fiyatlarda bir o kadar yüksek olunca vatandaş mağdur durumda yer alıyor aynı zamanda esnaflarında sorunları aynı boyutta büyük. Çelik konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı “ Çok pahalı olduklarını söylüyorlar ama bu zamanda malum her şey pahalı yapabileceğimiz bir şey yok bu konuda mecbur bizde satmaya çalışıyoruz. Öteki günlere göre şu an Pazar biraz daha canlı çünkü karantinadan çıktı millet o yüzden bugün Pazar canlı. Cumartesi günü pazarı açtırmışlardı bizlere ama biz iş yapamadık boşuna açtırdılar getirdiğimiz ürünlerin hepsini sağ olsunlar ineklere yedirttik. Sadece bize açtırmaları ile bitmiyor insanlara dolmuş yoktu araba ile çıkmaya da izin vermiyorlardı bilindiği gibi Artvin engebeli alan çoğu insanın pazara gelmesi için araba ile gelmesi gerekiyor bunları yapsaydılar cumartesi günü için daha iyi olurdu ama bunları yapmadılar o yüzden sıkıntı yaşadık “ dedi.

Belirli bir alan

Sıkça Pazar alanının yerinin değişmesi sonucu yaşadıkları olayları ve belediyenin çözüm bulmasını diler getiren Çelik, “ Valilik önündeki alan Pazar kurmamız için iyiydi ama dediğim gibi insanlar pazara gelmeyince bizler açsak ne olur açmasak ne olur bir sürü malzeme getirmiştik fakat yeşilliklerimizin çoğunu ineklere verdik. İnsanlara izin verseydiler ya da araba ile çıkmalarına izin verselerdi veya dolmuş koysaydılar daha iyi olurdu sadece yürüme mesafesindeki insanlar geldi ama sokağa çıkamayan bir kesimde vardı o yüzden işlerimiz büyük boyutta etkilendi köylerine giden insanlarda vardı. Pazar yerlerinde bir sıkıntı var belediyenin çözmesi gerekiyor. Bu problemi çünkü bir yukarıda açıyorlar bir aşağıda açıyorlar Pazar ikiye bölününce vatandaş nereye nasıl gidecek kapalı Pazar alanı mesela daha iyiydi ve daha canlıydı şimdi aşağıda açtığımız Pazar alanı yine bir nebze hareketli ama yukarıdaki Pazar alanı gibi olmuyor belediyenin bu duruma çözüm bulması gerekiyor “ ifadeleri ile sonlandırdı.