YEREL
Giriş Tarihi : 15-06-2021 11:45   Güncelleme : 15-06-2021 11:45

PAZARCILARA NE OLDU

Pazar alanı rengârenk fakat talepler yok denecek kadar az.

PAZARCILARA NE OLDU

Geçimini pazarcılık ile sağlayan Hatice Kondakçı, yaşanan zorluklara ve tam kapanma dönemindeki etkilere de yaptığı açıklamalarda yer verdi. Ulusal marketlerin yerel esnafı büyük oranda etkilemesinden dolayı pazartesi günleri kurulan Pazar alanlarının da artık eski tadı, tuz yok denilebilir. Kondakçı, yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi “ kirazda talep var fakat alım gücü olmadığından dolayı milletimiz sadece bakıp geçiyor. Satışlarımız oluyor ama giderlerimizi karşılamıyor durum böyle olunca bizimde buraya gelip kurduğumuz tezgâhları vakit geçirmek için kurmamızdan farkı kalmıyor tezgâhlarda meyve, sebzeye ilgi fazlası ile var ama alan cebine uygun alıyor veya hiç almadan bakıp geçiyor. Milletin alım gücü ciddi boyutta düştü bu her alan için geçerli vatandaş kırtasiye veya başka ürünleri almaktan da tedirgin. Alım gücü düşük olunca elimizde ürünler kalıyor. Böyle bir durumda geçimimiz ciddi boyutta zorlaşıyor sonuçta ek işi olmayanlar var ve geçimini sadece pazarcılıktan karşılayanlar var böyle bir zamanda da geçimi sağlamak gerçekten zor. Diğer tüm esnaflar gibi bizim işlerimizi de büyük ölçüde etkiledi tabi eski işlerimizin yarısı bile yok şu an insanlar dışarıya çıkmaktan korktuğu için Pazar gibi kalabalık alanlara gelmiyor. Bu konuda biraz daha hassas oluyorlar bizim satışını yaptığımız ürünlerde zam durumu salgından dolayı olmaz. Bu rutin olarak yapılan belirli zamlarla aynı olur ama tabi ürünlerimiz organik olduğu için fiyat diğer büyük marketlere göre daha iyi diyebilirim.  Dediğim gibi satışlarımız çok düşük bunun sebebi salgın tabi ki ama insanlar eskisi gibi rahat gezemiyor eskisi gibi keyif ihtiyaçlarını almıyor şu anda ne lazımsa onu günü birlik veya haftalık alıyorlar “ dedi.

Kondakçı’nın yaptığı açıklamalardan sonra diğer bir Pazar esnafı olan ve demir dövme ustası olan Dursun Emre ise yaptığı satışlara yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Emre, “ yıllardır demir dövme ile uğraşıyorum demirden kazma, balta, orak vb. gibi aletlerin üretimini yapıyorum fakat artık alım gücünün çok düşük olmasından dolayı insanlarımız böyle alet edevat almıyor. Tam kapanmada işlerimiz hiç yoktu ve şimdi de Pazar alanında hiçbir satışımız söz konusu olmadı ne olacağı yönünde çok tedirginiz inşallah sonumuz iyi olur “ dedi.