YEREL
Giriş Tarihi : 16-03-2021 13:09   Güncelleme : 16-03-2021 13:10

Pazarcı Hatice Teyze’nin zengin tezgahı

59 yaşındaki Hatice Aksoy 20 yıldır pazarcılık yaptığını ağırlıklı olarak süt ürünleri sattığını bunun dışında da zeytin, bal, pekmez gibi ürünlere de müşterilerin talebi olduğunu söyledi.

Pazarcı Hatice Teyze’nin zengin tezgahı

Emekli eşine destek olabilmek için pazarcılık yapan Hatice Aksoy sattığı ürünlerin doğallığını, hangi ürünlerin tercih edildiğini ve pandemi sürecinden nasıl etkilendiklerini anlattı.

Önceden zeytin üretiminin fazla olması sebebiyle zeytin satışlarının fazla olduğunu söyleyen Hatice Aksoy şimdilerde ise ağırlıklı olarak süt ürünlerindeki üretimin fazla olduğunu bu sebeple de süt ürünlerindeki satışın fazla olduğunu söyledi. Mevsimine göre fasulye, mısır, salata gibi satışlarında olduğunu söyleyen Aksoy bu şekilde idare edebildiklerini belirtti. Pazarlarda eskisi gibi müşteri olmasa da birçok insanın sipariş üzerine alışveriş yapması süt ve süt ürünleri satışında bulunan çalışanlara maddi kazanç sağlama konusunda desteği olduğu söyledi. Pandemi sürecinde evden çıkamadıkları için evlere de sipariş götüremediklerini bu sebeple de pandemi sürecinde de olumsuz etkilendiklerini belirtti. İnsanların bu süreçte zaten tedirgin olduğunu sağlıklarını düşündükleri için eve sipariş çok tercih etmediklerini söyleyen Aksoy, bunun dışında da sadece müşterinin değil üretici olarak kendilerinin de tedirginlikleri olduğunu söyledi.

Sattığı ürünlerin hepsinin doğal olduğunu söyleyen Aksoy, yapılan peynir, yağ gibi ürünleri de eltisiyle birlikte yaptıklarını belirtti. Pandemi sebebiyle de doğal ürünlere olan talebin artmış olması süt ve süt ürünleri satan üreticileri memnun etse de evlere sipariş götürememeleri zorluk yaşamalarına sebep olduğunu söyledi.

Tezgahında kendi peteklerinin yapmış olduğu bal, dışarda gezen tavuklarının yumurtaları, organik pekmez gibi birçok ürünü olan Aksoy pazarcılıkla bir evin geçinmesine imkan olmadığını emekli eşine destek olabilmek için pazarcılık yaptığını belirtti.

Zülfiye AKSU