YEREL
Giriş Tarihi : 23-03-2021 13:52   Güncelleme : 23-03-2021 13:52

PAZARCI BEYAZ BAYRAK ÇEKMİŞ DURUMDA

Pazartesi günleri kurulan halk pazarında vatandaşın. Tezgahlara olan ilgisinin azalmasındaki sebep ne? Pazar esnafıyla yapılan röportajda. Vatandaşın tezgahlara karşı azalan ilgisindeki sır’ın ne olduğunu öğrendik.

PAZARCI BEYAZ BAYRAK ÇEKMİŞ DURUMDA

Artvin’de salgının tedbirli korkuya neden olmasından dolayı. Ve bazı marketlerin meyve,sebze satışını daha ucuza yapmasından dolayı. Pazar esnafı beyaz bayrak çekmiş durumda. Esnaflardan biri olan Yunus Şentürk konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı. ‘’ 23 yıldır pazarcıyım. Yıllardır bu sektörün içerisindeyim. Evime ekmek götürüyorum. Ama son dönemlerde salgından dolayı ve bir sürü etkeninde sebebiyle Pazar esnafı olarak zor durumdayız. İşler baya düşmüş durumda. Şu anki durumda Pazar sektörü ölmüş diyebiliriz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz artık.’’ İfadelerini kullanan Şentürk’e  Pazar sektöründe. Talepler ne yönde oluyor? sorusunda yanıt olarak şu ifadelere yer verdi. ‘’ Ağırlık satışımız günlük ihtiyaçlara göre oldu artık. Eskiden haftalık alışverişlerini yaparlardı. Şimdi ise günlük alışveriş yapılıyor sadece. Yani ne ihtiyacı varsa onu alıyorlar. Günlük olarak meyve ve yeşillik olarak bizden çok az bir alışveriş yapılıyor. Zaten haftalık satışlarımız olmuyor eskisi gibi. Bunun en büyük diğer etkiside ulusal marketlerin yaptığı satışlar bizi böyle zor bir durumda beyaz bayrağu çektirmiş durumda. Vatandaş uygun diye ulusala yöneliyor. Bu durum bizim satışlarımızı çok ciddi boyutta etkiledi. Pazar satışlarımız çok azaldı daha doğrusu pazarcı sayımızda azaldı. Bu durumun düzelmesi için halkın alışverişini yerli esnaftan yapması ve pazarcıya destek olması gerekiyor. Ulusalların yaptığı satışların bizi etkilemeside bu duruma çözüm getirilmesi gerektiği yönünde olduğunu demek doğru olur. ‘’ ifadelerini kullandı. Diğer bir Pazar esnafı olan Dursun Tokgöz yaptığı süt ve süt ürünlerinin pazarda olan taleplerin neredeyse durduğunu belirtti. Tokgöz ‘’ Evimize ekmek götürmek için en azından Pazar alanında yer alıyoruz. Salgının olmasıyla birlike süt ve süt ürününe yapılan satışın azaldığı göz önünde. Yaş kitlesine bağlı olarak satışımızda olduğu için bizi tercih eden yaş kitlesi evinden korku ile çıkamıyor. Satışımız az bir miktarda olur ama bu eskiye oranla şu anda geçimimizi bu alanda zorlaştırıyor. Satılan ürünlerimiz organik ve titiz bir şekilde hazırlanıyor. Bunu halkımıza belirtmeyi, bilgilendirmeyi isterim. Umarım en yakın zamanda bu durumdan kurtuluruz diyorum.’’ifadelerini kullandı.

Tokgöz ve Şentürk gibi diğer Pazar esnaflarıda. Bu zorlu dönemde aynı boyutta olduğundan dolayı. Zor dönemi atlatmayı bir an önce bekliyor. Pazar esnafına halkın talebi az olduğundan desteğide azalmış durumda. Ulusalların yaptığı satışlardan ciddi boyutta etkilenen Pazar esnafı bir an önce çözüm üretilmesi yönünde dileklerini iletti.