YEREL
Giriş Tarihi : 13-07-2021 11:17   Güncelleme : 13-07-2021 11:17

Pazar yerindeki kalabalık üreticiyi mutlu ediyor

1 Temmuz itibariyle yayınlanan yeni normalleşme genelgesiyle birlikte Artvin Belediye binası önünde açılan halk pazarındaki kalabalık pazarcı esnafını mutlu etse de pandemi nedeniyle girdikleri borç nedeniyle zorluk çektiklerini ifade ettiler.

Pazar yerindeki kalabalık üreticiyi mutlu ediyor

Pazarcı esnafları, normalleşmeyle birlikte yavaş yavaş eskiye dönüldüğünü belirtseler de pandemi nedeniyle 1.5 senede oluşan zararın kalıntılarının uzun süreceğini belirtti.

2019 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Artvin’de belediye başkanlığını kazandıktan sonra kapalı otopark üstünde bulunan Pazar yerinin farklı projede kullanacağı ifade edilerek Pazar yerinin başka yerde açılmasının gerekmesi itibariyle zaten mağdur edilen pazarcı esnafı üstüne bir de 2020 nin Mart ayında başlayan Kovid-19 salgınıyla beraber çok daha ağır zorluklar yaşadı. 1 Temmuz itibariyle başlayan yeni normalleşmeyle beraber biraz nefes alan pazarcılar Kovid-19 salgının maddi izlerini silmesi biraz uzun süreceğe benziyor. Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in pazarcı esnafını Belediye önünde tezgah açmasına müsaade ederek pazarcılara elinden gelen desteği gösterse de Pazar yeri sorunun bir an önce çözülmesini beklediklerini söylediler. Yeni normalleşmeyle beraber Pazar yerlerinde oluşan kalabalıklar pazarcı esnafının yüzünü güldürse de hala daha Kovid-19 salgınından önceki günlere tam olarak dönemediklerini ifade ettiler. Eski günlere dönülmesi için herkesin aşı olması gerektiğini belirten üreticiler bunun sadece kendilerini değil esnaf için, ekonominin daha da kötüye gitmemesi için aşı olmanın gerekli olduğunu düşündüklerini söylediler.