YEREL
Giriş Tarihi : 29-06-2021 11:32   Güncelleme : 29-06-2021 11:32

Pazar esnafları bitik durumda

Dilan Şahinbaş’ın sunumuyla gerçekleşen “Sokağın Nabzı” programında pazar esnafları pandemi sürecinde nasıl etkilendiklerini anlattı.

Pazar esnafları bitik durumda

“Küçük esnaflar bitti”

5 yıldır pazarcılık yapan Osman, “Pazar tezgahında Hırdavat malzemeleri satıyorum. Pandemi herkesi olduğu gibi bizleri de çok etkiledi. Pahalılık var ve işlerimiz çok düşük bir seviyede. Pandemiden önceki işler artık bitti. Şükürler olsun yine de ekmek param çıkıyor. Pazar tezgâhı kurmak için Artvin, Ardanuç arasına gidip geliyorum fakat bazı zamanlarda mazot parasını bile alamıyorum. Marketlerde artık her şey satılıyor bu durum biz esnaflar için sıkıntılı bir hal almaya başladı. Küçük esnaflar bitti. Marketler artık benim sattığım hırdavata kadar satıyorlar. Ben sadece gıda ürünlerinin satılmasını uygun buluyorum. Türkiye’de üretim durdu. Artık içtiğimiz şekeri bile dışarıdan ithal alıyoruz. Yetkili kişilerin bu konuda çiftçilere, esnaflara yardımcı olmaları lazım. Yetkililerden varyant yoluna bir tünelin inşa edilmesini rica ediyorum çünkü varyantın tepesine çıkana kadar kadar mazot bitiyor ve ulaşımda zorlanıyoruz” dedi.

“İnsanlar belirsizlik içerisinde”

Sokak Lezzetleri işletme sahibi Hakan Şermet, işletmeler artık bir açılıp bir kapandığı için müşterilerin alım konusunda belirsizlik içinde kaldığını ifade ederek, “Ne yapacaklarını artık insanlarımızda bilmiyor. İnsanlar artık dışarıdan da alışveriş yapmıyor, telefonlardan sipariş veriyor. Piyasa iyi bir durumda değil. Ticaret hanelerin açılması lazım. Açılacak diye bir tane eleman çalıştırabiliyoruz. Eleman alamıyoruz. İnsanlarımız işsiz. Kirayı, faturaları zar zor ödüyoruz. Maalesef bir belirsizlik halindeyiz. Umarım 1 Temmuz’dan sonra uzun vadede açılarak normalleşiriz. Eğer bu şekilde açılıp kapanmalar ile giderse Artvin’de birçok esnaf dükkanını kapatır diye düşünüyorum. Esnaf paketlerinden yararlandık. İki iş yerim var birisine 3 bin lira diğerine 600 Tl kira veriyorum. Bir buçuk senedir bu iş yerleri boşta. 50 bin TL yapar. 50 bin TL veriyorum 6 bin lira alıyorum. Diyeceğim o ki 6 bini alsam ne almasam ne, esnaf paketleri biraz da olsa bizlere yardımcı oldu ama yeterli değil. Artvin’in de ki nüfusun çoğunluğu şu an il dışında. İnsanları buraya getirmeleri lazım götürmeleri değil” ifadelerine yer verdi.

Bugün bir maden olayının yapılması ve ağaçların kesilmesinin çok yanlış olduğunu ve bu yıl Yusufelin de fazlasıyla yangın çıktığını belirten Şermet, “Yangınların ağaçların kesilmesinden ve HES lerden ötürü olduğunu düşünüyorum. Artık ağaçlar ve Ormanlar katledilmesin. Biz Artvinliler için kafkasör olmazsa olmazlardan biridir. Dışarıdan yerli turistler gelecek ve üç beş esnaf bu sayede faydalanacak. Pandemi döneminde herkes üzerine düşen görevi yaptığı sürece tabi ki kafkasör festivallerinin de yapılmasını isterim. Girişte kontrollerin de iyi bir şekilde yapılması gerekiyor. İnsanlar artık festivalleri ve birbirleriyle kaynaşmayı özledi. Sosyal mesafe korunduğu ve hijyen kurallarına uyulduğu sürece yapılması isterim” diye konuştu.

“Alım gücü düştü”

20 senedir pazar esnaflığı yapan Aynur Yeniçeri, “Alım gücü geçen senelere göre baya düşük bir durumda. Satışları hem pandemi yüzünden hem de eski pazar yerinden bölünmemiz etkiledi. Fiyatları artırsak müşterilerde para yok artırmasak bize yazık bir saatlik yol geliyoruz. Marketlerde biz esnafları fazlasıyla etkiliyor. Marketler maydanozun bağını 1 TL ye verirken biz 3 TL ye veriyoruz bu yüzden elimizde kalıyor fakat bizimkisi yerli üretimdir. Marketlerde satılan fasulye ile bizim sattığımız fasulye arasında dağlar kadar fark var” dedi.