YEREL
Giriş Tarihi : 08-04-2021 11:16   Güncelleme : 08-04-2021 11:22

Pazar esnafı zor durumda

Pazar esnafları, Pazar yeriyle ve pandemi sürecinin esnafa etkisiyle alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Pazar esnafı zor durumda

Artvinli TV’de sokağın nabzı programını sunan Dilan Şahinbaş, Pazar esnafının sıkıntılarını ele alan sokak röportajı gerçekleştirdi.

Pazarda işleriniz nasıl ve pazar yerinden memnun musunuz?

Bekir Ayaydın: Haftasonu yasakları bizleri çok etkiliyor. Zaten işlerimizde pandemi sürecinden dolayı baya bir kesik durumda. Ama yine şükür idare ediyoruz.

Sebzeciler aşağıya indi, biz burada kaldık. Vatandaş içinde bizim için de zor yani, vatandaşta hem oraya inmek hem burada kalmak zorunda kalıyor. Artvin merkez olsun Şavşat tarafı olsun vakalarda çok yüksek bir artış yok. Arhavi, Hopa birazda Borçka’nın etkisiyle yükseldiğini düşünüyorum. Sayılarında gösterdiği gibi Artvin normal bir durumda yani.

Pandemi tekstil sektörünü nasıl etkiledi?

Pandemi herkes gibi bizide etkiledi. Özellikle fiyatları çok etkiledi. Bir sene öncesine göre atlet, çamaşır, nevresim gibi ürünlerde %70 e %80 e yakın bir zam var. Hem de malı bulmakta da zorlanıyoruz. Eskiden vadeli alırken şimdi peşin parayla bile bulmakta zorlanıyoruz. Kur artışının buna bir etkisi yok, dolar sekiz buçukken yedi milyon iki yüze düştü, yine de o süre zarfında biz çamaşıra, çeyize aynı zamları %10 %20 gördük.  Artık yurtdışına ihracattan mı kaynaklanıyor nereden kaynaklandığını bilemiyorum bunun kurla bir alakası yok. 

Halkın rahat etmesi için ekonomide ne gibi önlemler alınmalı?

En önemlisi enflasyondur. Bir de pandemi sürecinin bitmesi lazım, bize önceden ödemeleri yapmak için otuz gün yetmiyor, şimdi ise hafta sonları gidiyor, tatiller falan derken zaten yirmi güne düşüyor. Kredi veriyorlar ama onu da çok sağlam olan alıyor. Herkese kredi vermiyorlar. O da faizli para olarak dönüyor yarın öbür gün yüz bin, yüz elli bin lira üstüne yük biniyor. Bu gidiş esnafı çok sıkacak. Bir an önce sonlanmasını istiyoruz.

Esnaf paketleri açıklanmış, kira yardımı oldu, kiralarda öteme yapıldı, bunlardan yararlanabildiniz mi?

Esnaf sanatkarlar kredisi ertelendi, benim esnaf sanatkarlar kredim yoktu o yüzden bir şey diyemeyeceğim. Kira yardımı için başvurmuştum. İki bin üç yüz lira kira veriyoruz hala değerlendirilmedi henüz hibe falan da alamadık. Ama desteklerden bir elemanımız faydalandı.

İnsanların biraz daha rahatlayabilmesi için pandemi de ne gibi önlemler alınabilir?

Bu aynı grip gibi kimin ağır kimini hafif bir şekilde yakalıyor. Aşı geldi ama etkisi olur mu diye düşünüyoruz, bu son dönemde aşının da etkisi kaldığını düşünmüyorum. Bence etkisi %50 ler de. Faydası olsaydı bu vakalar bu kadar yükselmezdi, aşağı yukarı on altı milyon insan aşı vurulmuş ama vakalar yine artış gösteriyor. Burada sahada olan insanların birçoğu zaten kovide yakalandı. Bende virüs çıktığından beri pazardayım henüz çok şükür bize bir şey olmadı. Bir öğretmen kadar insanlarla muhatap oluyoruz. Herkesle muhatap olmak zorundayız o yüzden tezgaha gelen herkesle mecbur ilgileniyoruz. Hafta sonları insanlar ulusal marketlere gidiyor sebzesini, meyvesini, çamaşırını her şeyini oradan alıyorlar. Her yer kapalı olduğu için insanlar sıkıldığında bile oraya gidiyor. Bu tür Pazar gibi yerler açık olsa çok iyi olurdu. Bu virüs sadece biz esnaflardan mı yayılıyor, AVM ler, marketler açık onların açık olması bizi hafta içi de etkiliyor. İnsanlar hafta sonu evde darlanıyor, gidelim alışveriş yapalım diye parasını marketlerde harcıyor. Bununda bizi çok etkisi var. Kapanacaksa bütün büyük marketler kapansın, açık olacaksa bizde açık olalım, bunu istiyoruz. İki haftalık kapatmanın da çok büyük bir etkisi veya çözüm olacağını düşünmüyorum. Bir dönem vakalar on bine düşmüşken yine kırk bine çıktı. Bende bir ay her yer kapansın ama vatandaşlara destek çıkılması lazım ki kapansın. Eğer benim ödemelerim devam edecekse hiç kapatmasınlar yani.

Pazarda satışlarınız nasıl?

Fatma Güney: Köyden ürünlerimi getiriyorum, idare ediyoruz. Çalışan insanlar madur olmuyor diye düşünüyorum. Millet şehirlere kaçtığı için şehirde iş zorlaştı. İnsanlar köylerini bırakmayıp yapsalar böyle olmayacak.

Pazarda elinizde ürün kalıyor mu? Ürünleriniz bozulmuyor mu?

Tabi ki kalıyor ama bütün ürünler bitecek diye bir kural yok. Ürünlerimi bozulmayacak şekilde ayarlıyorum, sütümü kaynatıp yoğurt yapıyorum, yoğurdum kalırsa süzme yapıyorum.

Pazar yerinden memnun musunuz?

Pazar yeriyle alakalı çok büyük sorunumuz var kimisi aşağıda kimisi yukarıda bu şekilde yürümüyor. Mesela ben Ardanuç ta ki Pazar yerini çok beğeniyorum. Burası kapalı olsa veya tekrar yapılıp ta bir araya gelinse çok daha iyi olur. Burada tehlike var, rüzgâr yukarıdaki sacları bile attı. Hem tehlikeli bir konumdayız, hem de çok sıcak. Bizi toplu bir yere alsınlar da nerede olursa olsun.