YEREL
Giriş Tarihi : 17-05-2021 15:28   Güncelleme : 17-05-2021 15:30

Pazar esnafı tezgahlarını açtı

Artvinli TV’de ‘Sokağın Nabzı’ programının sunuculuğunu yapan Dilan Şahinbaş, pazar esnafı ile röportaj gerçekleştirdi.

Pazar esnafı tezgahlarını açtı

İçişleri Bakanlığının kararı ile tüm Türkiye genelinde çiftçilik belgesine sahip olan yerli üreticiler, tam kapanma sürecinde pazar açabildiler. Pazar esnafları, mikrofona bu kararı nasıl değerlendirdiklerini ve pazar yerinin değişikliği hakkında konuştular.

İşte röportajın detayları…

Hatice Yavuz: Pazar yerimizi kurduk. Ancak yeşillik satabiliyoruz. Süt, yoğurt, yağ, peynir gibi şeyleri yasak olduğundan getiremedik. O yüzden pazarımızı biraz buruk açtık. Pandemi sürecinde köyde olduğumdan dolayı bahçeye falan çıkıyoruz. Ama ürettiğimizi satamadıktan sonra pek bir faydası da olmuyor. Elimizde kalan ürünlerde ziyan oluyor. Bu süreçte birçok malzememiz zaten ziyan oldu. İnsanlar cumartesi burada pazar olmadığını sanıyorlar. Vatandaşa tam kapanma sürecinde cumartesi günü pazar olduğunun duyurulması gerekiyor. İnsanlar bilmediği için az müşterimiz var, rastlayan alabiliyor. Malımızı satmak için Berta’dan buraya geliyoruz arabaya en az 100 liralık mazot koyuyoruz orada ve burada iş güçle zaman geçiriyoruz. Ama emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Pazar yerinin değişikliği hakkında bir sıkıntım veya şikâyetim yok orada çalışma var. Tek sıkıntımız müşteri konusunda.

Melice Aksoy: Sokağa çıkma yasağından dolayı insanlar pazara pek gelemiyor. Süt, yoğurt gibi şeyleri de yasak olduğundan dolayı getiremiyoruz. Deneme maksatlı ve bir de yerimiz kaybolmasın diye gelmiş gibiyiz. Pazar yeri değişikliğinden memnunum. İnsan yoğunluğu ve konum olarak diğer yerlerden daha iyi, ben kendi oyumu vermem gerekirse burayı derim. Artık çoğunluk ne derse bizde ona uyarız. Keşke hepimiz bu kurallara dikkat etsek ve hepimiz bu salgın sürecinden kurtulsak. Bunları kural olarak görerek değil de kendi sağlımızı düşünerek uygularsak hepimiz için daha iyi olur. Çünkü yasaklar sağlımız içindir diye düşünüyorum.

Fahri Akduman: Yakın çevredekiler alışveriş yapmaya geliyor ama dolmuş olmadığı için ve insanlar özel arabalarıyla gelemedikleri için müşterinin 3’te 1’i alışveriş yapmaya ancak gelebiliyor. Pazar yerindeki değişikliğimiz iyi oldu. Valilik önü Belediye önünden müşteri çekme bakımından daha canlı durumda. Valimiz, köylü pazarcılar için haftada bir kez burada Pazar kurmamız için izin verirse Pazar esnafı olarak memnun ve mutlu oluruz.

 Serkan Çelik: Tam kapanma sürecinde Türkiye genelinde pazarcılara pazarlarını kurabilmesi için izin verildi. İzin vermeleri bizim açımızdan çok iyi oldu. Sebzelerimiz 2 haftada mahvolacaktı. Hiç olmazsa az da olsa satma şansımız oldu. O yüzden bu kararı iyi değerlendiriyorum. Müşteri çok yok. Millet kapanma yüzünden sanırım pek gelemiyor.  Artvin baya uzak bir yer ve sadece bir yerde Pazar kurulduğu için arabayla gelenlere de izin verilmesi lazım diye düşünüyorum. Pazar yerinin değişikliğinden ise memnunum. Burası daha iyi iş yapar. Belediye önü hareketsizdi burası daha hareketli. Keşke pazarcıların yeri artık burası olsa.

Mustafa Altuntaş: 2 Haftadır pazar kapalı olduğu için mahsulümüz tarlada zaten ziyan oldu. Çoğunu inekler ve tavuklar yedi. Bir kısmını şimdi getirdik ama saat bir oldu ve hala tezgâhta duruyor. Çarşıda işi olan da var olmayanda var. Adam ben pazara gidiyorum diyor, hiçbir şey almadan gezip evine gidiyor. Maksat gezmek olsun. Bence bu şekilde davranan kişilere ceza kesilmesi lazım. Ben kararnameyi okudum yürüyüş mesafesinde olan vatandaşlar için pazar açılacak yazıyordu. Artvin de yürüyüş yolu 200m. Yokuşlar olduğu için kimse zaten gelmiyordu. Yürüyüş mesafesinde olanlarda artık yetiştiği kadar gelebiliyor. Artvin’in %50 si şu an zaten köyde. Nüfuslar köyde daha kalabalık. Artvin’de köyü olmayanlar ve memurlar kaldı. Pazar da zaten muamma, seyyar gibi olduk bir yukarıda bir o yanda şimdide Valiliğin önünde. Bakalım haftaya neresi olacak. Buradaki yerimiz meydanda olduğu için gayet iyi, bu konumdan memnunum. Umarım bu konumda faaliyet göstermeye devam ederiz.