YEREL
Giriş Tarihi : 28-04-2021 12:46   Güncelleme : 28-04-2021 13:15

Pandemi Özel Kurslara yaradı

Özel İpek Gelişim Kursu Müdürü Mağfiret Ersöz, bir gelişim merkezi olarak pandemi sürecinin kendilerinde yarattığı etkileri açıkladı.

Pandemi Özel Kurslara yaradı

COVİD-19 salgını nedeniyle 1 yılı aşkın bir süredir içinde bulunulan pandemi sürecinin kişisel gelişim kursları üzerindeki etkisini değerlendiren Mağfiret Ersöz bu süreçte okulların kapanması ile uzaktan eğitim sistemine geçilmesi ve bu sistemin çocuklar için olumsuz geçtiğinden kaynaklı olarak kurslara olan talebin arttığını ifade etti.

Mağfiret Ersöz pandemi sürecine ilişkin yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi: “2019 Haziran ayında hizmete başlayan bir kursuz iki kadın olarak, kadın girişimci olarak bu işe başladık. Açıldıktan 6 ay sonra pandemi süreciyle karşılaşmak hepimizi şok etti. Tüm dünyada, ülkemizde olduğu gibi bizlerde ne yapacağımızı bilmeden hiçbir şekilde adapte olamadık. Sonrasında zamanla tekrardan okulların, kursların acımasına izin verilince bizler de yeni eğitim sistemine bir şekilde adapte olduk.  Ve bir müddet online eğitimle devam ettik.  Sonra tekrar yüz yüze eğitime başladık. Okullarda tüm sınıfların açılmaması okullar için dezavantaj oldu. Ama bizim gibi özel kurslar için bir avantaja dönüştü. Çünkü yüz yüze eğitimi, pandemi koşullarına uygun her türlü eğitimi sağlamaya çalıştık.

Artvin’in tek özel İngilizce kursuyuz. 7 yaşından 14 yaşa kadar çocuklara İngilizce eğitim veriyoruz. Bir yabancı öğretmenimiz var. Bu kursumuza olan talepte bizi mutlu ediyor. Çocuklarımız keyifli mutlu bir şekilde eğitimlerini almaya devam ediyor.

Pandemi sürecinde tüm annelere büyük bir yük düştü. Çünkü evde annem olmaktan çıkıp öğretmen rolüne büründüler. Çocuğun dersi, EBAA sı, hazırlığı, ayrıyeten özellikle yeni eğitime başlayan ilkokul birinci sınıftaki çocuk anneleri çok etkilendiler. Hiçbir şey bilmeyen çocuğa ne öğretilebilir diye. Bu konuda gerçekten annelerimizi tebrik ediyorum, çok büyük bir başarı sağladılar. Bir öğretmen rolüne bürünerek çocuklarına her türlü ortamı sağladılar. Evin yükümlülüğü, çalışan anne olmak pandemi sürecini kadınlar için daha da zorlayıcı bir süreç olmasına sebebiyet verdi. Ama anneler gerçekten de her şeyin üstesinden geliyorlar.

Pandemi sürecinde kurslarımıza talep daha fazla oldu. Çünkü aileler online eğitim de çocukların başarısının düştüğünün farkına vardılar. Doğal olarak da yüz yüze eğitim veren kursları tercih ettiler. Bizler de bu konuda talepleri karşıladık. Çünkü ortamımız, fiziki şartlarımız bunu sağlayabilecek durumdaydı. Hiç bilmediğimiz bir şeyle karşılaşınca normal sınıf mevcutlarımızın sayısını yarı yarıya düşürdük. Her çocuk artık bire bir kendi masasında oturup kalkmaya başladı, aralarında sosyal mesafe kuralları ve tüm maske, hijyen kuralları, afişler, her türlü bilgilendirmeler yapıldı, yapılmaya devam ediyor.

Sınav ülkemizde bütün bölümlerde, geçişlerde uygulanan bir uygulama. Sınavsız bir hayatımız yok. Çocuklarımıza bu eğitim sistemi içerisinde buna adapte etmeye çalışıyoruz. Gerçekten de kaygı, stres, heyecan bunu çok fazla üzerinde yaşayan çocuklarımız, velilerimiz var. Ama bir şekilde bunun üstesinden gelmeye çalışıyorlar. Ben tüm öğrencilere girecekleri sınavlarda başarılar diliyorum. İnşallah ailelerin, çocukların bütün emeklerinin karşılığını alabilecekleri bir sınav sonucu yaşanır.”