YEREL
Giriş Tarihi : 28-05-2021 10:57   Güncelleme : 28-05-2021 10:57

Pandemi herkesi etkiledi

Beken Kundura sahibi Halit Beken, pandemi sürecinin yediden yetmişe herkesi etkilediğini söyleyerek müşteri konusunda yarı yarıya bir düşüş yaşadığını ifade etti.

Pandemi herkesi etkiledi

Dayısının mesleğinin kunduracılık olduğunu ve yanında dokuz yıl boyunca çalıştığını belirten Beken, “Dükkân bana ait olmadığı için bu mesleği ilk başta yapmak istemedim. Başka işlerle uğraştım. Daha sonra Artvin’de bu mesleğin tekrar ihtiyaç olduğunu gördüm ve kunduracılığa tekrardan başladım. Şu an işimden ve müşterimden memnun bir haldeyim. Mesleğim dışında teknoloji haberlerini takip etmeyi, saz çalarak türkü söylemeyi çok severim” dedi.

Normale dönmeyi merakla bekliyoruz

Beken, on yedi günlük tam kapanma haricinde diğer esnaflar gibi kapanmadığını fakat kapanan esnafların işlerinin bu süreçte çok zor olduğunu dile getirdi.

Pandemi sürecinde müşteri konusunda yarı yarıya bir düşüş yaşadığını söyleyen Beken, “Köyler karantinaya alındı. Pandemi sürecinde insanlarımız evlerinden çıkamadılar ve gezemediler bu yüzden müşteri konusunda yarı yarıya bir düşüş yaşadık. Bu süreçte devletten destek aldık. Kira yardımı bize işimiz konusunda bir moral verdi. Yeterli değil ama hiç yoktan iyidir. Umarım bir an önce her şey normale döner. Vatandaşımızın çarşıda gezmesi bizim kazancımızın artması demektir. Normale dönmeyi merakla bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Pandemi süreci herkesi etkiledi

Beken, pandeminin yediden yetmişe herkesi etkilediğini, vatandaşın kazancı düştüğü için alım gücünün de otomatikman düştüğünü söyleyerek “Tam kapanmadığımız için yine de şükrediyorum. Tam kapanan arkadaşlarımızın kiraları, ödemeleri var. Mesela öğrenci taşıyan servisçilerin işi tamamen durdu. Arabalarıyla kredi çektiler fakat öğrenci işleri de durunca para olmadığı için arabada icraya düşmüş oldu. Daha önce arabanın yarısı kendisinindi yarısı da bankanındı şu an yarısı bile kalmamış bir durumda. Bankadan borcu olan, kredi çeken, ev, araba alan insanlar kazançlarına göre giderlerini hesaplamışlardı fakat gideri ödeyecek para gelmeyince kimsenin ödeme yapabilme fırsatı olmadı. Ceza aldılar ve faiz geldi. O yüzden bu süreçte herkesin işi zor” dedi.

Aşı olmayı herkese tavsiye ediyorum

Bütün vatandaşlara aşı olmayı tavsiye eden Beken, “Sağlık Bakanı, doktorlar, devlet yetkilileri aşı olunması gerektiğini söylüyor. Yapılması gerekiyor ki devlet sürekli aşılama yapıyor. Vatandaşımız hastalanmasın diye aşıları yurt dışından zorluklarla alıp getiriyorlar ve vatandaşa hızlı bir şekilde yetiştirmeye çalışıyorlar. Aşı sırası benim yaş aralığıma geldiği zaman bende olacağım. Bütün vatandaşlara aşı olmalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.