Yerel
Giriş Tarihi : 31-08-2022 14:56

Paket Servis Çalışanlarına Uyarı

Paket Servis Çalışanlarına Uyarı

Covis-19 salgını nedeni ile ilan edilen pandeminin ardından artan paket servis çalışanlarının genellikle motosiklet kullanması trafikte de ufak çaplı sorunlara neden olabiliyor.

Artvin Motosiklet Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin İnce, paket servis çalışanlarını iş yeri sahiplerine ve kuryelere ekipmansız trafiğe çıkmamaları konusunda uyardı.

İnce, iş yerlerinin paket servise çıkaracağı personellerinin ekipmanlarının tam olmasına özen göstermesi gerektiğine değindi. Motor kazalarının arttığına dikkat çeken İnce, özellikle kasksız trafiğe çıkmamaları konusunda kuryeleri uyardı.

Pandeminin evlere paket servisi getirme konusunda oldukça etkili olduğuna değinen Hüseyin İnce, “Geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız pandemi sorunlarından dolayı insanlar sokağa çıkamamaktan kaynaklı olarak iş sektörleri paket servis olayına daha çok yoğunlaştı ve sonucunda da Artvin gibi bir yerde paket servis muhabbeti yokken bugün Artvin'de önemli sayılara ulaştı. Türkiye çapında da bundan öncesinde trafik şube müdürümüz de görüştüğümüzde Türkiye çapında kuryelik sektöründe kazaların olduğu ve bu sayıların büyük sayılarla ifade edildiğinden bahsetti ve bizlere bildirge gönderildi. Bu bildirgede kask takma ve trafik kurallarına uymanın ne kadar önemli olduğunu vurguluyordu. Tabii biz de gerekli kurumlara takipçi ibrazını yaptık. Artvin'de hâlâ daha bu tarz sorunlar devam ediyor. Bizim gördüğümüz her gün şikâyet aldığımız konular şunlar aslında: Ekipmansız sürücüler, akabinde şehir içerisinde ve şehir dışındaki yollarda sürekli olarak kural tanımamazlık nezdinde şikayetler geliyor. Bu konuda benim şahsi fikrim öncelikle işin başladığı yerden gitmek lazım işverenlerin gerekli ekipmanları sağlaması gerekirse motosikletin üzerine ekipmansız sürücü çıkartmaması gerekli ekipmanları temin ederek kendi gözüyle görerek pakete çıkartmasını öneriyorum. Sonuç olarak biz bir sivil toplum örgütüyüz bizim söylediklerimiz sadece sözde kalıyor gereken resmi ceza boyutu polis teşkilatından geçiyor. Bu konuda da trafik şube müdürlüğünün üstüne düşeni göğüs emmesi lazım ki bu zamana kadar sürekli olarak yerine getirdiler. Ama biraz daha fazla önlemin alınması gerektiğine inanıyorum çünkü artık küçük bir şehir gerçekten de tek bir yolu yok ara sokaklarda bu tehlike devam ediyor. Ana yolda bu tehlike devam ediyor. Hatta benim şöyle bir talebim var bu konu hakkında bence Artvin'e motosikletli ekiplerin gelmesi lazım keşke böyle bir görevlendirme olsa” dedi.

Kaskın önemine de değinen İnce, kazalarda kaskın koruyuculuğundan da bahsetti. İnce, kaskın yüzde 70 oranda koruduğuna vurgu yaparak, “Kask işin yüzde 70'lik oranını sağlıyor çünkü ilk darbe her zaman kafa bölgesini buluyor özellikle en çok darbe alan kısım çene kısmı oluyor kas konusunda bundan dolayı biz her zaman kafa bölgesinden alınıyor. En çok çeneden darbe alınıyor. Kasklar takarız bunun sebebi de ilk darbe çeneden alınmasıdır çünkü çene bölgesini korumadığından ölüme sebebiyet verebiliyor. Tabii sadece kastan ibaret değil elbette gerekli ekipmanlardan bir tanesi dizler kollar eklem bölgesinin bulunduğu yerler sonrasında montlar dizlik yere temas edecek tüm bölgelerin ben korunması gerektiğine inanıyorum. Ben yıllardır motora biniyorum birçok kaza yapmama rağmen bu ekipmanlar sayesinde herhangi bir iz bulunmuyor. Bence kuryecilerin eğitilmesi lazım özellikle kamyonculuk sektörü SRC belgeleri var bence bu gelişen bir sektör u sektörde önce hamle yaparsak başarılı olunabilir bence kursların açılması lazım kuryelere eğitim kursları verilmesi lazım her anlamda Bu sadece motosiklet üzerinde değil insanlarla iletişim konusunda da verilebilir çünkü Türkiye'de en büyük sorunlardan bir tanesi iletişim tabii bizim konumuz motosiklet olduğundan dolayı eğitimli kuryelerin bu işi yapması daha doğru olur” diye konuştu. 

Vatandaşların ekipmansız trafiğe çıkan kuryeleri uyarması gerektiğine de dikkat çeken İnce, “Genelde kurumsallık kazandığı zaman kaskı da tüm takım malzemelerde olması gerekiyor. Ama diğer türlü olduğu zaman a kişisi b kişisine paketi vermiş ve demiş ki şunu şuraya bırak götürüyor sürekli vatandaş alışmış yüzlere bir başkasını görüyor bir sorun olduğu zaman da söyleyemiyor. Bir daha da denk gelemiyor bu sefer işletme nezdinde sorunlar oluyor elbette hem giyinmenin hem uygunsuz davranışların önemi burada ortaya çıkıyor. Yakın zamanda kurye arkadaşlarımızdan bir tanesi kaza yaşadı 2 cadde de oldu hatta yakın zamanda onda da sanırsam gerekli ekipmanlar üzerinde yoktu ve yaralanma oldu, kolu kırılmıştı yanlış hatırlamıyorsam sürekli olarak olmasa da yaşanabiliyor ayda bir kaza olabiliyor. Bizim eğitim verme yetkimiz var fakat bizimki bir kulüp dernek nezninde kendimizi geliştirmemiz gerekiyor bunun için de bir hoca bu tarz girişimlerde bulunmamız lazım Artvin bölgesinde malum biraz mahrumiyet bölgesi gibi oldu burada halen daha gelişmiş bir sektör yok o açıdan dolayı biz bu konuyu yapabilir miyiz desek yalan demiş oluruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye genelinde bu sorunlarla karşılaşıldığını kaydeden İnce, “Türkiye genelinde tablo aslında aynı farklı bir tablo yok fakat diğer illerde daha büyük illerde kurumsal şirketler işe el attığından dolayı bunlara taviz vermiyorlar sürekli olarak şefleri var ve denetimleri mevcut bu ekipmansız motorlara bindirmiyorlar insanlar görürse şikayetler oluyor uyarıda bulunuyorlar bunlar işten çıkartmaya kadar gidiyor Artvin'de bu işler yeni olduğundan dolayı kurumsallık olarak biraz geride kalmış durumda bunlar da yavaş yavaş gelişecek diye inanıyorum biz elbette motosiklet kulübü derneği olarak sürekli olarak arkadaşlarımıza dostlarımıza uyarıyoruz temkinlerde bulunuyoruz ama tabii ki değişen bir şey oluyor mu dersek tabii ki oluyordur ama halen daha 

 

AdminAdmin