YEREL
Giriş Tarihi : 19-04-2022 13:46   Güncelleme : 19-04-2022 13:46

Özyazıcı’dan Köy Enstitüsü Mesajı

Özyazıcı’dan Köy Enstitüsü Mesajı

Köy Enstitüleri, bilimsel, laik, demokratik ve karma eğitim ilkelerini yaşamla buluşturan; kırsalın uyanışı, aydınlanması için yola çıkan Türkiye’nin ilk özgün eğitim kurumlarıydı. Eşit, özgür, adil, yöresel özelliklere odaklı bir eğitim programı uygulamıştır.

Köy Enstitülerinin 82’nci kuruluş yıldönümünde birçok eğitim sendikası, siyasi parti temsilcileri açıklama gerçekleştirdi. Cumhuriyet Halk Partisi Arhavi İlçe Başkanı Erkan Özyazıcı da Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 82’nci yıldönümü nedeni ile mesaj yayınlayarak “Köy Enstitüleri Türkiye Cumhuriyeti tarihinin kesinlikle en özgün ve önemli eğitim atılımıdır. Kuruluşunun üzerinden 82 yıl geçmesine rağmen eğitim reformu arayışımızda Köy Enstitüleri hala kılavuzumuz olmakta” dedi.

Başkan Özyazıcı mesajının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Köy Enstitülerinin kuruluşunun 82'nci yıldönümü. 17 Nisan 1940 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’un önderliğinde kurulmuştur.

Türkiye’nin ekonomik, toplumsal ve kültürel gelişiminde belirleyici bir rol almıştır. Köy Enstitüleri sadece öğretmenleri çok yönlü olarak yetiştiren kurumlar olarak kalmamış, bulunduğu çevreyi araştıran, geliştiren, çevrenin ve toplumun kalkınmasını ilke edinmiş kurumlar olarak önemli işlevler görmüştür.

Aramızdan ayrılan, Köy Enstitülerine emek vermiş öğretmenlerimizi ve Köy Enstitülerine gönül vermiş herkesi saygıyla anıyor, hayatta olanlara sağlık ve esenlikler diliyorum.”

Dilan Şahinbaş