YEREL
Giriş Tarihi : 11-01-2022 11:08   Güncelleme : 11-01-2022 11:08

ÖZGÜR BASIN SUSTURULAMAZ!

ÖZGÜR BASIN SUSTURULAMAZ!

Gazeteciler gününde, basın özgürlüğü en önemli gündem maddesi oldu. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü akıllara tutuklu veya sansürlenen gazetecileri getirdi.

Türkiye’de gazeteciler yazdıkları veya söyledikleri nedeniyle cezaevinde tutuluyor. Gazeteciler özgürlüğünü yitirirken toplumumuz haber alma hakkını, ülkemiz de demokrasisini kaybediyor. Tutuklu ve hükümlü tüm meslektaşlarımız serbest bırakılmalı. Çünkü gazetecilik suç değildir.

Genel anlamda kamuoyunun sesi olan gazeteciler yıllardır doğru, ilkeli, nesnel anlayışıyla her şartta mesleklerini icra ediyor. Ancak son yıllarda Türkiye başta olmak üzere dünyada habercilik ilkeleri doğrultusunda mesleğini icra eden binlerce gazeteci ya tutuklandı ya susturuldu. Bununda çeşitli baskılarla olması gerekenin dışında haberciliğe sevk edildi.

Türkiye basına müdahalede ve gazetecilerin mesleklerini icra etme noktasında en çok müdahale edilen ülkelerin arasında yer alıyor. Son olarak gazeteciler cemiyetinin Aralık 2021 raporuna göre 1 ayda 67 gazeteci ve medya çalışanı hakim karşısına çıkıp farklı cezalar aldılar. Bu bir aylık veri bile medya çalışanları ve gazetecilerin karşılaştıkları sorunları açıkça ortaya koyuyor.

10 Ocak çalışan gazeteciler günü 61 yıldır her yıl kutlanıyor. Ancak bu kutlama sadece sıradan sözlerle geçiştiriliyor. A’dan Z’ye siyasetçiler, STK’lar, gazetecileri ziyaret eder ve süslü cümlelerle günlerini kutlarlar. Ancak bu cümleler ve kutlamalar sadece o günde kalır.

Biz medya sektöründe çalışan gazeteciler özgürce haber yapabilmek gazetecilik mesleğinin ilkeleri doğrultusunda özgürce çalışabilecek bir ortamda, tutuklanmadan, sansüre maruz kalmadan mesleğimizi icra etmek istiyoruz.

Basın her zaman her şeyiyle özgür olmalıdır. Bu özgürlük kişisel düşüncelerle ve ideolojilerle kastırılmamalıdır.

Bu düşüncelerle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.