EĞİTİM
Giriş Tarihi : 10-09-2022 13:27

Özel Gereksinimli Bireylerin Eğitime Katılması Geriyor

Özel Gereksinimli Bireylerin Eğitime Katılması Geriyor

EN ÖNEMLİ ŞEY ERKEN EĞİTİM’

Bireyler bedensel, zihinsel, sosyal ve duyuşsal olarak farklı gelişimler göstermektedir. Bazıları iletişim, günlük aktiviteleri gerçekleştirme, öğrenme ve çevrelerine uyum sağlamada güçlük yaşama ile sonuçlanan gelişimsel engellerle karşılaşmaktadır. Özel eğitim bu türden bireylerin davranışlarını ve yaşamlarını iyileştirmek için uygun eğitim deneyimleri sağlamak gibi zor bir misyona sahiptir.

Özel Borçka Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Elif Ataman Uzunal; özel gereksinimli bireylerin eğitime kazandırılma süreci ve kurum hakkında açıklamalarda bulundu.

Rehabilitasyon merkezlerinde çocukların yaşıtlarından geri kalmaması ve çocukların eksikliklerinin tamamlanmasını hedefleyen Elif Ataman Uzunal ” Rehabilitasyon merkezleri, yaşıtlarından geri kalan çocukların fizik tedavi ihtiyacı olan bireylerin veya okulda eğitimden geri kalan çocukların burada eksikliklerini tamamlamaktır. Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi, dil, konuşma anlamında olabilir. Yaşına göre konuşması ilerlememiş, işitme kaybı olanöğrencilere bu anlamda destek veriyoruz. Yürümesi için veya kolunu kullanabilmesi için fizyoterapistler ile destek veriyoruz. Bu anlamda aile desteğide etkili sadece bizim eğitimimiz ile olan bir şey değil. Bazılarında uzun süreç gerekebilir.Hedefimiz onları yaşıtları ile aynı seviyeye getirebilmek, bazıları için de hayatlarını idam edebilmesi aşamasında destek olabilmek. Ailesine bağımlı kalmasın, sokakta sosyalleşebilsin diye bireylerimize destek vermekteyiz” ifadelerine yer verdi.

Merkezde bir öğrencinin aylık sekiz saatlik ders hakkının bulunduğunu, bazı öğrencilerin grup ders hakkı bulunduğunda haftada üç saat derse alındığı ifade edildi. Yaz tatilinde ara vermeden devam edebilmek, okul çağı öncesinde çocukları okula hazır duruma getirebilmeyi hedeflediklerini ifade etti.

‘Veliler ile iletişim halindeyiz’

Rehabilitasyon merkezinde öğrencilere yönelik eğitimler verilirken, veli ile beraber hareket ederek çocuklara destek verdiklerini vurguladılar. Okulda verilen eğitimler dışında sosyal anlamda da etkinlikler yaptığını dile getiren Elif Ataman Uzunal “ Kurumumuz da Otizm Spektrum Bozukluğu eğitimi, zihinsel yetersizliği bulunan çocuklar için eğitim, özel öğrenme güçlüğü eğitimi ve fizik tedavi anlamında eğitim veriyoruz. Velilere rehberlik yapıyoruz, dışarda ekstra eğitimlerimiz oluyor. Sosyal anlamda okul, müze gezilerimiz oluyor. Çocuklara eğitim anlamında veli ile beraber eğitim veriyoruz ki sadece bizde kalmasın. Ödevlendiriyorsak öğrenciyi, veliyi de ödevlendiriyoruz. Her anlamda veli ile iletişim halinde olup veli ziyaretleri yapıyoruz. Çocukların normal okullarına gidip oradaki öğretmenleri ile beraber iş birliği yapmaya çalışıyoruz. Her anlam da destek vermeye çalışıyoruz” dedi.

‘Sabırlı ve donanımlı olmak zorundayız’

Öğrenciler ile iletişim halinde olan öğretmenlerin sabırlı ve daha özverili çalıştıklarını dile getiren Elif Ataman Uzunal “ Burada çalışan öğretmenler daha özverili ve sabırlı olmak zorunda. Öğrencimiz hareketli, hiperaktif veya zor öğrenen, bedensel güç gerektiren çocuklarımız var. Bu anlamda daha sabırlı ve donanımlı olmak zorundayız. Sürekli kendimizi geliştirmek zorundayız. Bu anlamda öğretmenlerimizin işi biraz daha ağır diyebiliriz. Güzel tarafları da var, manevi anlamda mutlu oluyoruz bir çocuğa bir harf öğrettiğimiz zaman okuldaki diğer öğretmenlerin yaşadığı sevinçten daha çok mutlu olabiliyoruz veya öğrencilerimizin ağzından bir kelime çıkartabildiğimiz zaman” diye konuştu.

En önemli şey erken eğitim’

Öğrencilerin eğitime geç kalmamaları, çocuklarında bir farklılık görüldüğü anda destek alınması gerektiğine vurgu yapan Elif Ataman Uzunal, son olarak şu sözleri dile getirdi “ Bizim için en önemli şey erken eğitime başlamak, bazı aileler geç kalabiliyorlar. Üç yaşına kadar dil eğitimi daha kolay oluyor daha iyi ilerliyoruz. Fizik tedaviye erken yaşta başlamak daha iyi oluyor ağaç yaşken eğilir misali. Geç başladığımız zaman çocuklar zorlanıyor bizim eğitimimiz daha uzun süreli geçiyor. Bu anlamda eğitime erken başlamalarını tavsiye ediyorum. Çocuklarında bir farklılık görüyorlarsa direk psikoloğa, çocuk gelişimciye herhangi birine başvurup bu çocukları biran önce eğitime kazandırmaları gerekiyor ki yaşıtlarını yakalayabilsinler yoksa bu süreç uzadıkça çocuklar için de zor oluyor” dedi.

Malvina BİBİLASHVİLİ

 

AdminAdmin