KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 21-05-2021 11:55   Güncelleme : 21-05-2021 11:55

ÖZDEMİR BAĞDATLI - ÇAY SEZONU

Sevgili okuyucularım Kara denizin en önemli geçim kaynağı olan çay sezonu açıldı.

ÖZDEMİR BAĞDATLI - ÇAY SEZONU

Ben bol mahsurlar diliyor kazasız belasız tamamlanmasını arzu ediyorum. Evet sezon ile birlikte çay taban fiyatı da sayın cumhurbaşkanımızın sunumu ile açıklandı günümüzün şartlarına göre vay be dedirtecek bir fiyat olmamasına rağmen üreticilerde memnuniyet sizlik yaratmadı desek yalan olmaz . Bundan önceki dönemlerde böyle artış yaşamayan üretici bu fiyat karşısında memnuniyetini gizleyemedi şu an için verilen fiyatan şikayetçi Yok gibi ama zaman içinde çayını satarken ne ile karşılaşacağı belli değil .

Evet fiyat konusunda mutabakat sağlansa bile endişeler giderilmiş değil tüm üreticilerde özel çay işletmecileri bir şekilde kollanılacak duygusu giderilmedi bakın iki üç gün sonra kontenjan başlayacak işte bununla birlikte mağdurluk yaşanılacak biz verilen fiyata evet desek oluşacak mağduriyete evet diyemeyiz halkın memnun olacağı bir fiyat yine halkın çayını satabileceği bir memnuniyet ile taçlanmalı üretici zorunlu bırakılarak özel sektöre yönlendirilmemeli özel sektöre zorunlu olunursa en azından fiyat konusunda mağdur edilmemeli .

Sayın cumhurbaşkanım açıklamış olduğunuz çay fiyatı alışa gelmiş bir iş olmadığı için üretici memnun şimdi yapılması gereken kontenjanın makul seviyede tutulması adamın elli ton çayı var bu çay günde yirmi beş kilo alım ile bitmez çay tarlada beklemez özel sektörde sizin verdiğiniz fiyatı vermez . Ben özel çay fabrikalarına karşı değilim ama üretici nasıl olsa verecek çaresi Yok düşüncesi ile fiyatı düşük tutmasına karşıyım onun için sizden istirhamımız sizin açıkladığınız fiyatın altına çay alımı olmasın siz destekleme ile dört lira dediniz ise onlarda o fiyata alsın üretici kilo Başı bir lira düşük fiyata üç liraya çayını satmak zorunda kalırsa sizin açıkladığınız fiyatın hiç bir önemi Yok saygılarımla