KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 25-05-2021 11:30   Güncelleme : 25-05-2021 11:32

ÖZDEMİR BAĞDATLI - ÇAY ÇİLESİ

Sevgili okuyucularım çay sezonu açılır açılmaz sorunlar başladı hiç bir üretici sorunla işe başlamaz.

ÖZDEMİR BAĞDATLI - ÇAY ÇİLESİ

Buğday , arpa , Mısır , pirinç ve buna benzer gıda ürünleri toplamada sıkıntı çekmez evet hasattan sonra satmakta sıkıntı çekiyor olabilir ama çay üreticisi hem toplarken hem de satarken sıkıntı çekiyor hiç bir üretici kontenjan denen bela ile karşılaşmaz ama çay üreticisi kontenjandan ötürü çayını satamaz yılda üç sezon verilen çay İnan’ın insanın bir yıllık ömrünü alıyor üreticiyi strese sokuyor doğru Karadeniz’in en büyük geçim kaynağı Olan çay can çekişiyor çünkü üretici zaten canı ile uğraşıyor birde çayını satamayınca bunalıma giriyor.

Sayın çay kur genel müdürü fabrikalarınız yetersiz ise bunun sorumlusu üretici değil bu yıl geçen yıllara göre verdiğiniz fiyat memnuniyet yaratsa bile uygulamanız bunalalım yaratıyor yapmanız gereken olan fabrika sayısını artırmak yerine siz üretici sayısını azaltmak peşinde oluşunuz üreticin arzusu değil itibarda tasarruf olmaz denen bir ülkede üreticiyi sıkmak ile tasarrufa düşünceniz varsa bu kabul edilemez . Özel çay alıcıları fırsat kolluyor çayı ya çok düşük fiyata yada parsını bir yıl sonra veririm diyor halk özel sektör sahipleri kollanıyor diye düşünüyor bunu bilin .

Sevgili çay üreticileri çok zor Ve çaresiz durumdasınız biliyorum çayı toplarken değil satarken zorlanıyorsunuz bunu da biliyorum ülkeyi yönetenler ben dört lira verdim başka yapacak bir şeyim Yok düşüncesi içinde sesi çıkmıyor tarlada kalmasın bir yıl sonra parasını alayım yada normal fiyatın çok altında çayımı Satayım düşüncesi içindesiniz bunu da biliyorum işçiye iki yüz lira günlük veriyorsunuz karşılığında daha az çay satıp zarar ediyorsunuz bu üreticin kaderi değil çay kurun düşüncesizliğidir . Sayın çay kur genel müdürü çayı işlemeye yeterli imkanın yoksa bu imkanı üreticide aramayacak sen bulacaksın gerekli ise üç beş fabrikada açacaksın üretici çile çekmeyecek çekilecek bir çile varsa Ve zorunlu ise bunu sen çekeceksin nokta . Saygılarımla...