KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 24-05-2021 16:16   Güncelleme : 24-05-2021 16:16

ÖZDEMİR BAĞDATLI - ÇAY

Sevgili okuyucularım çay sezonu başladı der demez kontenjana geçildi.

ÖZDEMİR BAĞDATLI - ÇAY

Dönüm baş otuz kilo bir kaç gün sonra on veya on beş kiloya düşer çayın çok büyük bir kısmı tarlada bu şartlarda çay kura çay satmak ile çayın bitmesi mümkün değil üretici ister istemez özel sektöre yönelecek benim merak ettiğim bu kontenjan özel sektör alıcılarını kollamak için mi ? Özel çay alıcıları fırsat kolluyor onları kollayan var ama denetleyen Yok böyle olunca mağdur olan üretici oluyor .

Değerli dostlarım yılda üç sezon garanti dördüde toplayan var bu süreç Kasım ayına kadar sürer çay kur fabrikalarını kapatır özel fabrikalar alıma devam eder fiyatıda kendi belirler Karadeniz’in en önemli geçim kaynağı olan çay hiç bir dönem gönül rahatlığı ile fabrika ile buluşmaz üretici zamanla yarışır Ve hiç bir zamanda yetişemez çünkü iki gün içinde kontenjan geldi buna üretici hangi zamanla yetişsin toplama desen bir sorun satmak en önemli sorun tüm bunlar üreticinin kaderi olmamalı üretici gönül rahatlığı ile çayını toplamalı Ve satmalı .

Evet fiyat konusunda geçen yıllara göre iyi ama üretici çayını bu fiyata satamadıktan sonra çayın kilosu on lira olsa ne olur çay dört lira oldu destekleme ile birlikte ama zorunlu olarak özel sektöre vereceği için eline geçecek olan para iki liraya düşecek çünkü özel sektör kilosunu üç liraya kadar indirecek ton başı en az bir lira toplayana verilecek geriye iki lira kalacak onun için çay kur çay almadığı süre dört lirayı üretici asla göremeyecek . Yılda üç sezon çay verip dokuz ay yiyen bir üretici kontenjan denen engelleme ile karşılaşmamalı bu zorunlu ise buna çareyi üretici değil çareyi devlet bulmalı . Kendisi yetiştiremiyor veya çayı işleyemiyor ise en azından özel çay fabrikaları çay fiyatı ile oynamamalı devlet olarak buna engel olmalı saygılarımla