Yerel
Giriş Tarihi : 05-10-2022 11:00

Özçelik: Ticarette ve ARTSO’da Değişim Dönüşüm Zamanı

Özçelik: Ticarette ve ARTSO’da Değişim Dönüşüm Zamanı

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerine Ahmet Özçelik de aday oldu.

Artvin’in ekonomik anlamda güçlenmesi yeni ivme kazanması noktasında oldukça önem verilen seçimlerde mevcut Başkan Seçkin Kurt ile birlikte Ahmet Özçelik de aday oldu.

8 Ekim Cumartesi günü Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda saat 08.00’de başlayıp 17.00’de bitecek olan seçimde 600 civarında oy kullanılacağı öngörülüyor. 12 Eylül’de seçim startını veren ve tekrar aday olacağını açıklayan Mevcut Başkan Seçkin Kurt’un ardından dün kahvaltı programında basın mensupları ile bir araya gelen Ahmet Özçelik de aday olacağını açıkladı.

Özçelik, kahvaltı programının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada “bizim düşüncemize göre, ticaret sanayi odasının misyonu sadece 5174 sayılı kanun ve ilgili mevzuatın vermiş olduğu görevleri yerine getirmek yani aidat toplayıp oda kayıt belgesi vermek değildir. Tabi ki bunlar ticaret sanayi odasının asli görevleri olmakla birlikte bize göre odanın öncelikli vazifesi, bir şehirde sanayi ve ticaretin gelişmesi, esnafın kalkınması, üyelerinin gelişimine katkı sağlanması adına her türlü hizmetin yerine getirilmesi, her türlü engelin de ortadan kaldırılması olmalıdır” dedi.

“Ticarette Değişim-Dönüşüm Zamanı” diyen Özçelik yönetim anlayışlarını sıraladı:

“1. Odanın bütün faaliyetleri ile ilgili olarak sürekli bilgi akışı sağlanacaktır.

2. Odamızın faaliyetleri hakkında bilgi vermek, fikirleri almak, yapılabilecek iş ve işlemlerle ilgili istişarede bulunmak suretiyle kararlar almak için düzenli olarak her 3 ayda bir üyelerimizle birlikte danışma kurulu toplantıları yapılacaktır.

3. Yapılacak olan toplantılarda odamızın gelirleri ve yapılan tüm harcamalar şeffaflık ilkemiz gereği tüm üyelerimizle paylaşılacaktır.

4. Odamızın üyelerinin her türlü ticari yatırım, girişim ve istekleri odada oluşturacağımız komisyon marifetiyle takipleri yapılacak, aşamalarda üyelerimizin karşısına çıkacak bürokratik ve resmi işlem engellerinin aşılmasında her türlü yardım ve destek sağlanacaktır.

5. İlimiz bünyesinde yapılmakta olan ve yapılacak olan özel teşebbüs ve kamu yatırımlarında tedarik edilecek ürün ve hizmetlerin odamız üyelerinden karşılanması ve üyelerimizin ticaret hacimlerinin artması için, alım önceliği tanınması için girişimlerde bulunulacaktır.”

ARTSO Yönetim Kurulu Başkanı Adayı Ahmet Özçelik açıklamasının devamında projelerini sıraladı:

1. Artvin ilinin kalkınmada öncelikli iller sıralamasında 1. Öncelikli iller arasına 2023 yılı planlamasına alınması için gerekli çalışmalar yapılacaktır.

2. Artvin-Ardanuç-Şavşat ve Yusufeli ilçelerine istihdam, nüfus artışı ve ekonomik gelişme sağlayabilmesi için Artvin 2. Organize sanayi sitesi çalışmaları başlatılacaktır.

3. Yusufeli ilçesi baraj gölünde kafes balıkçılığı ve üretim tesisi yapılması için çalışmalar başlatılacaktır. Yusufeli turizminin gelişmesi için yapımı planlanan Ardeşen-Yusufeli tünel-yol projesinin hızlıca yapılmasının takibi yapılacaktır.

4. Türkiye’nin randımanı en yüksek fındık ürününün yetiştiği Ardanuç ilçesinde, atıl durumda bulunan tescilli 80.000 dönüm tarım arazisinin fındık üretim alanları kapsamına alınması için gerekli çalışmalar yapılacaktır. Yine Ardanuç ilçesinde tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği üretim alanlarının oluşturulması, aromatik yağ tesislerinin kurulması çalışmaları başlatılacaktır.

5. Şavşat ilçesinde hayvancılık sektörünün geliştirilmesi, et-süt ve süt ürünlerinin markalaştırılmak suretiyle, üretim tesislerinin yapılması için çalışmalar başlatılacaktır.

6. Artvin, Ardanuç, Şavşat, Yusufeli ilçelerinde yarı mamul orman emvalinin il dışına satışını azaltmak, mamul ürünlere dönüştürülmesi, il ekonomisinin canlandırılması için yeni ahşap ürünleri tesislerinin oluşturulması hususunda çalışmalar başlatılacaktır.

7. Mevcut kereste tesislerinin geliştirilmesi için destekler verilecektir.

8. Yine odamız bünyesinde merkez ilçe ve diğer ilçelerde turizmin geliştirilmesi için sezon sürelerinin uzatılabilmesi için kış turizminin canlandırılabilmesi için çalışmalar yapılacak tesis yatırım planlamaları 10 ay teşvik ve destek süreçleri takip edilecek ve sonuçlandırılması için çalışılacaktır.

9. Odamız üyelerinin özellikle depo alanı sorununun giderilmesi için çalışmalar yapılacaktır.

10. Şehrimizde istihdamın geliştirilmesi için nitelikli, kaliteli, kalifiye eleman yetiştirilmesi adına yeni sanayi sitesi sınırları içerisinde endüstri meslek lisesi ve sanat okulu açılmasını dolayısıyla eğitim gören öğrencilerin doğrudan iş sahasında yetişerek staj yapmasını, böylece hem sanayicimizin kalifiye eleman bulmakta yaşadığı zorluğun giderilmesini, hem de öğrencilerimizin gelecek ve geçim kaygısından uzaklaşarak nitelikli bir şekilde yetişmesini ayrıca mezun olur olmaz iş bulabileceği ortamların sağlanmasını hedefliyoruz. Böylece Artvin’imizin istihdam problemine çözüm sağlayabileceğimizi düşünüyoruz.

Ahmet Özçelik açıklamasını “Uzaktan yakından buraya gelip bizi dinlediğiniz, Artvin’imizin ticaret ve sanayi odası mensuplarımızın dertleriyle hemhâl olduğunuz için ve bu dertlerin giderilmesine katkı sağladığınız için hepinize teşekkür ederiz. Artvin’imizin geleceğinde beyaz bir sayfa açmak adına oylar beyaz pusulaya” ifadeleri ile sonlandırdı.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber