YEREL
Giriş Tarihi : 21-05-2021 11:37   Güncelleme : 21-05-2021 11:37

Otobüs Firmalarında Yüzde Elli Kapasiteli Uygulama

Ülke genelinde yüzlerce otobüs, seferlerin durdurulması nedeniyle satılırken, kimisi de piyasaların rahatlamasını dört gözle bekliyor.

Otobüs Firmalarında Yüzde Elli Kapasiteli Uygulama

Nitekim 15 Mayıs tarihinde açıklanan genelge kapsamında şehirlerarası yolcu taşımacılığında otobüslerin yüzde elli yolcu taşıyabileceğinden otobüs firmaları da genelge uyarınca yeni bir açıklama ile bilet fiyatlarında zorunlu artışa gidildiği açıklandı. Yeni açıklanan fiyatlara göre Bursa arabası bilet fiyatı 320 TL, İstanbul aracının fiyatı 320 TL, Ankara otobüs fiyatı 250 TL.

Lüks Artvin Seyahat işletmesi çalışanı Murat Alkan 15 Mayıs tarihinde açıklanan genelge kapsamında yüzde elli kapasite ile yolcu alınacağından dolayı yine genelge uyarınca değişen bilet fiyatları hakkında bilgilendirme yaptı.

COVİD-19 salgını nedeniyle başlatılan ve 1 yılı aşkın süredir devam eden pandemi sürecinde yüzde seksene varan bir düşüşle karşı karşıya kaldıklarını belirten Alkan, “Belli bir dönem seferleri durdurduk. Yaklaşık doksan gün boyunca sefer yapmadığımız günler oldu. Kapasite bir dönem yüzde yetmişe düştü şimdi yüzde elliye düştü. Biz düşen kapasiteye göre fiyat uygulayamadık. Geçen yıl ki uyguladığımız fiyatın da altında bir fiyat uyguluyoruz. Sektör olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Devletten herhangi bir kayda değer destek veya teşvik yok” dedi.

Yolculuk süresi uygulamaları yönlendiriyor

Uçak seyahatlerinde herhangi bir kısıtlama olmazken otobüs firmalarına getirilen kısıtlamayı değerlendiren Alkan, “Benim tahminimce elit kesim uçağı tercih ediyor. Yolculuk süresi konusunda arada büyük fark var. Uçakla seyahat eden bir insan Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna en fazla 2 saate gidiyor. Otobüste bu süre uzuyor mesela Ankara’yı baz aldığımız zaman minimum on sekiz saat yolculuk ediyor insan. İstanbul veya Bursa yolculuğu ortalamam yirmi iki saat sürüyor. Süre uzun olduğu için mecburen bir şeyler yapmak gerekiyor. Yolcu sayısını azaltarak, mesafeyi koruyarak devam etmek zorundayız” diyerek uçak yolculuğuna kısıtlama gelmemesinin nedeninin yolculuk süresinin az olmasından kaynaklandığını ifade etti.

Gelir, gideri karşılamıyor

Bilet fiyatlarının değişimi hakkında açıklamalar yapan Alkan, “Yüzde yüz potansiyelle çalıştığımız dönemlerdeki bilet fiyatlarıyla şu anki dönemde yani yüzde elli kapasiteyle yolcu taşıdığımız dönemdeki bilet fiyatları fark şöyle var: Dışarıdan bir vatandaş bu durumu değerlendirdiğinde kapasite yüzde elliye düştüğü için bilet fiyatlarının iki kat artması gerekiyor diye düşünüyor. Ama durum böyle değil. Yüzde yüz değil de yüzde kırk, elli civarında bir artış yapıldı. Daha fazlasını yapamıyorsun çünkü senin yolcun bu sonuçta, biz bu bölgeye hitap ediyoruz, Artvin’i temsil ediyoruz. Buna istinaden yüksek fiyatlandırma yapamayız ama bilet fiyatlarını arttırmasak da biz eziliyoruz. Masrafların altından kalkamıyoruz. Gelir, gideri karşılamıyor. Her gün ekstra bir şey çıkıyor, bir gün köprü zammı çıkıyor, bir gün otoban zammı, terminal giriş-çıkış zamları, mazot zammı… Gündemi fazla takip edemiyoruz. Bu fiyatlarla altından kalkamıyoruz” dedi.

Masraf arttı, bilet fiyatı düştü

Geçen yıl baz alındığında İstanbul yolunda yapılan masraf 5 bin iki yüz Türki Lirası iken şu anda 6 bin 5 yüz Türk Lirası olduğunu dile getiren Alkan, “Boş gidip boş gelse masraf bu. Geçen yıl uyguladığımız bilet fiyatını bu sene uygulayamıyorum. Geçen yıl yüzde yüz kapasiteyle çalıştığımız zaman 2 yüz elli Türk Liraya bilet kesiyorduk. Bu senen 2 yüz Liraya kesiyoruz, yüzde yüz kapasite ile çalıştığımız dönemde. Geçen yılki fiyatı yakalayamadık ki biz masrafları karşılayabilelim. Masraf arttı bilet fiyatı düştü. Burada bir dengesizlik oluştu ama mecburuz. Yüzde yüz çalıştığımız dönemlerde uçak firmaları uçak bileti fiyatlarını düşürttü. Böyle olunca vatandaş da 2 yüz elli Liraya otobüs bileti alacağıma giderim 2 yüz elli Liraya Trabzon’dan uçak bileti alırım diyor” dedi ve bu durum otobüs firmalarını etkilediğinden bilet fiyatlarını indirmek zorunda kaldıklarını ve yolcunun bir nebze de olsa fiyattan dolayı kendilerini tercih etmesini sağlamak istediklerini belirtti.

Yeni bilet fiyatları

Lüks Artvin Seyahat’in gün içinde yaptığı sefer hakkında bilgi veren Alkan, “Sabah 07.45’te 80 TL ile Trabzon’a, 09.30’da 320 TL ile Bursa servisi, 11.00’de 320 TL ile İstanbul otobüsü, saat 15.00’te 250 TL ile Ankara otobüsleri sefer yapıyor. Ayrıca Lüks Artvin Seyahat bünyesinde çalışan Cesur Bingöl firması, saat 10.30’da Mersin arabası hareket ediyor. Mersin arabasının bilet fiyatı 240 TL, saat 15.30’da Gaziantep arabası kalkıyor, bu aracın bilet fiyatı da 220 TL olarak ücretlendiriliyor” diyerek gün içerisinde saat 12.00’de Bursa aracının ve 12.30’da ise İstanbul aracının tekrar kalktığını belirtti.

Geçen yılki fiyat yakalanırsa büyük başarı

Alkan ayrıca yüzde elli kapasite ile çalışılan dönemlerde uygulanan bilet fiyatı uygulamasının yüzde yüz kapasite ile çalışmaya dönüldüğünde uygulanma şansının olmadığını, fiyatların düşeceğini ifade ederek, “Geçen yıl uyguladığımız bilet fiyatını yakalayabilirsek bizim için büyük bir başarı olacak. Uçak firmalarının yapmış olduğu fiyatlara bakmak gerekiyor. Uçak bilet fiyatlarına üç aşağı beş yukarı yakın bir fiyat uygulayamayız. Uçak bilet fiyatlarına göre cazip fiyat uygulamalıyız ki yolcu bizi tercih edebilsin” dedi.

Lüks Artvin Seyahat işletmesinde otobüs personelleri ve yazıhanelerde kırkın üzerinde çalışan olduğunu açıklayan Alkan, “İşlerin yoğunluğuna göre bu sayı değişiyor. Belirttiğim kırk sayısı yıllık ortalamaya göre belirlenen sayı. Yaz döneminde çalışan sayısı artıyor çünkü araç personeli artıyor, yazıhane personel ihtiyacı artıyor” diyerek bu sayının yaz aylarında atmışa kadar çıktığını belirtti ve açıklamalarını sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ