YEREL
Giriş Tarihi : 02-07-2021 11:27   Güncelleme : 02-07-2021 11:27

Osmanlı’dan Kalma İşçilik

Artvinli TV’de bu hafta Söz Sizde programı konuğu Nurhayat Bilgin oldu.

Osmanlı’dan Kalma İşçilik

El sanatları usta öğreticisi olan Nurhayat Bilgin, konuk olduğu programda şu açıklamalarda bulundu “ 16 yıldır unutulmaya yüz tutmuş el sanatları dalı üzeri ile uğraşıyorum aynı zamanda deri üzerinde çalışmalarımda var. Ben lisede çocuk gelişimi bölümü mezunuyum o yüzden ilk önce anasınıfı öğretmeni olmam için sınavlara girdim tabii ki hiçbir yere atanamadım sonra annemin ve amcamın vesilesi ile halk eğitim merkezinde Gönül Çağıl’ın söylemleri ile oraya başladım usta öğretici olarak tam 16 yıl makine nakışlarını yürüttüm. Ehramı üzerinde ve deri dokuma üzerinde çalışmalarımı halen daha yürütmekteyim ” diye konuştu.

Usta öğretici nasıl olunur?

Bilgin, “ şu anda ustalık belgesi gerekiyor, üniversite mezunu olmak gerekiyor, lise mezunu olmak gerekiyor. Bizim zamanımızda 1987 yılında ben usta öğretici olacağım için sınavlara giriyorduk. Bunlar yazılı, sözlü ve uygulamalı olarak sınava giriyorduk ayrıca bu sınavlar 5 yıl boyunca yapılarak atamalarımız oluyordu, şimdi ise puanlama sırasına göre üniversite, lise, ilkokul şeklinde devam ediyor ” dedi.

Artvin ehramı

Bilgin, Artvin ehramına yönelik şu açıklamaları yaptı “ Bizim kullandığımız ehram yündür eski dönemlerde ise ipek ipliklerden dokunulabiliyordu. Kuy adı verilen ağaç tezgâhlarında örülebiliyor ve ham dokumadan yumuşak koyunyünü kullanılıyor. Birçok örüş tarzını barındıran bir örgü çeşididir. Artvin ehramının farkı daha ince ve zarif olmasıdır ve de beyaz yün ile beyaz pamuklu ipliklerin kullanılmasıdır. Gümüşhane ve Erzurum ehramı biraz kalın olduğu için Artvin ehramının ince oluşu ile birlikte zarif olmasından dolayı aralarında böyle bir fark var. Ben eski olan ürünlere, unutulmaya yüz tutmuş ürünlere çok özenirdim o yüzden bende örmeye başladım ” dedi.

Ehramın Tarihi

Bilgin, ehram tarihine yönelik şu açıklamaları yaptı “ Osmanlı, orta Asya’dan gelen bir örgü çeşidi. Unutulmaya yüz tutmuş bir el sanatı olarak modüler sisteme bakanlıkça koyuldu ve yaygınlaştırılmaya çalışıldı bizlerde günümüzde çeşitli örgüler ile çalışmaya çalışıyoruz. Çok fazlada olmasa birazcık satışını yapmaya çalışıyoruz el işi zor olduğu için fiyatı da tabii ki pahalı olduğundan dolayı çok beğeniliyor, çok talep oluyor fakat tabii ki bütçe fazla pahalı olduğu için satışlarda zor oluyor. Bunun yanında koyun saklamakta zorlaştıkça eskisi gibi sık sık örme işlemi pek olmuyor günümüzde ama biz eski sandıklarda kalan bu el işi ürünlerini tekrar sandık yüzüne çıkarıyoruz bunun içinde çalışıyoruz “ dedi.