YEREL
Giriş Tarihi : 30-04-2021 15:22   Güncelleme : 30-04-2021 15:22

Oruç Ruha Deva Bedene Şifadır

Din Hizmetleri Uzmanı Zeynep OKUR “ Oruç Ruha Deva Bedene Şifadır” başlıklı konuş hakkında açıklamada bulundu.

Oruç Ruha Deva Bedene Şifadır

Okur yaptığı acıkmada “ On bir ayın sultanı ramazan'ın gelmesiyle birlikte yorgun gönüllerimizin şifa bulacağı kulluğumuzun sınanacağı bereketli bir zaman dilimine girmiş olduk. Ramazan dünyanın dört bir yanında Müslümanlar için huzur, sükunet ve teslimiyet ayıdır. Bu mübarek ayda dünyevi koşuşturmalara bir ‘dur’ denilir ve kullar kendilerini hesaba çekme imkanı bulurlar .’Ey iman edenler !sizden öncekilere yazıldığı gibi sakınasınız diye ,sizin üzerinize de sayılı günlerde oruç yazıldı’(Bakara2/184).

Ayetten de anlaşılacağı üzere oruç eski kavimlere de emredilmiştir. İnsanlığın tarihi ile yaşıt bir ibadet olması bize oruç ibadetinin insanoğlunun fıtratına gerekli olduğunu göstermektedir. Şifa ve hidayet rehberi olarak gönderilen Kur'an'ın insan ile buluşturulduğu aydır ramazan.

 İnsan özünden de uzaklaştıkça hem kendi doğasına hem de yaratıcısına uzak kalır. İşte oruç ibadeti tam da burada ruha deva, bedene şifa vesilesi olur. Modern insanın hızını yavaşlatır. Ertelediği yahut unuttuğu değerleri ona yeniden hatırlatır.

Oruç ibadetiyle irade kontrolü başlar İmsak ile iftar vakti arasında en temel ihtiyacı olan yeme, içme cinsel ilişkiden uzak durmakla insan bedensel arzularını ertelemeyi öğrenir. İnsanoğlu kendisine haz veren şeylere hızla ulaşmak ister oruç ile istediği şeyler helal bile olsa onları ötelemeyi, ertelemeyi öğrenerek kişisel oto kontrolünü sağlamış olur. Kişinin bu iradeyi Allah emrettiği için kullanması ilahi rahmetin kulun hem ruhuna hem bedenine tesirine vesile olur.

Hazreti peygamberin ‘oruç tutun sıhhat bulun’ ifadesi ile midesini aç ve susuz bırakan kul sürekli doldurup boşalttığı için yorgun düşmüş midesini ve bedenini bir sessizliğe ve sakinliğe bırakmış olur. Bu süreç bedenin kendisini onarmasına, yenilenmesine olanak sağlar. Açlıkta ki temel gaye rıza-i ilahidir şüphesiz ,fakat o açlığın bedene şifa olması da Rabbinin kuluna hediyesidir .Bugün tıp dünyasında tedavi amaçlı oruçlar tutturulması bu hadis-i şerifin hikmetini gözler önüne sermektedir .

Oruç ibadeti kişinin takva yolculuğunda önemli bir süreçtir.Peygamber Efendimiz(s.a.v) ,orucu kişiyi olumsuzluklardan ve kötülüklerden koruyan bir kalkana benzetir .Bu yönüyle oruç yalan ,gıybet ,kötü söz ,kavga gibi fıtratı bozucu şeylere karşı kişinin imanını ve istikametini muhafaza eder. Nitekim Peygamber Efendimiz’in şu uyarısı çok önemlidir .’Nice oruç tutanlar vardır ki orucundan kendisine kuru bir açlıktan başka bir şey kalmaz .Geceleri nice namaz kılanlar vardır ki namazlarından kendilerine kalan yalnızca uykusuzluktur.’ Bu ifadelerden de anlaşılacağı gibi oruç ve namaz sadece bedenen yapılacak ibadetler değildir .Ruhla , salih bir niyetle yerine getirilmelidir ki takvaya ancak bu şekilde ulaşılabilir .

Zekat nasıl ki malı arındırıyorsa, oruçta ruhu arındırır. Oruç bedenin zekatıdır buyurarak Efendimiz(s.a.v) ,orucun arınmanın vesilesi olduğunu vurgulamaktadır. Tüm bu yönleriyle müminler için rahmet bereket sıhhat ve şifa kaynağı olan ramazan, hayata anlam katan insanın Allah rızasına ulaştıran bu özel vakitler bizler için eşsiz birer imkandır.  Maddi manevi hastalıklarımıza şifadır. Şimdi vakit ramazan da ki kazançlarımızı tüm zamanlara yayma vaktidir.” İfadelerine yer verdi.                                          

Ayşe ÖZDER