GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-01-2023 17:14

Orta gelirliye ‘Yeni Evim’ projesi

Orta gelirliye ‘Yeni Evim’ projesi

Cumhuriyet tarihinin en büyük TOKİ Sosyal Konut Projesi sonrası Başkan Recep Tayyip Erdoğan, orta gelir grubuna yönelik yeni kampanya için talimat vermişti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada orta ve üst gelirli vatandaşlar için konut kampanyası yapılacağını duyurmuştu. Orta gelir grubu için yapılan çalışmada kredi faiz oranları ve ödeme planı üzerinde çalışmalarda sona gelindi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'unOrta gelir grubu için yapılan 'Yeni Evim' projesine ilişkin detayları, 4 Ocak 2023 Çarşamba günü saat 10.00'da kamuoyu ile paylaştı

ORTA GELİRLİYE KONUT KAMPANYASI BAŞVURU ŞARTLARI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından Yeni Evim Projesin'de detayları açıkladı. İşte 'Yeni Evim Projesi'nde merak edilen o detaylar: Sıfır konutlar olacak, Kişinin üzerinde konut olmayacak,1 yıl ikamet şartı bulunuyor, Son bir yılda konut aldığı ilde konut satmamış olacak, Peşinat yüzde 10 Ev 5 yıl satılamayacak, 15 yıl vade olacak, Taksitler hane gelirinin yüzde 40'ını geçmeyecek, Konut kredisinde faiz oranı yüzde 0,69'dan başlayacak, 15 yıl vade ile 5 milyon TL'ye kadar kredi, Süreç 16 Ocak'ta kurulacak web sitesinden takip edilecek,İlk etapta 100 bin aile sadece birkaç ayda ev sahibi yapılacak.

"3 BÖLGE BELİRLENDİ"

Programımız kapsamında İstanbul 1. Bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm illerimiz de 3. bölge olarak belirlenmiştir.

Bankalarımız ve katılım finans kurumlarımız tarafından sağlanacak finansman tutarları, 1. bölge olan İstanbul'da en çok 5 milyon TL, 2. bölgedeki illerimizde en çok 3 milyon TL, 3. bölgedeki illerimiz için ise en çok 2 milyon TL'dir.

TOKİ ORTA GELİRLİ KONUT BAŞVURULARI NE ZAMAN?

16 Ocak itibariyle, kuracağımız web sitesinde, vatandaşımız, "Yeni Evim" kampanyamıza dair tüm gelişmeleri ve detayları takip edebilecekler. Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, SPK, BDDK ve değerleme kuruluşlarından temsilcilerin yer aldığı bir komisyon kuracağız. Denetim görevi yapacak bu komisyon sayesinde; hem projeyi garanti altına alacak, hem de firmalarımıza gerekli finansman desteğini sağlayacağız. Bir yandan konut arzını arttıracak bir yandan da kampanya sürecinde fiyatların sabit kalmasını sağlayarak orta gelirli vatandaşımızı koruyacağız, güven içerisinde ev sahibi yapacağız.

ORTA GELİRLİYE KONUT KAMPANYASI ÖDEME PLANI

Konut bedelinin %10'u peşin alınacak, dileyen daha fazla da ödeyebilecek. 0.69'dan başlayan vade farkı ile 15 yıl vadeli, hane gelirinin %40'ını geçmeyecek taksit bedelleri belirlenecek. Konut almak isteyen bulduğu daireyle banka veya katılım bankalarına başvuracak. Banka hem projenin hem de kişinin kriterlere uygunluğunu denetleyecek, uygun olan projeler için kredi tahsis edecek. Herhangi bir başvuru ücreti alınmayacak. Ölüm, boşanma gibi mücbir sebepler dışında 5 yıl boyunca satılamayacak. Yine son 1 yıl içinde konut satışı yapan da projeden faydalanamayacak.

Artvin'de HaberArtvin'de Haber