YEREL
Giriş Tarihi : 04-01-2022 17:26   Güncelleme : 04-01-2022 17:26

Ormanlarda kıyım var

Ormanlarda kıyım var

Cumhuriyet Halk Partisi Ardanuç İl Genel Meclis üyesi Talip Işık, CHP Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın da Meclis Gündemine taşıdığı Ardanuç’taki orman katliamları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

CHP İl Genel Meclis üyesi Işık Ardanuç’ta yapılan orman katliamlarına yönelik değerlendirmelerde bulunurken orman katliamının Artvin’in her yerinde yapıldığını belirterek, “Orman Bölge Müdürlüğü'nün açıklamasına bakıldığında ilçede 2 yıl içerisinde 200 metreküp kesim yapıldığı ifade edilmiş. Daha önceden de yapılıyordu ama bu son birkaç yıldır ormanlarda aşırı derecede kesim yapılıyor. Bunun öncesindeki kesimlerde bazı şeyler bahane ediliyordu;örneğin böcek vardı, yaşlanmıştı ormanlar gençleştirme çalışmaları yapılıyordu ama şu anda bizim de gördüğümüz kadarıyla bir yer kesime veriliyorsa orada 10 metreküp diyelim kalınlığında canlı ağaçlar kesiliyor” dedi.

Ormanlar ciğerimizdir

İstihsal alarak kesim yapan kişiler ile ilgili çalıştıkları için ve istihdam sağladıkları için bir şey diyemediklerini ifade eden Işık, “Bir ilçede küresel ısınmadan ötürü kuraklık oluyor ki Artvin’in Ardanuç, Şavşat ve Yusufeli ilçelerinde bu kuraklık geçtiğimiz yaz kendini çok hissettirdi. Bu sene canlı olarak yaşadık, yağmurların yağmaması, iklim değişikliklerinin olması nedeniyle ormanlar zaten kurumaya gitti. Ormanlar bizim ciğerimizdir, yağmuru en çok türde alan ağaçlarımız var ama katlediliyor ormanlarımız” ifadelerini kullandı.

Bu şekilde devam ederse orman kalmayacak

Geçmişte metreküpü 5 yüz liraya yapılan istihsallerin bugün 2 bin beş yüz liraya çıktığını açıklayan Işık, “Burada bir rant olduğunu biz de anlıyoruz. Eskiden köyler ihtiyaç olarak alırdı orman dairesinden şu anda yakacak ağaç kesemiyoruz. Köylü ihtiyaç için ağaç kestiğindecezaya muhatap kalıyor. Eskiden alışılagelen bir şey vardı; köylü ormandan kendi ihtiyacı kadarını karşılıyordu şimdi kendi sobasını ısıtacak odununu bile yapamama durumuna geldi. Eğer bu şekilde devam ederse bu ormanlar kalmayacaktır. Bizden sonraki nesiller kuraklıkla daha da mücadele edecektir” dedi.

Bunlar bizim endişemiz

Cumhuriyet Halk Partisi Ardanuç İl Genel Meclis üyesi Talip Işık açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Alternatif olarak ağaç dikiyoruz diyorlar, ağaçlandırıyoruz diyorlar ama bugün dikilen bir ağaç aradan yüzyıl geçmesi lazım ki kesilen ağacın yerini doldurabilirsin. Diktikleri ağaç kaç sene içerisinde büyüyecek? Bu şekilde doğa tahrip edilirse, kesimlerin ardından araziler çıplak kalacağı için çığ felaketleri, heyelanlar yaşanacak. Bizim endişelerimiz bunlardır.

Elbette ki orada çalışan insanlar da ekmek yiyorlar, biz buna bir şey demiyoruz ama bu katliama da bir dur denmesi lazım. Son on yıl içerisinde önüne gelen ağaç kesiliyor, biz buna karşıyız.İnsanların çalışmasına ve onu kesen insanlara karşı değiliz. Bir önlem alınması lazım.Kıyım oluyor.

Burada kıyım var!

Yurtdışından kereste getiriliyordu 90'lı yıllarda.Türkiye; Rusya'dan, Azerbaycan'dan kereste alıyordu. Şimdi tam tersi oldu. Onlar artık ormanlarına sahip çıktıkları için buradan Rusya ve Gürcistan’ ağaç gidiyor. Burada bir şaibe vardır. Neden Rusya oradan buraya ağacını vermiyor da bizdeki ağaçlar oraya gidiyor. Burada bir kıyım olduğunu görebiliyoruz.

Bugün Artvin'in tüm ilçelerinde tüm dağlarından ormanlarına varana kadar hepsi vatandaşlar tarafından alınmış, kiralanmış bir şekilde.Maden olarak kiralanmış mesela, kimsenin oraya gitmesi mümkün değil. Bu kiralayan şahısların bir şekilde orası benim deyip katledeceğinden şüphe duyuyoruz ve endişe ediyoruz.”

Dilan Şahinbaş