YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2022 12:32   Güncelleme : 10-06-2022 12:32

Ormanlar bir avuç sermayeye peşkeş çekiliyor

Ormanlar bir avuç sermayeye peşkeş çekiliyor

HES, madenler, elektrik iletim hatları gibi projelerle ormanları talan edilen Şavşat’ta ayrıca aşırı kesim yaşanıyor. Şavşat halkı kesimleri protesto etmek için Şavşat Orman İşletmesi önünde bir araya geldi. SOL Parti Şavşat İlçe Başkanı Şahin, "Yaşam alanlarında yaşayan köylülerin söz ve karar sahibi olduğu bir yönetim tarzını talep ediyoruz" dedi.

Şavşat halkı, SOL Parti Artvin Şavşat İlçe Örgütü öncülüğünde, bölgedeki aşırı kesimlere dikkat çekmek için Şavşat Orman İşletmesi önünde açıklama yaptı.

Açıklamayı okuyan SOL Parti Şavşat İlçe Başkanı Metin Şahin, “Bizler bilimsel yol ve yöntemlerle yapılacak ormancılık çalışmalarının gereğini ve önemini çok iyi biliyoruz. Karşı çıktığımız rant odaklı halkın ve tüm yaşam alanlarının bir avuç sermayeye ve işbirlikçilerine peşkeş çekilmesidir” dedi.

Artvin ve ilçelerinin doğası üzerindeki talan/ tahribatının çeyrek asrı aşan bir süredir yıkıcılık etkisi her geçen gün biraz daha yükselerek devam ettiğini dile getiren Şahin, “Cittaslow(Sakin şehir) ünvanlı ilçemizde, barajların, HES'lerin, taş ocaklarının, muhtemelen maden sahalarına yapılan yolların tahribatı altındayken bir yandan da orman köylüleri sorunlarıyla baş başa kalıyor! Şavşat'ı Şavşat yapan temel değerler gözümüzün önünde bir bir yok edilirken insanlarla birlikte tüm canlılar yaşam alanlarının her geçen gün daraltılarak yok edilmesi tehdidine maruz bırakılıyor!Merkezi idare tarafından yüzbinlerce ağaç kesimi yapılarak parasının tahsil edilmesi talimatlarıyla artık yaşlı ormanlar tükendiğinden müteahhitler marifetiyle genç ağaçlara kıyılarak"istihsal" aldı altında Ranta dönüştürülüyor” dedi.

İlçede insanlarının büyük çoğunluğunun orman köylüleri olarak yaşamlarını sürdürdüğünü, ormanları yaşam alanı olarak yüz yıllardır koruyarak bu günlere taşırken bugün kendi kaderleri hakkında tek bir söz söyleme hakkına sahip olmadıklarını dile getiren Şahin, “Bu halk bu ormanları, internetten açılan ihalelerle birtakım müteahhitler ya da merkezi idare rant elde etsin diye mi korudu” diyerek isyan etti.

Şavşat halkı olarak orman istihsalinin bilimsel yol ve yöntemlerle yapılmasına hiçbir zaman itiraz etmediklerini ve etmeyeceklerine dikkat çeken Şahin, “Bu rant alanından beslenen çıkarcılar ucuz demagojilerle aydın Şavşat halkının kafasını karıştırmaya boşuna uğraşmasın! Bizler bilimsel yol ve yöntemlerle yapılacak ormancılık çalışmalarının gereğini ve önemini çok iyi biliyoruz. Karşı çıktığımız rant odaklı halkın ve tüm yaşam bir avuç sermaye ve işbirlikçilerine peşkeş çekilmesidir. Bu nedenlerle; Rant odaklı değil, diğer bütün canlılarla birlikte Orman köylülerinin hak ve menfaatlerine odaklanmış Orman Fakültelerinin, Orman köylülerini temsil eder kurumların, kooperatif ve derneklerin muhtarlıklar ve bizatihi o yaşam alanlarında yaşayan köylülerin doğrudan söz ve karar sahibi olduğu bir yönetişim tarzını istiyor ve talep ediyoruz” diyerek ormanlarınsermayeye ait olmadığını içinde yaşayan bütün canlılara ait olduğunu vurguladı. Şahin ayrıca orman köylüsünün yaşadığı zor koşulların gereği olarak da mali ve ekonomik anlamda pozitif ayrımcılığa tabi olması, bazı muafiyetlerden ve bazı orman ürünlerinden ücretsiz olarak yararlandırılması gerektiğini ifade ederken “Bu bir lütuf değil haktır” dedi.

Gerçekleştirilen basın açıklamasından önce yaptıkları saha çalışmalarında kilometrelerce alanda gözlem ve tespitlerde bulunduklarını aktaran Başkan Şahin, “Gördüklerimiz karşısında gerçekten irkildik ve üzüldük.Bazı bilim insanlarının görüşlerine göre bu hızla bir kıyım ve talan devam ederse maalesef 10 yıl sonra bölgede ağaç kalmayacak.Şavşat'ın kırık arazisinde yamaçlara tutunarak 10-15 santimlik toprakta yaşam bulup erozyonu, heyelanı, Sel'i de engellemeyi başarmış bu yaşam kaynaklarımız yüzde 70-80 derecelik eğimli yerlerde kesilerek sellere, heyelan ve erozyona adeta çağrı çıkarılıyor.İklimsel değişikliklerle artık daha sık yaşanan ve Şavşat ve Artvin'e büyük acılar yaşatan bu felaketler bundan böyle maalesef Şavşat’ın kapısını daha sık çalacak.

Uyarıyoruz, bu rant odaklı kesimleri durdurun. Artvin'in bütünü ve Şavşat milli park ilan edilerek ve korumaya alınarak bu kadim coğrafya ekimin, dikimin ve kendi kendine yeten bir ekonominin üretildiği stratejik bir coğrafya olsun.Ormanlarımıza, yaşam alanlarımıza, tüm canlılarla birlikte Şavşat'ımıza sahip çıkacağız. Şimdi 13 sorudan oluşan dilekçemizi Orman İşletme Müdürlüğü'ne vereceğiz” dedi.

SOL Parti İlçe Başkanı Metin Şahin’in açıklamasının ardından basın açıklamasına katılım gösteren CHP İlçe Başkanı İmran Kayaoğlu da bir açıklama yaparak “Nefes olmaya, nefes almaya, geleceğimize, akciğerlerimize vurulan neştere dur demeye geldik.Hepinizin bildiği üzere Şavşat'ımız da ormanlarımızın yıkımınadönük çok acı bir durumla karşı karşıyayız. Eskiden bizormanlarımızın bir dalına kıyamazken şimdi ise ormanlarımızdakatliam yapılıyor. Aslında devletimizin ormanları korumasıgerekirken şimdi ise ne yazık ki biz ormanımızı devlete karşıkorumak zorundayız.

İlçemiz ormanlarında yoğun bir kesim yapılmakta, gençleştirmeadı altında kuru ve yaş ağaçlar birlikte kesilmekte, ağaçlarımız kasıtlıolarak kurutulmakta, ticarete dönük bir durum oluşmaktadır.İlçemizin her bir köşesindeki orman kesimi yüz bin metre küpügeçmiş durumdadır. Böyle devam ederse on yıl içinde Şavşat'ımızdaorman kalmayacak bir durumla karşı karşıyayız.Yazılı, görsel ve sosyal medya üzerinden İlçemizdeki bu ormankatliamını gündemde tutarak, Meclis gündemine getirerek çok güçlübir kamuoyu oluşturacağız.

Doğamıza, yeşilimize dokundurmayacağız.Şavşat olarak hep beraber ormanlarımızdaki bu yıkım bitene dekomuz omuza mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Dilan Şahinbaş