YEREL
Giriş Tarihi : 31-07-2021 10:15   Güncelleme : 31-07-2021 10:15

Organizasyonlarda Son Durum

Düğün ve diğer organize etkinliklerin yazın düzenlenmesi sonucunda organizasyonlara yönelik talep artışlarında son durumlar.

Organizasyonlarda Son Durum

Şavşat’ta düğün, kına, nişan gibi alanlarda organizasyonluk yapan Şeyma Nur Yeni, ailesi ile birlikte yaptıkları organizasyonla ilgili yaz sezonunda oluşan taleplere yönelik dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Ayrıca Şavşat’ta doğalgazın gelmesi ve Şavşat içerisinde yapılması gerekenlere de yer veren Yeni, son zamanlardaki Şavşat’ta yapılmakta olan çalışmalara da yer veren açıklamalarda bulundu.

Yeni, “ Biz genel anlamda organizasyon ve çiçekçilik üzerine çalışıyoruz. Bunların dışında ufak tefek çamaşır, çorap vb. ürünlerin satışını da yapıyoruz fakat genelde işimiz sezonluk yani özellikle yaz sezonunda düğün, kına, nişan, doğum günü partileri gibi organizasyonlar olduğu zaman bunların organizasyonlarını düzenliyoruz. Bir diğer faaliyetlerimizden olan ise çikolata ve kız istemeye gidilirken hazırlanan çiçeklerin hazırlığı ile ilgileniyoruz ” diye konuştu.

Talep durumları

Yeni, şu anki süreçte oluşan taleplere yönelik açıklamalarda bulundu “ Geçen sene pandemide kış dönemindeyken çok zorlandık ama yazın kısıtlamalar olmasına rağmen dolu, dolu bir sezon geçirdiğimizi söyleyebilirim çünkü insanlar bütün bir kış yazı bekliyorlardı. Yaz için organizasyonunu erteleyende olmadı ama bu sene ise daha aktif olduğunu söylemek mümkün daha çok organizasyon yaptık. Genelde kına organizasyonları üzerine yoğunlaştık yani daha çok kına organizasyon talebi geliyor bize diğer düğün ve nişan gibi organizasyonlardan daha çok veya düğün ile kına ikisi birlikte de olabiliyor. Bunlar dışında çok fazla çiçek talebi geliyor Şavşat’ta zaten canlı çiçek  yapan bir yer yok o  yüzden çiçeklerin sayısı da kısıtlı bundan dolayı bir açılış olduğunda veya düğün olduğu zaman çiçek gönderilmesi istendiğinde genellikle bize geldiklerini söyleyebiliriz ” dedi.

Aşılanmalar nefes kesmeden devam ediyor

Yeni, yapılan aşılanmalara yönelik şu açıklamalarda bulundu “ Aşılan faydalı olduğunu düşünüyorum zaten benim okuduğum bölüm gereği aslında aşılar ile içli dışlıyım ve özellikle aşı vurulmadan gezmenin bu pandemi sürecinde yararlı olmadığını düşünüyorum. Bazı insanlar aşıya karşı ama ne olursa olsun elimizde şu anda hiçbir tedavi yok bundan dolayı en rahatlatıcı çözüm aşı olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden insanların aşılanmaları gerektiğini söylemek mümkün zaten şu anda da vakalarda artış durumu göz önünde ondan dolayı aşılanmalara karşı insanlarımızın biraz sıcak bakması gerekir. Bizim ülkemiz turizm ile ayakta duran bir ülke yani turizmin fazla olduğu bir ülke o yüzden yazın kısıtlamaların kalkacağını tahmin ediyorduk. Bu ön görülebilir bir durumdu ama bunu da göze alarak kısıtlamaları kaldırdılar çünkü çok fazla turist var insanlar çok fazla seyahat ediyor. Seyahat esnasında da aktif oldukları için pandemi kurallarına uymak daha da zorlaşıyor zaten artık küçük yerlerde özellikle pandemi kurallarına çokta dikkat edilmiyor açıkçası durum böyle olduğu için vakaların artması çok normal fakat nasıl kontrol altına alınır bilemiyoruz ” dedi.

Doğalgazda ilgi

Yeni, Şavşat’ta doğalgazın gelmesinin ardından şu açıklamaları yaptı “ Doğalgazın Artvin’e ve Şavşat’ta gelmesi çok iyi oldu. Biz mesela eski usul ısınma yöntemlerini kullanıyorduk veya ocakları tüple yakıyorduk ayrıca kömür dediğimiz maddede olmak üzere bütün ısınma araçlarında hepsine ayrı ayrı bir harcama yapılıyor ve burasıda küçük bir şehir olduğu için esnaflar genel anlamda geçimini kışın bu şekilde sağlıyor. Özellikle kış aylarına girildiği zaman ekonomi çok kötü oluyor çünkü buranın nüfusu 6 binden 60 bine çıkıyor yazın kışın ise burada kalan sayı en fazla 10 bin kişi ve bundan dolayı ekonomi kışın çok kötü etkileniyor. Bu yüzden her yere ayrı ayrı harcama yapmak daha da zorlaşıyor. Doğalgaz bütün bu sorunları ortadan kaldıran bir şey olacaktır. Daha yüksek konfor ve de hiç uğraşmadan kışı nasıl geçireceğini dert etmeden kullanabileceğimiz rahat bir ısınma aracı olacağını düşünüyorum tabii şu anlık yapılan bu çalışmalardan dolayı yollar biraz kötü durumda bir an önce yollarda yapılan çalışmaların onarılması gerekiyor ” dedi.

Şavşat’ta yapılması gereken

Yeni, son olarak Şavşat içerisinde yapılması gereken eksikliğe yönelik şu açıklamalara yer verdi “ Aslında Şavşat sakin bir şehir zaten öyle ilan edildi. Çok fazla turistlerin akımına uğramasını istemeyiz diye düşünüyorum çünkü Karadeniz’de saf, temiz kalan yerlerden bir tanesi, Trabzon veya Rize bu konularda nasibini aldı. Eğer çok fazla turist akımına uğrarsa biraz özünden kopacağını düşünüyorum. Şavşat’ın kendi halinde olması yani kendi içerisinde kavrulması daha iyi bir açıdan da turistler gelirse esnaf daha rahat eder bu açıdan bakılınca turizmin burada artışta olması mantıklı fakat benim kişisel düşüncem olarak Şavşat’ın sakin kalması ve kendi içerisinde kavrulması daha iyi olur ” dedi.

Seyit can KÜLÜK