YEREL
Giriş Tarihi : 28-05-2021 10:54   Güncelleme : 28-05-2021 10:54

Orantısız güç bu olsa gerek

Hopa'da çay üreticileri Çaykur'un kontenjan ve kota uygulamasından ötürü özgürlük meydanında toplanarak çaykur'a kadar yürümek istedi.

Orantısız güç bu olsa gerek

Ancak emniyet güçlerinin yoğun önlemleriyle karşı karşıya kalındı.

Çay üreticilerini temsilen Halkevleri Hopa temsilcisi Kamil Ustabaş bir konuşma yaparak amaçlarını dile getirdi.

Ustabaş konuşmasında hopalı çay üreticileri adına kontenjanın 15 kilodan 30 kiloya çıkarılmasını ve özel sektörün 3500 lira nın altında çay almamasını talep etti.

Bu talebini dile getirdikten sonra geniş güvenlik önlemlerinin den ötürü olay olmaması ve sorun çıkmaması adına da fabrikaya kadar yürüme fikrinden vazgeçtiklerini dile getirdi.

Köylerden Bu çay eylemine katılmak için inmiş olan hopalı kadınlar biz köyden geldik fabrika bizim fabrikamız Biz fabrikaya kadar yürüyeceğiz dediler.

Bunun üzerine alanda toplanan hopalı kadınlar Çayda kotaya ve kontenjanı son pankartı ile birlikte özgürlük Meydanı'ndan çay fabrikasına doğru yürümek için harekete geçtikleri anda polis müdahalesi gecikmedi.

Tabii müdahale başlayınca da deyim yerindeyse Orantısız güç kullanılarak 20'nin üzerinde hopalı kadın erkek demeden tek tek yaka paça alınarak plastik kelepçe takılarak gözaltına alındı.

Olayların daha çok büyümemesi için bazı hopalı STK temsilcileri ve siyasi parti örgüt başkanları polisle vatandaş arasında itidali olmaya davet etti.

Çıkan olaylarda 34 kişi gözaltına alındı.