YEREL
Giriş Tarihi : 21-04-2021 10:45   Güncelleme : 21-04-2021 10:53

“Önlem almazsak gelecekte Ardanuç diye bir yer kalmayabilir”

Ardanuç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Ardanuç ilçesinde yaptıkları ve yapmayı tasarladıkları çalışmaları anlattı.

“Önlem almazsak gelecekte Ardanuç diye bir yer kalmayabilir”

Şenol Solmaz adlı sosyal medya hesabından alınan yazıya göre:

“Ardanuç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi üyeleri olarak bizler Ardanuç'ta yaşayan köylüleriniz, komşularınız ve akrabalarınız olarak ilçemizin son yıllarda içine düşürüldüğü sıkıntıları ve bizlerin yapabildiklerimizi birinci elden sizlerle paylaşmak istiyoruz. Sizin de bu sıkıntıları yakından izlediğinizi, çözüm yolunda kafa yorduğunuzu biliyoruz. Bizim bunları bir kez daha dile getirmemizin nedeni yıkım ve yoksulluğun hızlanması. Ülkemizdeki sosyal yaşam, ekonomik yapı, insan profili günden güne kötüye gidiyor. Olup bitenleri sayıp dökmek istemiyoruz. Dağa, taşa, ormana, suya ve insana yönelik imha politikaları üstü örtülemeyecek şekilde artıyor. Biz bir önlem alamazsak gelecekte Ardanuç diye bir yer kalmayabilir. Bu kötü gidişatı engelleyecek ve boşa çıkaracak tek güç Ardanuçluların birliğidir. Bizler ata topraklarında yaşayan yakınlarınız olarak köylüsüyle, kentlisiyle, esnafıyla ve tüm ilçe halkıyla bir dayanışma sağlamış bulunuyoruz. Bu birliktelikte 24 saatini Ardanuç'un mutluluğu ve esenliği için elinden geleni ardına koymayan Belediye Başkanımız Yıldırım Demir'in emeği yadsınamaz. Yediden den yetmişe sorunların çözümü için birtakım projelerde ortaklaşmış bulunuyoruz. Bu projelerin bir bölümünü gerçekleştiriyoruz, bir bölümü de tasarım aşamasında. Sivil toplum örgütlerimiz ve köy muhtarlarımız da aynı duyarlılığı paylaşıyor.

Yapabildiklerimizi ve yapmayı tasarladıklarımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz:

1. Ardanuç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi'ni kurarak Ardanuç'ta ata tarım yöntemiyle yetiştirdiğimiz ve ürettiğimiz ürünlerin değerlendirilmesini sağlayarak Ardanuç'ta yaşayan insanlarımızı üretime katmaya çalışıyoruz.

2. Ardanuç'ta 10 dönümlük bir arazide Lavanta Tarlası kurarak fidan üretimi yapıyoruz. Ürettiğimiz fidanları da Ardanuç'taki köylülerimize lavanta ekmesi için ekipman ve fidan desteği sağlayarak lavanta ekiminin yaygınlaştırılmasını sağlamak istiyoruz. Bu çalışmayı yaparak Ardanuç'un ekilemeyen verimsiz arazilerini üretime katıp değerlendirmeye çalışıyoruz. Ayrıca bölgemizde lavanta ekimini yaygınlaştırarak arıcılık ve turizmin gelişmesini sağlamak istiyoruz.

3. Solucan Gübresi Üretme Atölyesi devlet desteğiyle plansız yapılan ahırların altında birikmiş olan hayvan gübrelerini alıp atölyemizde solucan gübresine çevirerek hem Ardanuç'un doğasının kirlenmesinin önüne geçip hem de tarımda kullanılması için çalışma yapıyoruz.

4. Traktör ile ilçemizde tarım yapmak isteyen ancak tarım aletleri olmayan vatandaşlarmıza destek veriyoruz.

5. Meyve ve sebze işleme makinelerimizle ilçemizde üretim yapmak isteyen halkımızın meyve ve sebzelerini işleyecek ve işlerini biraz daha kolaylaştıracak mikser, elek, ve ezici gibi ekipmanlar alarak halkımıza destek veriyoruz.

Ardanuç'u ülkemize çöken kötümserliğe ve karanlığa teslim etmeyeceğiz. Bağımızın, bahçemizin, pınarlarımızın, çöplüğe dönüştürülmesine izin vermeyeceğiz.

Dışarıdaki komşular, Ardanuç'ta her zaman umutla tüten bir baba ocağınız var.

Bu iddiamız ve attığımız adımlar Artvin’imizin bütününe dönük bir proje olduğu için alnımız ak, başımız dik bir biçimde sizlerden öneri, eleştiri ve katkılarınızı bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.