Yerel
Giriş Tarihi : 27-12-2022 13:51

“Önemsizdir Demiyoruz Yeterli Görmüyoruz”

“Önemsizdir Demiyoruz Yeterli Görmüyoruz”

DİSK/Genel İş Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin asgari ücretin açıklanmasının ardından tepki gösterdi.

Bilgin, “Açıklanan 8 bin 506 TL ile kim ev kirasını verecek, kim doğalgaz faturasını verecek, kim elektrik faturasını verecek, kim çocuğun servis parasını verecek, bakın daha gıdaları saymadım kim ekmek alacak, kim peynir alacak, kim zeytin alacak” dedi.

Milyonların beklediği 2023 yılında geçerli olacak net asgari ücret 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak belirlendi. Çalışan ve işveren temsilcilerinin anlaşamaması sonrası asgari ücreti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Böylece asgari ücreti geçtiğimiz ocak ayına göre yüzde 100, temmuz ayına göre ise yüzde 54,7 artırmış olduk" dedi. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'ndan (TÜRK-İŞ) yapılan açıklamada ise açıklanan asgari ücretin geçim şartlarını karşılamadığı vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklanan rakamın ülkenin genel ekonomik ve sosyal görünümüyle uyumlu olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Enflasyon oranlarının hızla aşağı düşüşüne şahitlik edeceğiz. Beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak geçen yıl olduğu gibi bir ara düzenleme yapmaktan da kaçınmayız" dedi. DİSK/Genel İş Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin, “Daha ocak ayında girmeden, açıklanan bu ücret çalışanların cebine girmeden erimiş olacaktır. Neden? Bugün bu saatte bile zamlar devam ediyor. Bu zamlar devam ettiği sürece, enflasyon sürekli yükselmeye devam ettiği sürece açıklanan her zammın bir anlamı kalmamaktadır” dedi.

Zamlar devam ettiği sürece, enflasyon sürekli yükselmeye devam ettiği sürece açıklanan her zammın bir anlamı kalmadığını belirten Bilgin, “Türkiye’de asgari ücretle ile çalışan 8 milyon çalışanımız mevcuttur. Bunların aileleri hesaba katıldığında 30-35 milyonu kapsayan büyük kitleden bahsedilmektedir. Biz başından beri diyoruz ki; Asgari ücret, tek başına çalışanı düşünülerek hesaplanmasın. Sonuçta asgari ücretle çalışanlar ailesini geçindirmek zorundadır. Biz onun için yeterli bulmuyoruz. Daha ocak ayında girmeden, açıklanan bu ücret çalışanların cebine girmeden erimiş olacaktır. Neden? Bugün bu saatte bile zamlar devam ediyor. Bu zamlar devam ettiği sürece, enflasyon sürekli yükselmeye devam ettiği sürece açıklanan her zammın bir anlamı kalmamaktadır” ifadelerini kullandı.

İşçilerden ve işverenlerden kesilen SGK primleri direkt çalışana verilsin, bu ekonomi krize önlem alınsın. Ayrıca bu asgari ücret, senede bir kere değil, geçen yıl 2022 yılı için mecbur kalındı, temmuz ayında tekrar yapıldı. Asgari ücret değerlendirme oranı 3 ayda bir yapılsın, sene içerisinde 4 kere yapılsın. Asgari ücret bir memleket meselesi haline gelmiştir. Asgari ücretle çalışanlardan yıl boyunca vergi kesilmemelidir. Çünkü bu en alt ücrettir, bundan ötesi yok” dedi.

Asgari ücretliden ve işverenden alınan vergilerin alınmaması gerektiğini ve bunun diret çalışana verilmesi gerektiğini vurgulayan Bilgin, “İşverenlerde işsizliği ve kaçak yolla çalışan insanları kullandıkları için, bu asgari ücreti çok buluyorlar. Eğer milli gelir artıyorsa, bu milli gelirden çalışanlar da payını almalıdır. Milli gelirden alınan pay sermayedeler aktarılmaktadır. Çalışanlar her ay maaşından peşin olarak vergilerini ödemektedirler. Bu vergi onlara yüksektir. Örneğin 10 bin TL maaş alan bir sene sonra aynı tarih itibariyle 2 bin TL kayıp yaşamaktadır. Yani vergi oranları çok yüksektir. Bu vergi oranları sabitlenmeli ve yüzde 10’a çekilmelidir. Ayrıca asgari ücret, bir standart ücret haline getirilmiştir. Avrupa bu durumu uygulayan, yaşayan iki, üç ülkeden biriyiz. Bugün çalışanların aldıkları maaşların oranı yüzde 70’i asgari ücretli çalışanlardır, bu kabul etmek mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Açıklanan asgari ücret zammını önemsiz olmadığını ama yeterli görmediğini belirten Bilgin, “Asgari ücret ailesi düşünülerek hesaplanmalıdır. Açıklanan 8 bin 506 TL ile kim ev kirasını verecek, kim doğalgaz faturasını verecek, kim elektrik faturasını verecek, kim çocuğun servis parasını verecek, bakın daha gıdaları saymadım kim ekmek alacak, kim peynir alacak, kim zeytin alacak ve 8 bin 506 TL ile ailesini geçindirecek? varsa öyle bir insan buyursun gelsin geçindirsin. Türkiye’de geçim sorunu var, evlerde, mutfaklarda yangın var bu feryadı duyuruyoruz. Tabii önemsizdir demiyoruz, yeterli görmüyoruz” şeklinde konuştu.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber