EĞİTİM
Giriş Tarihi : 22-09-2022 11:41

ÖMK İptali İçin İmza Kampanyası Başlatıldı

ÖMK İptali İçin İmza Kampanyası Başlatıldı

Eğitim-Sen Artvin Şubesi Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptal edilmesi için imza kampanyası başlattı.

Eğitim-Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümü yaptığı açıklama ile Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali için imza kampanyası başlattıklarını duyurdu.

Gümüş açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran, öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, özlük haklarını zayıflatan, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren bir içeriğe sahiptir. Bu nedenlerle, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu tüm hükümleriyle birlikte yürürlükten kaldırılması için imza kampanyası başlattık.

14 Şubat 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu öğretmenlerin iradesine başvurulmadan, ihtiyaçları ve talepleri görmezden gelinerek oluşturulmuş bir yasadır.

Söz konusu kanun ile öğretmenler arasında dayanışma ilişkilerini ortadan kaldıran ve yerine öğretmenleri daha fazla ayrıştıran bir sistem getirilmiştir. Kariyer basamakları olarak adlandırılan bu sistemin eğitimin niteliğine ve öğretmenlerin özlük haklarına olumlu bir katkısı bulunmamaktadır. Üstelik söz konusu kanun, öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran, öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, özlük haklarını zayıflatan, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren bir içeriğe sahiptir.

Bu nedenlerle, öğretmenlerin ihtiyaç ve talepleri gözetilerek 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu tüm hükümleriyle birlikte yürürlükten kaldırılmalıdır.”

Dilan ŞAHİNBAŞ

AdminAdmin