KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 13-08-2021 11:53   Güncelleme : 13-08-2021 11:53

ÖMER YERLİKAYA - Ülkü Önal ve Bir Artvinlinin gezi notları…

Sevgili okurlar Artvin’de Haber gazetemizin kültür etkinliklerine bugün bir başka önemli araştırmacı yazarımızdan söz ederek devam etmek istiyoruz.

ÖMER YERLİKAYA - Ülkü Önal ve Bir Artvinlinin gezi notları…

Öncelikle hafta içi gerçekleştirdiğimiz önemli bir etkinlikten söz etmek istiyorum. Borçka’da Borçka Belediyesinin katkılarıyla moderatör Şenol Taban, yazar Kevser Ruhi, araştırmacı yazar Rıdvan Atan ve ben Ömer Yerlikaya; İçinden Çoruh Geçen Kitaplar adı altında edebiyat konuşarak önemli bir söyleşiye imza attık. Bir izleyicimizin ifadesiyle bir kasabada edebiyat konuşmak ne güzel sözüyle Borçka da böyle bir etkinliği gerçekleştirmek gerçekten önemliydi. Başta Belediye başkanımız Ercan Orhan Bey olmak üzere bütün katılımcılara sonsuz saygılarımı sunuyorum.

 Bugün konumuz araştırmacı yazar Ülkü Önal. 

1961 yılında Ardanuç’ta dünyaya geldi. Öğrenimini Ardanuç’ta sürdürdü, Şavşat lisesinden mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Açık öğretim fakültesinden sosyal bilimler ön lisansını bitirdi. 1980 yılında kültür bakanlığında göreve başladı. Artvin’de çocuk kütüphanesi, Ardanuç halk kütüphanesinin kurulmasında öncü oldu. 1995 yılında Fındıklı Halk kütüphanesine müdür olarak atandı. 2000-2006 yılları arası bakanlık merkez teşkilatında geçici görevle çalıştı ve emekli oldu. Çeşitli dergi gazete ve sitelerde yazıları yayımlandı. Artvin kültürünü tanıtmada bir kültür elçisi gibi sorumluluk aldı. Pek çok sempozyuma katıldı. Ahıska ve Artvin hakkında bildiriler sundu. Çeşitli televizyon ve radyolarda bölgesiyle ilgili konuşmalar yaptı. Hepsi büyük emek isteyen araştırma yaparak oluşturduğu on dört kitabı yayımlandı.

 Ülkü Önal Yurt içi ve yurt dışı gezilere katıldı. Ahıska Türklerini araştırdı. Yüzlerce insanla röportaj yaptı ve çeşitli kitaplarında bu röportajları yayınladı. Çok yönlü bir yazar. Ahıska ve Ardanuç halk masalları, hikâyeleri, Mani ve türküler, sülale adları, Muhacirlik hatıraları, Artvin yöresi çocuk oyunları, Artvin yöresi yemekleri, Ahıska’dan sürgün hatıraları, Halk ozanları tanıtımı gibi konularda çok kapsamlı bilgili, belgeli eserler üretti. Son kitabı Bir Artvinlinin gezi notları; Anadolu’dan Ahıska ve Batum’a kadar olan geniş bir bölgenin kültürel etkinliklerini araştırıp yazdı.

 Ülkü Önal gezgin bir yazar. Ömrünü kültür etkinliklerinin ve geleneksel yaşam tarzlarını araştırmakla geçirdi. İşini hep severek yaptı. Pek çok zaman gezilerini kendi imkânlarıyla karşılama durumunda kaldı. Azmini hiçbir zaman yitirmedi. Sadece Ahıska Türkleri hakkında ki araştırmaları bile önemli bir arşiv niteliğine sahip bilimsel araştırma hüviyetindedir. Araştırmacı bir yazar olarak çok canlı, yapıcı ve meraklı kişiliğiyle hemen her konuda araştırmalar yaparak hem kendini ve hem bu konuda olması gerekli bilgi donanımını ikmal ederek alt yapısını geliştirdi. Yöresel kültür alanında ilimizin önemli donelerinden birisi haline geldi. En başında Kültür bakanlığının çalışan bir elemanı olması onun yaşam tarzını biçimlendirecek ve bugün yol aldığı kültür araştırması alanında önünü sonuna kadar açacaktı. Bakanlık ivmesi onun için önemli bir ayrıntıydı.

 Ülkü Önal çok üretken bir yazar. Araştırmaları, çalışmaları her yerden takdir görüyor. Hemen her kitabına akademik ünvanlı kişiler önsözle katkı sunuyor, beğenilerini ifade ediyorlar.  Bir Artvinlinin gezi notları gerçekten çok içerikli, emek gerektiren ve araştırma yanıyla öne çıkan çok kıymetli bir eser. Tarihi eserlerden yayla kültürlerine, Folklor çeşitliliğine, Batum Acara yemekleri, Gaziantep, Hatay, Kars, Kayseri, Ahlat, Ağrı Van, Osmaniye, Yalova ve Anadolu’da pek çok muhacir köyleri gezerek notlar tutuyor, söyleşiler yapıyor. Araştırma notlarını son kitabında paylaşıyor.

 Geleneklerimizi araştırmak, unutulmaya yüz tutmuş hemen her şeyi yeni kuşaklara aktarmak için emek veren bir aydın. Kültürel etkinlikleriyle ilgili çeşitli, konuşma, sempozyum ve benzeri türden pek çok toplantıya davet edildi.  Bölgeye ait yüzlerce hikâye, anı, anlatı, mani düzenledi. 1915 yılında başlayan büyük göç (Muhacirlik) ile alakalı pek çok insanla görüştü. Uzak yakın demeden yerleşkelerine gitti. İnsanların yaşadıklarını kaleme aldı. Sorunlarını dile getirdi. Bölünmüş ailelerin evlerine misafir oldu. Muhacirliği bizzat onların ağzından dinledi. Bölgede yetişen halk ozanlarıyla görüştü. Onlarla söyleşi yaptı. Tabiri caizse bölgenin kültür damarını besleyen önemli öğelerden birisi haline geldi.

 Artvin’de Haber gazetesi olarak araştırmacı yazar Ülkü Önal’a sonsuz başarı dileklerimizle birlikte sağlıklı mutlu yaşamlar diliyoruz.  Sevgiyle kalın.