KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 23-08-2021 13:21   Güncelleme : 23-08-2021 13:21

ÖMER YERLİKAYA - Udmiler ve Fevzi Durmuş…

Sevgili okurlar ilimiz yazın konusunda ülkemizin başını çeken önemli şehirlerinden birisidir.

ÖMER YERLİKAYA - Udmiler ve Fevzi Durmuş…

Biyografı, anı, şiir, hikâye, roman konusunda o eskiden ele avuca sığmayan üstat Kevser Ruhinin söylediği gibi saçları deli Çoruh gibiyiz. Esiyoruz, akıyoruz, gürlüyoruz, çağıldıyoruz. Yöresel kültürümüze katkı sunabilmek için çırpınan yazarlardan birisiyim. Bu ifadeyi kullanışımın nedeni yöresel yazınımızda öylesine bereketli bir bolluk var ki heyecan üzerine heyecan yaşamama sebebiyet verdiği için kullanıyorum. Hepsini okumaya, yorumlayıp köşemde tanıtma arzum, çabam, gayretim bana adeta zindelik katıyor. Çırpınma telaşım bundandır. Yazarı kim olursa olsun yerel kitaplarımızın tamamını tanıtma arzusu içindeyim. Büyük usta merhum Aydın Karasüleymanoğlu bunu en güzel değerlendiren ve adeta her birimizin eserlerini daha uzak köşelere ulaştırabilmek için çırpınan bir duayendi. Birazcık olsa hocamın izinden gidebiliyorsam kendimi bahtiyar sayıyorum.

Bugün sizlere makine mühendisimiz Fevzi Durmuştan ve eserlerinden söz etmek istiyorum. Öncelikle büyük bir kibarlık göstererek kitaplarını bana gönderdiği için kendilerine teşekkür ediyorum. Yeni çıkan şiir kitabı Artvin’ime Dokunma güzel baskılı çok şirin ve içerik olarak oldukça dolu bir kitap. Kitaba ismini veren o güzel şiir hemen ilk sayfada yer alıyor. Her Artvinli gibi şairimizde duygularını Artvin’den ve doğadan yana kullanıyor. Bütün şiirleri okudum. İçten sıcacık, duygu yüklü şiirler. Daha çok yazarın hasretin, özlemini ve düşünce dünyasını dile getiriyor. Karmaşadan uzak yalın sözcükleriyle oldukça ilgi çekiyor.

Bir insanın hem şiir yazması hem hikâye, roman, deneme gibi alanlarda başarılı olmasını çok önemsiyorum. Bu çok az insanda görülen ender denebilecek bir yetenektir. Çok önemli bir kısmı Artvin’imize aittir. Yazarımızın köy anıları, fıkra, şiir ve kendi hikâyesini anlatan; Şehre inen udmilerin uyumu isimli pek çok çalışması var. Şehre inen udmilerin uyumu oldukça hacimli bir kitap. Severek okudum ve iyi analiz ettiğimi düşünüyorum. Hep söylediğim gibi biyografiler sıkıcıdır. Başka bir ifadeyle okuyucu kişinin hayatına ilgi duymaz. Anlatılar pek çok yerde okuyucudan uzaktır. Özellikle yeni kuşak hatta Z kuşağı diye tabir edilen gençlerimizin ilgi alanı dışındadır. Ama bizim kuşağın bu eserden yeterince faydalandığı kanısı içindeyim. Sıkılmadan okudum. Ödüllü yazarımız Fevzi Durmuş’un kalemi oldukça iyi. Doğruya doğru önce bu hakkı teslim edelim.

Eksiklikler yok mu? Hemen her yazarın bir eksiği muhakkak vardır. Fevzi Durmuş hocam hikâyesini anlatırken hem tekrara çok girmiş ve hem bazı ayrıntıların üzerin de çokça durmuş. Ayrıntı demişken hem biyografi ve hem ayrıntı ikisi bir arada olunca okuyucuda sıkılganlık oluşturur. Bunu yazınsal deneyimlerinden iyi biliyorum. Anlatım çok içten, kibar ve öylesine duygu katılarak anlatılmış ki yazar sanki anlatırken de her şeyini yeniden yaşıyormuş samimiyetiyle sözcüklerini kaleme dökmüş. Yöresel ağzı zaman zaman kullanmasına rağmen roman dili becerisini her fırsatta öne çıkarmış. Bir mühendis gözüyle akademik anlatım tarzından kendini adeta çekip çıkarmış. Pek çok akademik yazarın düşğü hataya düşmemiş. Kalemi için bu çok sevindirici bir durumdur. Farklılığını, rengini, ahengini ve temposunu ortaya koymuştur. Anlatımı oldukça rahat, sezgileri güçlü... Yazarken bir kaygı gütmeden doğallığını kullandığı kanaati içindeyim, bunu hissedebiliyorum Şehre inen udmilerin uyumu isimli çalışmanın dokusunun iyi olmasının nedeni bundandır.

İyi yazmanın birinci kuralı çok okumak değildir. Asıl öne çıkan çok yazarak iyi yazmasını öğrenmektir. Fevzi Durmuş beyefendi çok dolu bir insan; Kalemini ve tarzını çok beğendim. Affına sığınarak âcizane bir öneri olarak sunmak istediğim şey; daha geniş alanlara hitap edebilmektir. Örneğin yöresellikten çıkıp harika bir konusu, kurgusu olan ve hemen her okuyucuyu ilgilendirecek hikâye ve roman tarzına yönelebilmektir. Yaşanmış öykülerden yola çıkılabilir, gerçek karakterlerin yanında gerektiği kadar hayali karakter diziniyle güzel hikâyeler yazılabilir. Aynı şeyi “Anılara Yolculuk” isimli çalışmasını çok beğendim çok değerli yazarımız Gökhan Dedeye’ önermiştim. İnanıyorum ki bu çalışmalarla kültür ırmağımızı oldukça iyi besliyoruz. Artvin’de haber gazetesi olarak yazarımıza ve ailesine sağlıklı mutlu huzurlu nice yıllar diliyoruz. Alkışlar üstat Fevzi Durmuş hocamız için…

Sevgiyle kalın.