KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 16-06-2021 11:34   Güncelleme : 16-06-2021 11:34

ÖMER YERLİKAYA - TAŞTAN ÇIRALAR, Yaşam Nereye Çıkar…

Sevgili okurlar edebiyat söyleşilerimize Taştan Çıralar hocamızla devam edelim istedim.

ÖMER YERLİKAYA - TAŞTAN ÇIRALAR, Yaşam Nereye Çıkar…

Edebiyat dünyası çok farklıdır. Farklı güzellikleri içinde barındırır. Nerede edebiyat adına yapılmış bir şeyler varsa orada zindelik içinde umuda uzanmış taze bir yaşam var demektir. Edebiyat güne serilen mönü gibidir. Zengin mönüden istediğinizi tadarsınız. İçinde, şiir, öykü, hikâye, anı anlatı, roman ve benzeri aklınıza ne geliyorsa o şeylerden vardır. Bilirsiniz kelimelerin gücü sihirlidir. Dokunduğu yeri alevlendirip yakar. Birde insanın içine, gönlüne işlerse doğrusu mecnuna dönersiniz. Aşkın, hayatın, yaşamın, huzurun, mutluluğun, kaygının tasanın üzerine binlerce şey söylenmiş ve bir o kadar da kitap yazılmıştır. Edebiyat öylesine geniş bir kapsama alanı içerir ki aklınıza ne geliyorsa, gelenin hatta gelmeyenin hakkında bile pek çok şey söylenmiş ve yazılmıştır.

Bu kültür erkidir, mirastır. Bir sanatın zenginliğidir. Seçenekler, farklılıklar, düşünce çeşitliliği ve hemen her yanıyla olağanüstü bir bütünlük sağlar. Okuyan insan mutlu insandır. Okuyan insan paylaşımcıdır, öngörüsü yaygın, kararlı, sosyal sorumluluk duygusu taşır. Okuyan insan sudan sebeplere sığınmaz. Okuyan insan eleştirir, dillendirir, seçenek sunar, çözüm önerileri üzerinde fikirler geliştirir. Hayatın zor yanını kolaylaştırma adına katkılar sunar. Çok güçlü duygularla beslenen cehaletle yılmadan savaşır. İster ki herkes okusun, kendini aşsın. Eğitim ordusu köyü mahalleyi sokakları doldursun. İster ki çocuklarımız nitelikli okullarda okusun, iyi meslek sahibi olsun. İnsanlığın geleceği hep eğitimde saklıydı ve hep öyle kalacaktır. Okuyanla okumayan hep farklı kalacak, bu fark hep konuşulacaktır.

Sevgili okurlar edebiyat adına yaptığımız bu kısa sohbetten sonra asıl konumuza dönelim.

Taştan Çıralar önemli bir insan. Bir eğitimci, idealist bir öğretmen ömrünü, geleceğini her şeyini çocuklara adamış bir büyüğümüz. Hayatı özümseyerek yaşadı. Çocukluğu çok zor geçti. Küçük hayalleri bedenini zorladı. Taştı, kabardı. Henüz çocukken emeği öğrendi. Komşu köylere çalışmaya para kazanmaya gitti. Çocukken annesini kaybetti yetim kaldı. Duyguları köreldi. Bir dünya omuzlarına bindi en ağır yüküyle. Hayallerini, çocukluğunu hiç yaşayamadı. Yaşamı tanımadan direnmeyi ayakta kalmayı öğrendi. Her şeyin üstesinden geldi. Okumak, okumak, okumak istiyordu. Direndi; çocukluğuna, gençliğine, hayallerine direndi. Büyüdü, güçlendi. Fikirleri bedeni olgunlaştı. Okudu, hep okudu. Okudukça yüreğinin sesini duydu, rengini hissetmeye başladı. Evlendi üç çocuğu dünyaya geldi. Esasen yüzlerce çocuğu vardı. Öğrencilerini hep ilkeli yetiştirdi. Çağdaş, düşünce üretebilen, sorumlu bireylerdi, büyüdüler çeşitli mesleklerde hayata atıldılar. Taştan Çıralar bir duygu adamı. Alt yapısı sağlam donanımlı bir edebiyatçı... Öyküler, hikâyeler, romanlar yazıyor. Çocuklar için kitaplar hazırlıyor. Son derece üretken bir insan; Şiir yazıyor ve çok nitelikli ve ustaca kurgulanmış ölçülü şiirleri var. Araştıran, sorgulayan, sezgileriyle olaylara bir üst perdeden bakabilen bir gözlemci…

Son şiir kitabı hayat nereye çıkar; Merak Ettim? Diyor. Şiirleri çok içten, manidar ve çok güzel sözcüklerle ifade edilmiş dizelerden oluşuyor. Sahip olduğu her şeyine kendi emeği, çabasıyla ulaştı. Gönlü zengin bir insan... Hoşgörülü, sabırlı, kibar ve tam bir beyefendi... Azmi, medeni cesareti, duyarlı, toplum sorunlarını paylaşan, kararlı duruşu ve olaylara zengin bakış açısıyla yaşama üretkenlik ve zindelik katıyor. Taştan Çıralar eşinin, dostunun arkasında kale gibi duran bir candır. Güven veren kişiliğiyle gönüllerde yer edinmiştir. Usta son kitabında hayat nereye çıkar merak ettim, diyor. Şiirleriyle hayata dokunuyor, insanı adeta sarsıyor. Heceli şiirlerinde hayata, insanlara el sallıyor. Sıcacık şiirleri insanın içini ısıtıyor. Başucu kitabım Ağlar gördüm maviyi diyor usta. Maviyi ağlatırsak bir gün hepimiz ağlayacağız. Taştan Çıralar beyefendiye sağlıklı güzel yaşamlar, mutluluklar diliyor selam ve saygılarımı sunuyorum. Sevgiyle kalın.