KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 09-07-2021 11:16   Güncelleme : 09-07-2021 11:16

ÖMER YERLİKAYA - Nusret Ertürk…

Sevgili okurlar Artvin’de Haber gazetemizin bu gün ki konuğu; Yazın dünyasına önemli ivme katmış, Atatürk sevdalısı bir büyük usta Nusret Ertürk’ten ve eserlerinden söz edeceğiz.

ÖMER YERLİKAYA - Nusret Ertürk…

1945 Artvin Ardanuç doğumludur. 1963 yılı Cılavuz öğretmen okulu mezunudur. Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümü 1973 Ağrı ve Rize’de ilkokul öğretmenliği, Trabzon, Artvin ve Ankara’da Türkçe öğretmenliği yaptı. İlk öyküsü Halkevi yayını olan Artvin Çoruh dergisinde çıktı. Eserleri; Yelken, Yansıma, Ilgaz, Oluşum, Edebiyat Cephesi, Sesimiz, Çıra, Varlık, Türkiye Yazıları, Kıyı, Kiraz, Abece, Çağdaş Türk Dili Dergileri ile Cumhuriyet gazetesinde yer aldı. 1979 yılında Spor Toto yazma masal ödülünü kazandı. Yayınlanmış Eserleri; Köydeki Keklikler, Yeni Büyük Dağ, Küçük Adam, Bir günün İki Sabahı, Kanatlı Karıncalar, Güneşler Kararmasın, Güzel Gelecek, Yular, Aklın Atları, Kanat Sesleri, Söz Yüzüğü… Yazar TÖS, TÖB-DER, Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir.

 Nusret Ertürk Hocamın dört kitabını okudum. 

Söz Yüzüğü, Kanat Sesleri, Kapı Çalınıyor ve Aklın Atları… Tabii ki yazar hakkında önemli edinimlerim oldu. Bu bilgileri edebiyat üslubu içinde sizlerle paylaşmak isterim.

 Nusret Ertürk yazın dünyasının önemli bir ismi. Bir usta. Bilgeliği, alt yapısı, donatısıyla tabiri caizse ayaklı kütüphane… Kalemi özgün, zarif, uyumlu, sarsıcı, korkusuz… Mizahi farklı bir akıl üslubuyla ironiyi yalın dünya görüşüyle sunuyor. Olayları iyi analiz ediyor, sarsıcı sözcükleriyle kısa anlatılarla yaşamı ters düz ediyor. Okura çizginin rengini gösteriyor. Edebiyat aşkı yıllarca en üst seviyede coşkulu bir tutkuyla yaşamsal bir serüvene dönüşmüş. Okuduğum dört kitabında makale türü kısa günlük yazılara yer verilmiş. Cumhuriyet gibi kültür yansımasını öne çıkaran ağır bir gazetede yüzlerce yazısı yayımlandı. Kısa anlatı ve makale türü yazıları dışında öykülerini de okumak isterim.

Özellikle Köyde ki keklikleri merak ettiğimi söylemeliyim.  

Nusret Ertürk kısa yazılarda ustalaşmış önemli bir kalem. Mesleğinin meziyetini edebiyat tutkusuyla birleştirmiş. İnsanı ve hayallerini uçuran Aklın Atlarıyla yeni bir düşünce dünyasının içine giren yazar yerli ve yabancı pek çok önemli yazarın yaşam iksirinden çarpıcı cümleler, özellikleri veciz sözleriyle edebiyat dünyasında o muhteşem ustalara adeta yeniden hitabıyla hem okuru daha canlı tutmayı ve hem vefa duygusuyla yeniden anımsanmalarını öne çıkarıyor. Edebiyat büyüsünü yeni kuşaklara taşıma konusundaki kararlılığı, öz güveni ve zindeliğiyle adeta göz dolduruyor. 

Günlerin gölgesi ve Yaşamdan yazılar başlıklı kısa anlatılar daha vurgulu ve okuru daha sarsan türden. Bu başlıklarda yaşamın bam teli daha sıcak dokunuşlarla sorgulanıyor. Çok etkilendiğimi söylemeliyim. Kısa ve özlü yazılar yazmak, özlü sözcüklerle ifade zenginliğine ulaşmak yalnızca edebiyatta usta olanların becerisidir. Kuşkusuz her işin bir ustalığı vardır ancak konu edebiyat olunca burada ustaya bakış açısı daha farklıdır. Daha incelik ister. Daha beceri, donanım, bilgelik, yorum, sezgi, bakış açısı, gözlem yeteneği, islim, kurgu, heyecan, dili kullanma yetisi ve daha pek çok his ve duygunun ve pek çok objenin bir arada ve birlikte olması gerekir.   

 Kuşkusuz Nusret Ertürk gibi bir ustanın eserlerini okumak insana keyif veriyor. 

Kısa anlatıda üst dili kullanma becerisi olağanüstü. Bilmenizi isterim ki edebiyat tutkusu bildiğiniz her yaşamdan ve o yaşamı kuşatan âlemden çok farklıdır. Bir yazarı kaleminden tanır ve onu fiziki görüntüsüyle tanıyanlardan daha farklı özelliklerini görme yetisine sahip olursunuz. Bir insanın ruh halini öğrenmenin en iyi yolu eserlerini okumaktır. Okuduğunuz her cümlede kendinden bir şeyler bulursunuz. Şunun iddiası yapılabilir ki anlatısı keyifli, duru, yalın, uyumu, estetiği, sözcük seçimiyle zarafet yüklü cümlelerin sahibi kötü bir ruha asla sahip olamaz. Bir yazarın kalemi kendisini ele veren en büyük yanıdır.

 Kısa ve özlü anlatıda Nusret Ertürk çok başarılı. 

Tecrübesini ve donatısını cümlelere taşıyan bir büyük usta…

Roman ve hikâye dilini de görmek isterim. Düş gücünü, kurgusunu, hayal taşıyıcılığını ve okuru kucaklama isteğini, arzusunu merak ettiğimi ifade etmeliyim. Yine de söylemeliyim ki kalemini bu denli iyi kullanan bir usta edebiyatın her alanında başarılı sunumlar yapması kaçınılmazdır. Sevgili okurlar işte sözünü ettiğimiz edebiyat dünyası farklı bir büyü içindedir. Bu büyüden etkilendiğiniz an kendinize kaçınılmaz bir şekilde bambaşka bir dünya kurarsınız. O dünya mutlu, huzurlu, dingin ve alkış sesleriyle çınlar. Başınız döner gökten sizi kucaklamak için kanatlı iki melek iner.

 Artvin’de Haber  gazetesi olarak yazar Nusret Ertürk’e ve ailesine sağlıklı mutlu yaşam dileklerimizi iletiyor ve sonsuz başarılar diliyoruz.  Sevgiyle kalın.