KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 28-07-2021 11:19   Güncelleme : 28-07-2021 11:19

ÖMER YERLİKAYA - Nurdan Aladağ ve Çantanın Gizemi…

Sevgili okurlar Artvin’de Haber gazetemizin bu gün ki konuğu yazar Nurdan Aladağ. Alaçatı da doğdu.

ÖMER YERLİKAYA - Nurdan Aladağ ve Çantanın Gizemi…

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümünü okudu. Sivas ve Eskişehir’de öğretmenlik yaptı. İzmir’de bir proje okulunda öğretmenliğe devam ediyor. Şiir öykü ve yazıları; Edebiyat Nöbeti, Deliler Teknesi, MaviADA, Yaşam Sanat, Gökkuşağı, Delikli Çınar, Meluşa, Acemi, Sarmal Çevrim, Şiiri Özlüyorum dergilerinde yayımlandı. Nif Sanat dergisi için söyleşiler gerçekleştirdi. Seçkin Zengin’in derleme çalışmalarında yazıları yayımlandı.

Çeşmenin Sesi Gazetesinde ve İfha Haberde köşe yazarlığını sürdürüyor.

Çantanın gizemi hayal yayınlarından çıkan bir öykü kitabı... Baskısı ve kapak tasarımı çok iyi… Çantanın Gizemini okudum. Bazı öyküleri yeniden okudum. Bir eleştirmen gözüyle öyküleri yorumlamak, yazın değeri hakkında gördüklerimi aktarmak isterim.

Sevgili okurlar bilirsiniz yaşam mutluluk ve hüzünle iç içedir. Ancak mutluluğun ivmesi, coşkusu, yaşanırlığı ne denli yüksek olsa da kısa bir süre sonra unutulacak ve yerini hep olduğu gibi yalın yaşamlara bırakacaktır. Oysa hüzün, gözyaşı ve acı öyle değildir. İnsanı derinden örseler ve yaşamın öteki yakasına yürür. Bazı acılar vardır yılarca sürer ve insan yaşarken hiç unutamaz. Sonunda insan acılarıyla yaşamayı öğrenir. Bir kez daha gördüm ki “Çantanın Gizemi” isimli öykülerde insan hem acıyı ve hem mutluluğu yeniden ve defalarca kez birlikte yaşıyor. Nurdan Aladağ ilk öykü kitabıyla okurunun karşısına çıkıyor. Hemen söylemeliyim ki kalemi oldukça iyi dahası yazmasını bilen bir çıkışı ve yükselen bir ivmesi var. Bunu gördüm öykülerinde. Kaba ve dağınık anlatımdan uzak bilakis özenle seçilmiş zarif sözcükler, ifade zenginlikleri, yerine göre kısa ve uzun devrik cümlelerle öykülere farklı kimlik yükleyen şaşırtıcı bir gizemi var. Nurdan Aladağ öyküde konu olarak özgün yanını her öyküsünde sürdürüyor. Öykülerinde insanı ele alıyor ve toplum içinde insanın sorunlarını irdeliyor. Zamanı, mekânı iyi kullanıyor. Duygu devinimini iyi yansıtıyor. Kurgusu çok iyi ve başarılı her öyküsü sakin, inandırıcı duru bir anlatıyla sürüyor. Cümleler ilerledikçe de daha sarsıcı tonla olayı ve bıraktığı izlerini öne çıkarıp adeta okuru sarsıyor.

Akıllıca yazılmış öyküler. Hayatı, insanı, yaşamı ve daha önemlisi okuru kucaklayan, mısralara çeken bir zindeliği var. Akıcı dili, yer yer harika betimlemeler ile göz dolduruyor. Yaşam esintileri farklı bir hüzünle yanıyor. Hüznü ve gözyaşını başka bir pencereden aktarıyor satırlarına. Sevgili okurlar sanılanın aksine öykü yazmak hiç kolay değildir. Kısa anlatı becerisi, kurgu bütünlüğü, daha özenli sözcük seçimi, ilgi alaka ve yüksek performans ister. Öykünün bir tavrı duruşu, sorgulayıcı bir yanı olmalıdır. Kurguya giren her şey o merkezi güçlendirmek için kullanılır. “Roman sayıyla kazanır, kısa öykü nakavtla,” diyor Julio Cortazar. Çantanın Gizemini beğendim. Sarsıcı öyküleri ilgiyle okudum. Kuşkusuz yazar yeni çalışmalarında daha verimli eserler verecektir kanaatine sahibim. Şimdi izninizle Çantanın Gizemi başka nasıl yazılabilirdi seçeneği üzerinde durmaya çalışalım.

Yazar diğer çoğunluk yazarlar gibi klasik anlatıyı kullanıyor.

Tabii ki bunda bir sakınca olamaz. Ancak her yazarın kullandığı klasik yazın türünde kendinizi gösteremezsiniz. Ya ifade zenginliğinizi en üst noktaya taşıyacak ve akılcı kurgular keşfedeceksiniz ya da çizginizi, bakış açınızı değiştireceksiniz. Öyküde çoklu kurgudan söz edilemez ama yeni yazım tekniğinden söz edilebilir. Kısa cümleler. Yeni betimlemeler, yeni sözcükler. Öznesi yüklemi güçlü kısa devrik cümleler. Anlatıda hisli, duygulu, hüzünlü bir müzikal armoni oluşturacaksınız. Daha şiirsel anlatı dili daha post modern çağşımlı yeni yazım tekniğiyle yazacaksınız. Öykü bile olsa analitik yorum isteyen bir niteliği olacak. Yazma becerisi olanlar kendini aşmak durumundadır.

Hayal Yayınlarını bu güzel eseri okurla buluşturduğu için kutluyoruz. Artvin’de Haber Gazetesi olarak şair ve yazar Nurdan Aladağ’a başarılar ve sağlıklı mutlu, güzel günler güzel yarınlar diliyoruz. Sevgiyle kalın.