KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 04-08-2021 10:37   Güncelleme : 04-08-2021 10:37

Ömer Yerlikaya - Nihat Şatıroğlu…

Ah edip inlerim gurbet elinde. Uzaktan göründü benim bağlarım.

Ömer Yerlikaya - Nihat Şatıroğlu…

Yine garip kaldım gurbet elinde. Sevgilimi her gün anar ağlarım. Neyleyim köşkü, neyleyim sarayı. İçinde salınan yar olmayınca.

Kimsesiz öksüz kaldım bu yerde. Talihim düşürdü beni bu derde. Gözümü kapladı bir kara perde

Evimi yurdumu anar ağlarım. Neyleyim köşkü neyleyim sarayı. İçinde salınan yar olmayınca…

 Efendim köylerimizin ahengi hep başka bir coşkuyla burnumuzun direğini sızlatmıştır. İçimizdeki yaşama sevgisi; sessiz, sakin huzurlu bir ortamda galiba daha çok öne çıkıyor. Yüreğinin sesini dinlemek insanı hep rahatlatan bir duygudur. Sevdalı akan bir derenin uğultusu, kuş cıvıltıları, birbirine yaslanmış ağaçların o çocuksu heyecanı, lacivert gökyüzünün derinliklerinde pamuksu dokusu ile gezinen o şirin bulutçuklar, güneşin şavkı, arada bir insanı yoklayan o küçük esintiler insanın o küçük dünyasının paha biçilmez güzellikleri olacak ve hep öyle kalacaktır. Bu güzellikler yok oldukça insanoğlu da bir yanını hep yok edecektir. Köylerimizin güzelliğini doğayı seven, koruyan toprağa aş, yeşile yeşil katan annelerimizin, babalarımızın sayesinde koruyabilmişizdir. Köy insanının şehir insanından farklı yanı, daha sevecen daha temiz ve daha güzel duygularla bezenmiş olması asla tesadüfî bir durum değildir.

 Efendim Artvin’de Haber gazetemizin bugünkü konuğu; herkesin sevgisini kazanmış, farklılıkları ile öne çıkan birisi. Bakımlı ve özenli bir insan… Dost adamı… Hoşgörülü, dürüst ve yardım sever… Duruşunu bozmayan bir değerimiz; Ali Nihat Şatıroğlumuz…

 Ali Nihat Şatıroğlu 1932 yılında Ahmet ve Fatma Şatıroğlu çiftinin çocuğu olarak Erenler köyünde dünya geldi. Kardeşleri Suriye Çavuş, Hasan Şatıroğlu, Nihat Şatıroğlu, Reşat Şatıroğlu ve Gülseren Paçacıdır. İlkokulu köyünde okudu. Askerliğini Ankara da yaptı. Beş ağıl köyünden Aziz ve Asiye Taşdemirin kızı Cahide Hanımla evlendi.

 Cahide Hanım Yunusoğulları sülalesinden Mehmet Ali Taşdemirin kız kardeşi, Emosu lakaplı Ahmet Taşdemirin yeğeni, emekli öğretmen Sadık Yıldızın teyzesi, Süleyman ve Cesur Taşdemirin de halasıdır. Nihat Şatıroğlunun üç çocuğu dünyaya geldi.

Adnan Şatıroğlu, Semra Aslan ve Uğur Şatıroğlu… 

Nihat Şatıroğlu askerden geldikten sonra Trabzon Karayollarında göreve başladı. Karayollarında şoför olarak işe başladı şantiye şefliği yaptı. Ancak bir süre sonra iş kazası geçirdi, malulen emekli oldu. Trabzon’da önemli tanıdıkları vardı. Önemli dostluklar edindi. O dönemin Bakanı İhsan Saraçlarda bunlardan birisiydi. 30 Nisan 2004 yılında vefat etti. 1 Mayısta orta mahalle camii mezarlığına defnedildi. Yakinen görüştüğü arkadaşları arasında Muammer Sezgin, Necdet Bilsel, Ekrem Şentürk, Bilal Ergün, Pala Yılmaz Özer, Yalman Yılmaz, Pala Fikret gibi isimler vardı…

 Malulen emekli olunca Artvin’e geldi. Kendine bir kamyon aldı. Uzun süre İran, Irak ve Suriye’ye çalıştı. Kamyonu doç’tu, kapısında Şatıroğlu yazıyordu. 1985 yılında kamyonculuğu bıraktı. Köprübaşında lastikçi dükkânı açtı. Yeni işyerinde bir süre çalıştı.

  Efendim Nihat Şatıroğlu kibar yakışıklı, iyi giyimli birisiydi. 

Yaşamın her alanında kendini yetiştirmişti.

İlkelerinden ve disiplininden taviz vermeyen tam bir otoriterdi. İnandırıcı ve ikna edici yanı beden dili ile birleştiğinde ve düzgün şivesi ve kendine yakışan kıyafetleri ve o bakımlı hali ile de farkındanlığını hemen ortaya koyuyordu. Ağırlığı olan birisiydi. İçindeki yaşama tutkusu geleneklerimizden harmanlanmış kültürümüzü de yeşertiyordu. İnsan ve memleket aşığı birisiydi. Yakınlarına ailesine, çocuklarına çok düşkündü.  Hava karardığında herkes evde olmalıydı. Akşam yemeklerinde bütün aileyi sofrada birlikte görmek olmazsa olmazlarındandı. Herkes orada sofranın başında olmalıydı. Yemeğini hep sofra adabına göre, lüks lokantada yermişçesine yerdi. Bıçağı, çatalı, kaşığı muhakkak sofrada olmalıydı. Küçük şehirden çıkmayı, dışarılarda yerleşmeyi asla düşünmedi. Köyünü, küçük şehrin sokaklarını seviyordu.

 Nihat Şatıroğlu ağırlığı olan bir insandı. Verdiği sözü tutardı. Dürüsttü, yüreğine bileğine sağlam adamdı. Hatırı her yerde sayılıyordu. Mert bir yanı vardı, insanları ağırlamayı, ikram etmeyi çok seviyordu. İnsanları aldatmadı haksız kazanç peşinde koşmadı. Sohbeti neşeli ve keyifliydi. Güngörmüş dünya iyisi bir insandı. O insanların, sevdiklerinin arkasında duruşunu bozmayan bir kale gibiydi.

 Efendim Nihat Şatıroğluna Yüce Allahtan rahmet diliyoruz. Nur içinde uyusun makamı cennet olsun.

 Sevgi ile kalın.