KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 27-08-2021 13:00   Güncelleme : 27-08-2021 13:01

ÖMER YERLİKAYA - Mahmut Alınak ve Değişim…

Sevgili okurlar kültür ve sanat mitolojiden doğmuştur.

ÖMER YERLİKAYA - Mahmut Alınak ve Değişim…

Kendi mitolojilerini sorgulayan uluslar kültür ve sanatta öne çıkmış aynı ivmeyle yükselen çok önemli şair, yazar, müzisyen, ressam, heykeltıraş ve sanatın her dalına dokunan nitelikli kişilikler yetiştirmiştir. Edebiyat mitoloji hamurunda yoğrulup sancılı ve uzun bir geçmişin izlerini taşır. Batıda yayımlanan romanların çevirilerini yaparak roman kültürüyle tanışş olmamızın hazırcılığıyla roman türünde verilen ilk eserler nitelik olarak batıyla kıyaslanmayacak kadar düşük ölçekliydi. Yine de aydın insanımız bu zorluğu yenmiş ve gerçekten çok kıymetli ve hatta dünyada adından söz ettirecek Değerli eserler üretebilmiştir. Umuyorum Z kuşağı ve onların yerini alacak Alfa kuşağı bu alanı gereği gibi doldurur.

Artvin’de Haber Gazetemizin bu gün ki konuğu iki dönem milletvekilliği yapan avukat Karsın Digor ilçesi Mewreg köyünde dünyaya gelen Mahmut Alınak ve 2021 Temmuz ayında yayımlanan eseri Değişim. Siyasi referansın önemli ismi Mahmut Alınak ülkemizde tanınan önemli bir şahsiyet. Değişimi bir solukta okudum Yazılama yayınevinden çıkmış tasarımıyla, görünümüyle, baskısıyla son derece şık. Yüz yirmi dört sayfa. Değişim gerçek hayat hikâyesini anlatıyor. İki ağabeyini kaybeden; Kadriye Hanımın ifadesiyle Kara Çocuk, Sakarya da fındık tarlasında başlayan serüveni çok değil on gün sonra adaya kaçışıyla başlar. Çınar on üç yaşında ve beş parasızdır. İlk gecesini sokakta geçirir. Gündüz eline sıkıştırılan birkaç bozuk parayla yerini bilmediği fındık bahçesine dönmeye karar verir. Bir dolmuşa biner, parası yetmez. Aynı dolmuştaki Kadriye Hanım kara çocuğun parasını verir, onunla ilgilenir. Çocuk nereye gideceğini bile bilmez. Bildiği tek şey başlarında ki Ömer isminde ki adamdır. Kadriye Hanım çocuğu evine götürür karnını doyurur, banyosunu yaptırır ve olaylar böyle başlar. Kadriye Hanımın subay kocası Diyarbakır’da, Çınarın iki ağabeyi de çatışma da vurulmuştur.

Değişim müthiş bir kitap. İnsani duyguların yaşamsal derinliğe inen büyük değişimlerin odak noktası… Değişim yazım tekniğine Anlatı adı konmuş. Siz ister anı anlatı, öykü, hikâye, roman ne derseniz deyin yazım tekniğine uyan müthiş bir çizgisi var. Güzel kitaplar okununca Türkçenin ne denli zengin bir dil yapısına sahip olduğu her fırsatta ortaya çıkıyor.

Değişim yaşam bilincini kurgulayan post modern bir akışa sahip. Üst düzey bir çalışma. Doğa betimlemeleri, yeni sözcük üretimi, ifade zenginliği, yıpranmış sözcüklerden uzak durma becerisi, kullanılan dil, akıcılık ve hele karakter betimlemeleri inanılmaz güzellikte veriliyor. Cümlelerin altını çizip, çizip aynı sözcükleri birkaç kez yineleyerek okuduğum kitaplardan birisi. Anlatıyı zenginleştiren yan cümleler ışıldayan bir sel gibi ana cümlelere dökülüyor. Anlatı bozukluğundan, gereksiz sözcüklerden arındırılmış, duru, ilkeli ve zengin söylemiyle gerçek hikâyeyi kurgulayan; yaşamı, umudu, sevgiyi, hüznü, gözyaşını gerçek yaşamla buluşturan, ad konulamayan ortak acının çarpıcı yanını gözler önüne seren realitesiyle değişimin toplumun bakış açısını değiştirecek başka bir duruşu, insan ruhuna hitap eden farklı bir zenginliğe sahip. Okur kitabı, anlatı sözcükleri okuru kucaklıyor. Çok zinde, sıcacık, mönüsü zengin severek yiyeceğiniz bir akşam yemeği gibi.

Mahmut Alınak hocanın usta kalemi hemen her satırda kendini gösteriyor. Değişim acının, gözyaşının yerini sevgiye ve yaşama bırakan ve sevginin bütün acıların önüne geçen serüvenin hikâyesini sarsıcı bir dille anlatıyor. İnsani duyguların can suyu bir ırmak gibi besleniyor değişimde. Işıltılı ve sevgiyle akan bir değişim ırmağı. Değişim bir eleştirmen gözüyle eksik kalan bir yanının olmadığı ender kitaplardan birisi. Çok severek okudum ve etkilendim. Duygularımda derin izler bıraktı. İnsani zarafetiyle öne çıkan duygusu beni çok mutlu etti. Güzel kitapları okuyunca yaşama bambaşka bir güzellikle sarılıyorum. Her şey gözüme daha sevimli daha yakın görünüyor. Üstelik Mahmut Alınak hoca Değişimin bütün gelirlerini Kars özürlü derneği ve yoksul ailelere bırakıyor. Değerli büyüğümüz yaşamını köyünde sürdürüyor.

Artvin’de Haber Gazetesi olarak Sayın Mahmut Alınak hocamıza sağlıklı güzel günler, mutlu yaşamlar ve sonsuz başarılar diliyoruz.

Sevgiyle kalın.