KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 20-08-2021 12:23   Güncelleme : 20-08-2021 12:23

ÖMER YERLİKAYA - H.Osman Saraç ve Kesişen Yollar…

Sevgili okurlar Artvin’de Haber gazetesi olarak yeni bir yazar ve yeni bir kitapla yine birlikteyiz.

ÖMER YERLİKAYA - H.Osman Saraç ve Kesişen Yollar…

Gazeteci, şair, yazar H. Osman Saraç 1970 yılında Şavşat’ta dünyaya geldi. Yaşamını İzmit’te sürdürüyor. İktisat fakültesine devam ediyor. Metin yazarlığı, Basın danışmanlığı, TDED şiir yazma teknikleri öğretmenliği yaptı. TV 41 de şairin not defteri programını hazırlayıp sundu. Bazı dergi ve gazetelerde yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Genel merkezi Kocaeli’nde olan Bağımsız yazarlar ve şairler BAYŞAD’ın kurucu genel başkanıdır. Şiir dinletileri, imza günleri, seminer ve panellerde kültür ve sanat dokusuna katkı sunmaya çalışıyor. Yazarın yayımlanmış beş kitabı bulunuyor; biri şiir ikisi roman olmak üzere yayıma hazır üç dosyası mevcuttur.

Efendim biz işimizi yapıyoruz ve yazarları ve kitaplarını farklı çevrelere tanıtma ve kitapları nitelik yönünden değerlendirip yorum kıymetini katmaya çalışıyoruz. Kesişen Yollar BAYŞAD yayınevinden çıktı ve Haziran 2021 yılında okurla buluştu.

Üç yüz otuz altı sayfa hacimli bir kitap. Kesişen Yolları okudum ve şimdi kitap hakkında değerlendirmemizi sunmaya çalışayım. Öncelikle kusursuz kitap yoktur. Değerlendirmeye bu gözle bakmak gerekir. Bir yazar çok okuyarak, çok yazarak ve doğal yeteneğini de kullanarak kendini geliştirir. Edebiyat atölyesi gibi sunumlar da çok önemli katkı sunmaktadır.

Kesişen Yollar çok ilginç bir kitap. Romanın önemli karakterlerinden Hacı Ali Osman Demir dürüst ve yardım severliğiyle bilinen ve Almanya’da uzun yıllar çalışarak köyüne dönen yatırımını köyde yapan birisidir. Bir kızı birde oğlu vardır. Oğluyla dünya görüşleri çok farklıdır. Oğlu evi terk eder ve İzmir’de yaşamını sürdürür. Gece mekânları, kavga gürültü, hapis günleri, deli fişek, kabadayılık derken yaşamı dolu dolu geçer. Baba Ali Osman, Cengiz Kırca isimli bir tokatçı tarafından dolandırılır. Olayların kesişme noktaları çok enteresandır. Kurgu öylesine karmaşıktır ki adeta baş döndürüyor. Tesadüflerin bu denli üst üste gelmesi insanın aklında soru dolu karmaşık bir merak uyandırıyor. Kurgu bütünlüğüne biraz marjinallik, belki biraz ironi ya da mizansen olarak yaklaşım algısı sergilemek mi gerekir? Yoksa yazarın kurgu üstünlüğü kurulumu gözüyle bakmak mı? Doğrusu karar vermekte zorlandım ama şurası çok açık ve net Kesişen yollar gerçekten çok farklı. Romana doku sağlamlığı katan kurgusudur. Her yazar hayal gücünü kullanarak kurgusunu biçimlendirmeye çalışır. Yazarken spontane gelişmeler yaşanabilir ama özde aynı kurgu etrafında konu bütünlüğü toparlanmaya çalışılır.

İyi yazar hayal gücünü uçurabilen yazardır. Kesişen yollarda gördüğüm kurguyu okuduğum hiçbir kitapta görmedim. Bir yazarın hayal gücünü bu denli geliştirerek inanılmaz rastlantıları konu bütünlüğüne dâhil ederek olayların şaşkınlık uyandıran seyri, akışı böylesi hayal gücünün roman edildiği ender görülmüş bir durumdur. Benzer bir iki kitap okumuştum ama hayal gücünün bu denli çıkışa geçen marjinalliği kesişen yollarda çok farklıydı. Kesişen Yollar yazarın ilk romanı, yayımlanmış diğer dört kitabının üçü şiir ve birde makalesi var. Anlatı akıcı okurken sıkılmıyorsunuz. İlk roman olmasına rağmen karakter betimlemeleri, konu bütünlüğü ve diyalektikler arası zaman zaman verilen eyleme ilişkin tamamlayıcı ek bilgiler son derece doyurucu ve yerin de uygulanmış. Yazar geleneksel anlatı biçimini kullanıyor. Tabii ki pek çok yazar da bu anlatı kalıbını kullanıyor. Yani yadırganacak bir durum değil. H. Osman Saraç bir yazar olarak roman dokusunu çözmüş birisi.

Kesişen yollarda önerimiz şunlar olabilir. Yazar geleneksel anlatı kalıbı için de yıpranmış sözcüklerle hikâyeyi tamamlamış gözüküyor. Diyalektikler genellikle sokak ağzıyla veriliyor. Bu durum az ya da çok roman dilinden uzaklaşma anlamı taşıyor. İyi bir şair şiirde üst dili zorlarken romanda roman dilinden uzaklaşma esere doğrudan nitelik sağlamaz. Daha özgün anlatı yeni sözcük üretimleri daha derin mana, ifade zenginliği, üst kurgu ve yeni yazım tekniği seçenekleri denenmelidir. Artvin’de Haber gazetesi olarak hemşerimiz yazar Hafız Osman Saraç’a başarı dileklerimizi iletiyor çalışmalarında sonsuz başarılar diliyoruz. 

Sevgiyle kalın.