KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 18-07-2021 15:37   Güncelleme : 18-07-2021 15:37

ÖMER YERLİKAYA - Haydar Avcı…

Ah! Sevgili okurlar yıllar nasıl gelip geçiyor; zamana direnmek onu tutmak ne mümkün.

ÖMER YERLİKAYA - Haydar Avcı…

Yaşadığımız yılların özlemi içimizde kızıl alevli ateşler yakıyor. Bedenimiz, düşüncelerimiz, umutlarımız, hayallerimiz her şeyimiz yanıyor. Gençliğimizin, çocukluğumuzun özlemi hiç dinmeyecek, bu tutku son nefesimize kadar sürüp gidecek. Niçin yaşadığımız günlerimizde eskisi kadar mutlu olamıyoruz? Niçin içimizdeki özlemi durduramıyoruz? Güzel sözler duymak kadar hiç bir şey bir insanı mutlu edemez. Gönül almak kalplere girmek, insanları ve her şeyi sevebilmek… Bu ne büyük bir ihsandır, ne büyük bir zenginliktir. Bir gün insanın sırrı çözülürse görün bakın yaşam nasıl güzellikler kazanacak, içimizdeki yıldızlar nasıl büyüyecek, kahkahalarımız nasıl şen şakrak yansıyacak.

Efendim Artvin’de Haber  gazetemizin bugün ki konuğu yaşayan bir çınarımız. Sağlam dostluklar kurmuş, hayatı özümseyerek yaşamış; hoşgörülü, kibar, beyefendi bir insan. Küçük şehre marka olmuş bir isim. Herkesin eşi dostu, herkesin dayanağı; Canımız Haydar Avcımız…

Haydar Avcı 1936 yılında Şavşat Yanıklı köyünde dünyaya geldi. Babası İshak Efendi annesi Gülhanımdır. Ortaokulun bir kısmını Şavşat’ta bir kısmını Artvin’de okuyarak bitirdi. Askerliğini Edirne de yaptı. Evlendi beş çocuğu dünyaya geldi. Çocukları Berfinaz Avcı Karadağ İstanbul’da yaşıyor. Nurşen Avcı Bekos Çorumda yaşıyor. Erkan Avcı küçük şehrin tanınmış avukatlarından. Gürkan Avcı Ankara’da yaşıyor. Meryem Avcı Artvin de yaşıyor. Haydar Avcı 1966 yılında Artvin’e geldi. Genç yaşında şoförlüğü öğrendi. Araba sahibi olduğunda pek az insanda araç vardı. Haydar Avcı on dört sene Artvin-Şavşat-Ardahan PTT kargo nakliyatını yaptı. Bu işini bıraktı, dolmuşçuluğa başladı. Artvin Şavşat arası 22 sene dolmuşçuluk yaptı. 1995 yılında Bağ kurdan emekli oldu. Şavşat’ta bir evi var. Yazları Şavşat’ta kalıyor. Kış günlerini Artvin’de, Ankara da Bursa da geçiriyor. 1966 Yılında Artvin’e geldiğinde Orman dairesinden yukarı dükkânların olmadığından söz ediyor. Ve o yıllarda insanımızın yüzde seksen yedisi köylerde yüzde on üçü şehirde yaşıyordu. Şimdiler de ise yüzde doksanı şehirlerde geriye kalan yüzde onları köyde yaşıyor. Altmışlı yıllarda şehirdeki binaları doldurmak sorundu. Kaldığımız bina beş daireliydi, iki daire hep boş kalırdı… Haydar Avcı iki dönem Adalet partisinden Artvin belediyesinde encümen olarak çalıştı. İlkinde Başkan Edip Dinç vardı, ikincisinde ise Başkan Kaya Keleş ile çalıştılar.

Efendim Haydar Avcı kelimenin anlamı ile yaşayan bir efsanemizdir. Seksenli yaşlarında olmasına rağmen hala çok bakımlı, günlük tıraşlı, takım elbiseli, kravatlı tam bir beyefendi gibi kendine özen gösteriyor. Alçakgönüllü kibar, hoşgörülü ve son derece sosyal bir insan… Konuşma dili ile beyefendiliği ile güngörmüş tecrübesi ile esasen bize çok şey anlatıyor. Haydar Avcıya baktığımızda üzerinde geçmişimizin; yaşadığımız o güzel yıllarımızın, sevginin dostluğun öne çıktığı, sadakatin gönül okşayan yıllarını, adam gibi adam olmayı, sözünde durmayı, edebi ahlakı, dürüstlüğü, dostluğu, paylaşımcılığı, topluma yarar üretmeyi, dik durmayı ve geçmişe ait ne kadar güzellik varsa onda görmenin güzelliğini yaşıyorum. Değer yargılarımızın izlerini üzerinde taşıyan o engin misyonuna doğrusu hayranım. Beyefendi olmak çok önemlidir ama asıl önemli olan beyefendi yanınızı bütün yaşamınıza yayabilmektir. Haydar Avcı bütün zamanların beyefendi kişiliği ile göz doldurdu. Çok renkli bir kişiliğe sahipti. Kurumsal ilişkileri, üst düzey ilişkileri ve toplumun her kesimince tanınıyor olması o mert yüreği ile küçük şehirde adeta göz dolduruyordu. Seksenli yaşlarında hala kendisine imrendiğim müstesna bir insan. Hep seviyeli, kibar, insan ilişkilerine değer veren çok özel bir yanı var. Kendi ile barışık, mutlu, sosyal sorumluluğunu hala üzerinde taşıyan, topluma olan saygısından ötürü kendine çeki düzen vererek sokağa çıkan, iyi dost, iyi akraba, iyi eş iyi baba ve varlığı ile insanlara güvence olan, dağ gibi arkalarında duran eski bir toprak. İnsanın içinden keşkeler geçiyor; Keşke benim bir şeyim olsaydı, bir akrabam, amcam, dayım! Ne bileyim aklınıza ne gelirse…

Haydar Avcımıza Yüce Allahtan sağlıklı güzel günler diliyoruz. Sokak Manzaraları isimli köşemizden başta kendileri olmak üzere ailesine, dostlarına arkadaşlarına buradan kucak dolusu selamlar gönderiyoruz.

Sevgi ile kalın.