KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 08-09-2021 11:24   Güncelleme : 08-09-2021 11:24

ÖMER YERLİKAYA - Hasan Akın ve Seni Başka Sevdim…

Sevgili okurlar Serhad Artvin gazetemizin bir yazar ve bir kitap tanıtımı aralıksız devam ediyor.

ÖMER YERLİKAYA - Hasan Akın ve Seni Başka Sevdim…

Şiirde üst dili kullanma çok özel beceri ister. Dahası ancak ustalar bu dili kullanabilir. Okumanın sayısız yararları yanında bir de analitik yorum için gerekli bir neden olduğunu söylememiz gerekir. Alaylı yetişme referansı kişiyi bir yere kadar götürür, daha ötesi belirsizdir ve kişiden alaylı yorum beklenir ama analitik yorum beklenemez. Okuyanla okumayanın farkını gösteren küçük bir öngörüdür bu.

Bugün sizlere hemşerimiz şair Hasan Akın ve yeni çıkan şiirlerinin toplandığı Seni Başka Sevdim isimli şiir kitabından söz etmek istiyoruz. Şairimiz 7 Eylül 1956 yılında aşağı madende dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Murgul’da liseyi Artvin Kazım Karabekir lisesinde okudu. Trabzon Fatih eğitim enstitüsü Türkçe bölümünü kazandı. Trabzon’da ve Erzurum’da okuyarak mezun oldu… İlk tayin yeri Gaziantep İslahiye ortaokuludur. Siyasi nedenlerden dolayı tayinini Tortum ilçesi Serdarlı köyüne yaptırdı. Burada bir yıl görev yaptı. Erzurum Cumhuriyet Lisesi, bir süre Hınıs bölge okulunda görev yaptı ve tekrar Cumhuriyet lisesine döndü. Askerliğini kısa dönem olarak Erzincan’da yaptı. Askerlik sonrası görevine dönmedi ve ticarete başladı. Halen ticarete devam etmektedir. Evli, altı kız bir erkek babasıdır. Biri kız beş erkek altı torun sahibidir. Hasan Akın AKSU’nun önemli şairlerinden birisidir. İlk şiir kitabı olan Seni başka sevdim Haziran 2021 de Pamiray yayınlarından çıktı.

Ön ve arka kapak tasarımı maden köyünün görselleriyle süslü... Seni başka sevdim ’in kaliteli bir baskısı var. Hemşerimiz Hasan Akın ilimizde tanınmış ve oldukça sevilen bir büyüğümüzdür. İnsani ilişkileri ve sosyal dokusunun güçlü olması münasebetiyle etkin kişiliği, sevecenliği, duyarlılığı, sanatçı ruhuyla birleşince herkesin gönlünde yer edinerek önemli bir şahsiyet haline gelmiştir. Şimdi Seni başka sevdim isimli şiir kitabını eleştirel bir gözle tartıp değerlendirmeye çalışalım.  

Üstadın şiirlerini dinç bir kafayla oturup okudum. Öncelikli şairimizin öğretmen kökenli olması münasebetiyle üstelik branşının Türkçe olması şairimize önemli avantajlar katmıştır. Hasan Akın sanatçı hassasiyetini taşıyan ince bir ruha sahiptir. Kendilerini yıllar öncesinde tanıdığım için insanı yönünü, yardım severliğini, toplumsal kimliğini, duyarlılığını yakından bilen birisiyim. İyi bir dost, iyi arkadaş, sorumluluk duygusuyla hareket etme öncülüğüyle yer edinmiş modern bir dünya görüşüne sahiptir.

Şiirleri uzun süre sessiz kalmıştı. Sonunda sosyal medya hesabında paylaşımlar yapınca çok güzel yorumlarla karşılaştı. Şiirleri çok güzel olunca harika yorumlarla daha bir zenginlik kazanıyordu. Sonunda kararını verdi ve kitabını çıkardı. Seni başka sevdim şairimizin ilk kitabı.  

Ölçülü, hece veznesiyle yazılı şiirler son derece nitelikli, doyurucu ve iyi kurgulanmış, tekrara girilmeden ifade zenginliğiyle öne çıkan harika dizelerden oluşuyor. Şiirlerinin okuyucuyu sıkmadan aksine keyifle okunan ve her okunduğunda insanda farklı bir tat bırakan estetik bir yapısı var.

Şairin, Türkçeye hâkim olup dili iyi kullanması, eğitimi, yöresel ağız becerisi, deyim zenginliği ve olaylara üst perdeden bakış hassasiyetini şiirlerine yansıtma kabiliyeti kuşkusuz kendilerine, diğerlerinden öne çıkaran nitelik, kalıcılık gibi meziyetler katacaktır. İyi bir şair söz ustası olmalı ve yeni sözcüklerle yeni ifade zenginliklerine ulaşabilmelidir. Şair Hasan Akın bu konuda oldukça donanımlı bir alt yapıya sahiptir. Şiirlerinde yurt sevgisi, doğa, genel kültürümüz, insani değerlerimiz, alışkanlıklarımız ve hemen her şiirinde insan, yaşam ve mücadele kavramı netliği öne çıkar.

Şiirlerin sağlam dokusu, ölçü ve hacim becerisi, ritmik yapısı ahenk boyutu, kurgusu, yer, zaman, mekân ve şiirdeki sözü iyi kullanabilen bir ustadır. Sanat öğesini öne çıkarma hâkimiyeti, şiir sesiyle ve ana duygu etrafında örgülenmesi dizelerde anlatı zenginliği yükselmesine ve her şiirinde estetik yapıyı kurgulayan armoni bütünlüğünden söz edilebilir.  Seni Başka sevdim isimli şiir kitabını başarılı bulduk. Şairimizi kutluyoruz.

Serhad Artvin gazetesi olarak şairimiz Hasan Akına sonsuz başarı dileklerimizle birlikte sağlıklı mutlu yaşamlar diliyoruz.

Sevgiyle kalın.