KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 12-05-2021 13:42   Güncelleme : 12-05-2021 13:42

ÖMER YERLİKAYA - Ertürk Demirci ve Gülümcan…

Sevgili okurlar Artvin’de Haber gazetemizin bugün ki konuğu hemşerimiz Ertürk Demirci. 1954 yılında Şavşat köprülü köyünde dünyaya geldi.

ÖMER YERLİKAYA - Ertürk Demirci ve Gülümcan…

İlk ve ortaokulu Murgul’da okudu. 1975 yılında Artvin öğretmen okulundan mezun oldu. Otuz üç yıl çok sevdiği öğretmenlik mesleğini sürdürerek emekli oldu. Yaşamını Sakarya da sürdürüyor. Bir kız bir erkek çocuk babasıdır. Hüzün yağmuru adlı şiir kitabı yayınlandı. Birçok şiiri bestelendi, radyo ve televizyonlarda seslendirildi.

Efendim şiir dünyası farklıdır büyülü bir güzellik farklı bir çeşni ister. Şiir tadı doyumsuzdur, yüreğe inen en güzel duyumdur. Telaffuzu hoş uyumlu sözcüklerin derin mana oluşumuyla buluşan armoni bütünlüğü bambaşka keyif katar şiire. Yirminci yüz yıl roman dokusunda yakalanan üst kurmaca; sorgulamak, sorunlaştırmak için gerçekle kurgunun ötesine geçen roman içinde roman gibi bir yeniliği ortaya çıkarır. Şiirde böyledir hatta daha fazlasını ister. Şiir edebiyatın bir adım önünde bütün anlatıların en tepe yığınıdır. Bir yazar hikâyesinde, romanında anlatmak istediğini hacimli sayfalar karalayarak anlatmaya çalışır. Oysa iyi bir şiir o anlatıyı beş on mısralı sözcüklerde daha derin manalar katarak anlatabilir. Şiirin ve şairin büyüklüğü hiçbir yazın türüyle ölçülemez. Genel manada şiirde iki tür hâkimdir. Birincisi serbest türdür, bu türde yazan şair azınlıktadır. İkincisi heceli türdür. Bu türün şairi Anadolu’muzda binlerle ifade edilebilir. Ölçülü, uyaklı, kafiyeli şiirler yazan bir şairin ölçüsü de üst kurmaca olmalıdır. Yıpranmış sözcüklerden kaçınmak, çağa uygun daha estetik, armonisi yüksek, sezgisi güçlü kulağa hoş gelen daha zarif ve daha derin mana içeren ve hiç eskimeyecek sözcükler oluşturmaktır. Farklılığınızı ortaya koyar ve o binlerin içinden ancak böyle sıyrılabilirsiniz.

Gülümcanı bir solukta okudum. Doğrusu bu kadar güzel olacağını beklemiyordum.

Gülümcana bayıldım dersem yeridir. Ertürk Demirci bir şairde aranılan özellikleri şiirlerine gereği gibi yansıtabilmiş çok usta bir şair. Derin ifade zenginliğine ulaşmayı başarmış. Neredeyse hemen her şiiri bir başka güzellik içeriyor. Çok sevdim, çok beğendim. Bir şair yeni sözcükler üretmeli derken Gülümcan yeni sözcüklerle nasıl fısıldaşıyor öyle buna çok şaştım! Türküler yaktım sana çağırdım hece hece. Ocakta köz gibiyim içten yanar bu yürek. Saklıdır sevdalarım değme gönüle akmam. Bahar kokarken gülüşlerin... Gece sabaha uzak... Yanağına vursa kızarım aya. Ben seni yağmurun sesine yazdım. Sulara vurulmaz perçin. Yansın bu gece. Aklıma düşüyor gözlerin yine. Geceye düşer hüzün, hayalde düşte sevdim. Demler çöker geceye, hazana vurdu mevsim. Sevmedim sonbaharı, karanlığa düş kurdum. Kara tren gibiyim. Gecelerim yetim şimdi. Alfabelerde hece hece, hem dudaksın hem dilsin. Bulut şimdi çaresiz, yıldız kendini asmış. Yüreğe düştü sevgi, özlemler dile geldi. Yedi veren güllerde baharı yaşamıştık. Devrim kokulu kadın... İrem bahçesinin perisi sensin. Siyah beyaz düşlerim. Yüreğimin kadını. Bende yürek yangını sende buğulu gözler. Aşk kaçtı gözlerime. Şiir kokulum. Özlemleri boncuk etsem yıldızlara assam seni... Gölgelere sığındım, hoş geldin yalnızlığım. Sarıldım yattım sana, aklımdasın düş gibi. Feneri yakmış gönlüm yıldızları toplamış. Ben ıslıkla konuşurum. Yıldızları asardık gökte kaybolan aya. Tutundum yıldızlara uzandım gecelerden. Aşkın örtüsünü sevgiyle biçen... Yel esip savrulan o dağa döndüm. Arzuyla besledim tendeki seni. Hep yürekten yüreğe akarmış sevda suyu. Bir masal kitabında sıyrıldım öykülerden. Harfleri kaybetmiş bir bilmece gibiyim. Bir derya var içimde her gün sen diye akar. Yastıklarda usandı her gece sara sara. Gülüşün Fenerbahçe. Özlem yağmurlarında gök bulutu tutardı.

Ertürk Demirci Gülümcan da neler yapıyor böyle?

Alelacele yazılmış bir iki şiiri görmezsek, yazın dünyasına sesleniyor; çıktığınız o tepelerden inin aşağıya! Ben buradayım; Okumadan, okumadan, okumadan ve birde doğal beceri olmadan, olmadan, olmadan yeni sözcükler, yeni zenginlikler katmadan olmuyor!

Sevgili hocam Gülümcanı bana göndererek ne iyi ettiniz. Uzun zamandır bu kadar güzel şiirleri bir arada okumamıştım. Heceli şiire karşı bakış açımı değiştirdiniz. Modası geçti, alaylı yetişme tarzının bir geleneğidir diye hep önyargılı bakardım. Şairlerimizden özür diliyorum. Gülümcana bayıldım. Gülümcan sevimli mısralarıyla küçük ama çok güçlü bir destan gibi insana, doğaya, özgürlüğü, aşka, sevdaya, özleme, gezegenimizde sevimli olan her şeye o içten, o ahenkli sesiyle o duyumsanmış sezgisiyle sesleniyor. Şiir gözleriyle insanın içinde ki karanlığa iniyor. Aradığım pek çok şeyi bir yığın gibi birlikte buldum. Ertürk Demirci güçlü sezgileri ve şiir yazmasını bilen yüreğe sahip. Yüreğiniz incinmesin, kaleminiz sönmesin üstat. Şiir fısıltılarınız gıy gıylı bir sesle kulaktan kulağa yayılsın…

Efendim Artvin’de Haber gazetesi olarak şair Ertürk Demirciye, sağlıklı mutlu yıllar ve çalışmalarında üstün başarılar diliyoruz. Sevgiyle kalın.