KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 16-08-2021 11:40   Güncelleme : 16-08-2021 11:40

ÖMER YERLİKAYA - Çiçek Köse; Göğe yükselen umutlar…

Sevgili okurlar bu gün sizlere şairimiz Çiçek Köseden ve şiirden söz edelim istedim.

ÖMER YERLİKAYA - Çiçek Köse; Göğe yükselen umutlar…

Biliyorsunuz uzun bir zamandır yöresel kaynakları; şiir, antoloji, hikâye, anı, roman gibi çalışmaları tek tek temin edip okuyorum. Bu yolla hem kitaplığımı zenginleştiriyorum ve hem de bu tür çalışmayı kendime ilke ediniyorum. Şiire, hikâyeye, romana katkı sağlayan yazarçizer kardeşimizi bir şekilde yeniden gündeme taşımak ve eserlerini yeniden okuyucu ile buluşturma amacını güdüyorum. Biliyorsunuz Artvin’de Haber gazetemizde günlük yazılar yazıyorum. Bir ara Eskişehir Sakarya gazetesin de yazarken kabul öncesi yayım kurulu hangi konunun uzmanı olduğumu ve hangi alanda yazacağımı sormuşlardı. Bende yaşamın, güzelliklerin, sevginin özündeyim, yaşadığım hayatı yazıyorum, demiştim. Çok hoşlarına gitmişti ve makalelerim o gazetede bir süre yayımlanmıştı.

Bugün Çiçek Köse Hanım şairimizden söz ederken önce şiirden başlayalım. Şiir sevdalara, türkülere, güzelliklere, ağıta, hüzne, gözyaşına yazılır. Kısaca anlatımıyla şiir yaşama dair olan her şeye yazılır. Şiir bir duygudur, yürek çarpıntısıdır. Bazen maviliklere akan bir deniz suyu, bazen çam sakızı uğultusunda ormanın derinliklerinden inen ışıltılı bir deredir. Bazen kırlarda yükselen parlak renkli çiçeklere el sürmek gibidir ve bazen puslu bir gökyüzünün renk değiştirmesi gibi bir şeydir. Şiir bir sırdır, insanın gizemidir ve bazen yürek çırpıntısının yangın yerine dönmesidir.

Artvin’de Haber gazetemizin bu gün ki konuğu; Gönül Çeşmesi, Çiçeğin Sevgisi ve Göğe Yükselen Umutlar şiir kitaplarının yazarı. Çocukluğundan beri okumaya ve şiire merakı olan bir insan. Yüreğinin fısıltılarını mısralara döken bir anne... Hemşerimiz şair Çiçek Köse…

Çiçek Köse 1958 yılında Yanıklı köyünde dünyaya geldi. İsmet Köse ile evlendi. Sevgi Köse isminde bir kızı var. Şairimiz Doğa ile iç içe büyüdü. Şiirlerinde “Dertli Şair” mahlasını kullanıyor. Özellikle ünlü şair Yalçın Temiz’den şiir konusunda önemli katkı gördüğünü ifade ediyor. Şiirlerinde insanı, doğayı ve yaşamsal öğeleri sıklıkla kullanıyor. Uyaklı, kafiyeli dörtlükler halinde ve on bir hece vezni ile yazıyor.

Bir süredir şairimizin Göğe Yükselen Umutlar isimli şiir kitabını inceliyorum.

Ve şunları gördüm; Çok güzel şiirleri var. Duygularını çok güzel ifade ediyor. Daha önemlisi bütün şiirlerini emekle, sevgi ile ve isteyerek yazıyor. Kendini zorlayarak şiir yazan birisi değil. Bunu açık biçim de görebiliyorum. Şiir bir dinletidir. Okununca insanı rahatlatır, düşüncelerinden uzaklaştırır. Adeta farklı bir huzur âleminin için de yer alırsınız. Mısraları dinledikçe kendinize ve düşüncelerinize uzak bir köşeden farklı birisi gibi bakarsınız. Hüznü ve neşeyi birlikte yaşarsınız. Şiir bir tattır ve duygu değişiminin önünü açan sözsel bir tılsımdır. İmgesel güzelliği ile birleşince de büyüleyici bir armoniye dönüşür.

Çiçek Köse şiirleri ile adeta yaşamı harmanlıyor.

Yöresel ağzı kullanarak yazdığı şiirleri ile geçmişi yudumluyor; hoş bir nostalji hepimizi çocukluğumuza götürüp içimizi ısıtıyor. Mısralarında şiirsel esinti zaman zaman rüzgâra dönüşüyor. Şiirlerinde hüzün duygusu daha öne çıksa da yaşama dönük tutkular insana zindelik katıyor. Şiirleri insanı etkileyebiliyor. Resimden ressamı, şiirden şairi tanıyabilirsiniz derler. Çiçek Köse kendi vurgusunu yeterince hissettirebilen şairlerden birisi... Doğal yeteneğini gereği gibi kullanabiliyor. Yaşamın getirdiklerini içten, samimi ve içsellikle mısralara taşıyor. Yeterince zengin olan şiirsel damarımıza alt yapı oluşturmakta ve zindelik katabilmektedir.

Şairimiz bir şiirinde şöyle sesleniyor;

Her derde devalar bende saklıdır.

Lokman hekim ne kadar da haklıdır.

Güzelliğim hep dillerde saklıdır.

Ben çiçeğim yoktur cihanda dengim.

Ve gizli şiiri ile yazımızı sonlandıralım.

Nehir gibi yüreğime

aktın gülüm gizli gizli.

Sözlerinle bakışınla

yaktın gülüm gizli gizli.

Çaldın aklım esir ettin.

Çobansız sürüye kattın.

Bu canıma ilmek attın.

Çektin gülüm gizli gizli.

Çiçek idim açamadım.

Bu sevdadan kaçamadım.

Baktım sana doyamadım.

Sattın gülüm gizli gizli.

Dertliyim halim sormadın.

Âşıktım halim bilmedin.

Ayrılık nedir bilmedim.

Kattın gülüm gizli gizli.

Çiçek Köse Hanımefendiye ve ailesine Artvin’de Haber gazetesi olarak sağlıklı mutlu yıllar diliyor kucak dolusu selamlar gönderiyoruz.