KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 06-08-2021 12:59   Güncelleme : 06-08-2021 12:59

ÖMER YERLİKAYA - Buse Çetiner Üzer ve Her Yerde Ses Var…

Zaman zaman hatırlatmakta yarar görüyorum; bizim tek amacımız edebiyat dünyasına katkı sunabilmektir.

ÖMER YERLİKAYA - Buse Çetiner Üzer ve Her Yerde Ses Var…

Öykü, hikâye, anı anlatı ve roman konusunda daha nitelikli eserler ortaya koyabilmek ve yazarlarımızı daha farklı çevrelere tanıtmak, diğer yazarlarımızla da kaynaşmalarını temin etmektir. Amaç edebiyat olunca coşku ve heyecan bir milletin kültür damarını besleyecek kıvamsal zindelik oluşturmaktır.

Bu gün sizlere yeni bir yazarımızı, yazın dünyasına Her yerde ses var öykü kitabıyla merhaba diyen Buse Çetiner Üzeri ve öykülerini tanıtmaya çalışacağım. Yazarımız 1986 yılında Datça da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Datça tamamladı. Sakarya Üniversitesinde Halkla İlişkiler Programından mezun oldu. Öğrenimine Anadolu Üniversitesi AÖF Türk dili ve edebiyat bölümünde devam etmektedir. Öyküleri Deliler teknesi, Oggito, Kasabadan esinti, Bulut yazar gibi dergilerde yayımlandı. Datça da yaşıyor, evli ve bir erkek çocuk annesidir.

Son bir iki yılımı eleştirel yazılar yazarak değerlendirmeye çalışıyorum. Tabii ki onlarca yazar ve yüzlerce yeni kitapla tanışma imkânım oldu. Esasen bunu yaparken laf aramızda kendimi hem yeniliyor ve hem yeni yeni şeyler de öğreniyorum. Yazar kardeşlerime bir şekilde yardımcı olabiliyorsam da kendimi bahtiyar sayıyorum. Edebiyat aşkı bir tutkudur ve belki aşkların en güzelidir. Konuya bu yönlü bakınca insan daha yeni ve daha coşkulu duygularla yaşama sarılıyor.

Yazar Buse Çetiner Üzerin ilk öykü kitabı her yerde ses varı keyifle okudum. Öykü kitabı Kanguru Yayınlarından Temmuz 2021 de çıktı. Kitapta on altı öykü yer alıyor. Hemen ifade etmeliyim Kanguru Yayınları oldukça seçkin ve nitelikli bir yayınevi. Yalnızca yazın değeri olan eserlere yer veriyor. Genel Yayın yönetmeni Aydın Şimşek ülkemizin kıymetli edebiyat insanlarından birisidir. Öykü kitabı doksan beş sayfa… Kapak tasarımı insan beynine hükmeden imgesel bir zenginlik taşıyor ve oldukça iyi tasarlanmış. Şimdi öykülere ve yazara dönerek kitapla ilgili eleştirilerimizi yapmaya çalışalım.

Buse Çetiner Üzer iyi bir yazar. Hatta çok iyi bir yazar. İlk çalışması olmasına rağmen dili bu denli mükemmel kullanmasını beklemiyordum. İfade zenginliği çok iyi... Ağırlıklı olarak geleneksel anlatı kalıbını kullanıyor ancak sözcük seçimi, cümle kurulumları ve öykü dili hâkimiyetiyle çok özgün. Duru ve akıcı dili, yer yer vurgulu deyim seçiltisi hem okuru sıkmadan öykülere bağlıyor hem özgün anlatımı sayesinde sarsıcı iz bırakıyor. Sonlara doğru bir iki öykü bana daha düşük tonlu geldiyse de genele bakıldığında şaşkınlığımı ve öykülere olan hayranlığımı ifade etmeliyim. Yazar öykülerini çok zekice kurgulamış. Bu kurgularda post modern bir çizgi ve yeni yazım tekniğini gördüm. Bir yazar ilk çalışmasında bu denli nasıl başarılı olur diye doğrusu merak ettim. Öykü formatını iyi biliyor, kalemini iyi kullanıyor, anlatımı ve ifade zenginliği çok iyi, yazım tekniği de öyle. O bildik giriş cümlelerinin aksine öyküler birazcık delidolu, birazcık dağınık ama daha vurgulu daha sarsıcı daha delikanlı cümlelerle başlıyor.

Edebiyat seçkisi çok farklıdır. Zamana uymak zorundasınız.

Yazar ilk öykülerinde bunu başarmış. Peki, bu başarı nereden geliyor? Çok kitap okumak gereklidir ama iyi yazmak için bir başına yeterli neden değildir. İyi yazmak için çok yazacaksınız belki yine yetmeyecektir. Doğal yeteneğiniz de olmalıdır. Belki yine de bu üçlü yetersiz kalabilecektir. O zaman geriye edebiyat atölyeleri kalıyor. Şunu gördüm; kitaplarını okuduğum ve gerçekten beğeni kazanan pek çok yazar edebiyat atölyelerine katılmış. Yazar Buse Çetiner Üzer Kanguru Yayınlarının genel yönetmeni Aydın Şimşek’in edebiyat atölyesinde gerekli eğitimleri almıştır. Eskiden bu tip atölyeler olmadığı için de halk arasında yazarlığın okulu yoktur sözü çok makbul bir sözdü. Ama artık öyle değil edebiyat atölyelerin de yazar adayları kendilerini daha iyi geliştiriyor ve daha nitelikli eserler yazabiliyorlar.

Her yerde ses var öykü kitabının bende çok farklı bir yeri oldu. Çok beğendim. Son birkaç ayda abartısız onlarca öykü okudum. Yazar Buse Çetiner Üzer çok seçkin bir konuma sahip. Harika betimlemeler, yeni sözcük üretimleri, sezgi, akış, uyum, öykülerde ses, renk, bütünlük ve ‘Dolunay denize yanaşırken haziran gecesinde; yüzünde oluşan çizgileri öpüyorum o bilmese de…’ Ve bir çizginin akan ışıltısı… Ve yazar öykülerin için de çok zekice bir öykü dünyası kurmuş. Bireyi anlatıyor kısa, öz, sarsıcı ve duygu devinimiyle iç içe anlatıyor. Duygu değişimini yaşayarak, bireyin toplumda ki sorunlarını işleyerek veriyor. Saklı zamana esir düşmüş karakterlere hem hüzünlü hem sevgi yüklü büyülü bir dünya kuruyor. Alkışlıyorum.

Artvin’de Haber gazetesi olarak yazar Buse Çetiner Üzeri kutluyor, sağlıklı mutlu yaşamlar ve sonsuz başarı dileklerimizi iletiyoruz.

Sevgiyle kalın.