KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 09-08-2021 11:51   Güncelleme : 09-08-2021 11:51

ÖMER YERLİKAYA - Berber Mehmet Avcı…

Aman avcı vurma beni.

ÖMER YERLİKAYA - Berber Mehmet Avcı…

Ben bu dağın ay balam maralıyam…

Maralıyam haralıyam,

avcı vurmuş yürekten yaralıyam.

Bir taş attım çaya düştü.

Çaydan bir çift ay balam suna uçtu

Benim gönlüm sana düştü.

Senin gönlün ay güzel kime düştü?

Bu dağlarda maral gezer.

Tırnakların ay balam taşlar ezer.

Ben o yara neylemişem?

O yar benden ay balam kenar gezer. Oturmuştum danış üste.

Kızlar geldi bağa deste deste.

Ellerinden bir deste gül.

Serpiyorlar ay balam sinem üste…

Efendim harika insanları yazmak insanın içinde duygu alevlenmesi gibidir. Yüreklere su serpmenin yanı sıra oluşan güzelliklerin insanda bıraktığı o emsalsiz tadında bir göstergesi sayılır. Ve ne mutlu bize ki böylesine kıymetli değerlerimizle hep iç içeyiz hep birlikteyiz.

Artvin’de Haber gazetemizin bugünkü konuğu; Küçük şehrin temel taşlarından birisi. Küçük şehre emeği katkısı olan bir değerimiz. Düşünceleri ruhu, gönlü zengin, donanımlı, güngörmüş bir çınarımız. Edepli, dürüst, hatırı sayılır, sözü dinlenir insan. Küçük şehrin güzel insanı canımız; Mehmet Avcımız…

Mehmet Avcı 1936 yılında yanıklı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu 7 Martta okudu. 1950 yılında Artvin’e yerleşti. Babası İsmail Efendi annesi Muhsine hanımdır. Kardeşleri Hidayet Seçkin, Casim Avcı, Ahmet Avcı, Süleyman Avcı, Mühibe Avcı ve Tuntul Bilgindir. Mehmet Avcı yedi kardeşin altıncısıdır. Kendinden küçük bir kız kardeşi vardır. Şavşat’tan Adapazarı’na yerleşen Yusuf Avcının kızı Feriyaz Avcı ile evlendi. İki oğlu bir kızı dünyaya geldi. Büyük oğlu Hürrem Avcı karaciğer kanserinden 1996 yılında henüz 34 yaşında iken vefat etti. Mezarı kolortadadır. Kızı Hicran Avcı Çakmakçı, küçük oğlu Gürkan Avcıdır. Gürkan Avcı tanınan ve çok geniş arkadaş çevresine sahip olan ve baba mesleğini sürdüren küçük şehrin önemli simalarından birisidir.

Mehmet Avcı askerliğini Ankara’da ve Erzurum’da yaptı. Mesleğini hamam sokağındaki Halit Avcının berber dükkânında çalışarak öğrendi. Çok yönlü bir insandı. Bir kere sesi çok güzeldi. Günlük sorunlarla yakinen ilgileniyor kendini her konuda yetiştiriyordu. Askere gitmeden bir süre belediye bandosunda çalıştı ve kornet çaldı. Askerden geldikten sonra da bir süre bandoda çalışmaya devam etti. İlk dükkânını Soysal sinemasının altında açtı. Ana cadde üzeri ve küçük şehrin en işlek yerlerinden birisiydi. İşyerini Sinan Berber Salonu ismi ile açmıştı. Müşteri sınanmak için geliyoruz diyordu. Mesleğinde kendini çok geliştirmişti. Hizmette sınır tanımıyor, her inceliği öğreniyordu. Sonra Adapazarı’na bayan kuaför kursuna gitti. Küçük şehrin ilk bayan kuaförlerinden oldu. Hatta Rize’den bu yana ilk bayan kuaförüydü. Kırk yılın üzerinde sürdürdüğü mesleğini 1993 yılında bırakarak tamamı ile oğlu Gürkan Avcıya devretti. 1995 yılında Bağ kurdan emekli oldu. Yakinen görüştüğü arkadaşları arasında Cemil Yıldırım, Hilmi Yıldırım, Eyüp Aras, Mehmet Özkan, Rahim Gül ve küçük şehrin bütün esnafları ile görüşüyor herkes onu yakinen tanıyor…

Efendim Mehmet Avcı özenli, itinalı, prensip sahibi bir insandır. Modern bir dünya görüşüne sahiptir. Hep seviyeli olmuş, ağırlığını korumuş bir insandır. İdeal bir baba olmuş, çocuklarına karşı son derece modern ve açık bir tutum izlemiştir. Hayatı gereği gibi yaşamış, olması gereken şeyleri yaşama geçirerek huzurlu ve mutlu olmayı bilmiştir. Gençlik yıllarında hemen her yıl ailesi ile tatile çıkar; İstanbul, Antalya ve görülmesi gereken diğer tatil beldelerine giderdi. Yazları gerek Şavşat’ta ve gerekse Kafkasörde çadır kurar doğanın güzelliğini doyasıya yaşayan birisiydi. Şimdilerde ana caddenin efkâra yakın bölümünde birinci katta kendine ait küçük bir bürosu var. Zamanının çoğunu orada geçiriyor, arkadaşlarını ağırlayıp sohbetler ediyor. Ve doktorunun önerdiği günlük ilaçlarını kullanıyor.

Mehmet Avcı kendi çalıp söylediği Zalim Avcı isimli küçük şehrin ilk kasetini çıkaran isim olmuştur. Cümbüşü adeta konuşturan beceriye sahipti. Nurettin Öcal ve Hurşit Seçkinle uzun yıllar ortaklık yaptı. Küçük şehrin en gözde berberlerindendi. Benim de uzun yıllar gittiğim ve pek çok seferinde Kavurma Koydum Tasa isimli şarkısını cümbüşle seslendirdiğine şahit olduğum yılları özlemle anıyorum. Sevgili Mehmet amcam 1982 yılında Avcılar kulübündeki düğünüme ortağı Hurşit Seçkinle gelmiş, çok güzel hediye getirerek beni onurlandırmıştı.

Efendim Mehmet Avcı küçük şehirde tanıdığım en mükemmel insanlardan birisidir. Sıcacık yüreği, herkesi kucaklayacak kadar güzel, sevgi dolu düşünceleri vardır. Tam bir beyefendidir. Yürekli mert insandır. Yaşamında asla haksız kazanç peşinde olmadı, kimseye zarar vermedi. El emeği alın teri dökerek ekmeğini kazandı. Hep iyi vatandaş, dürüst insan oldu. Onun sohbeti doyumsuzdur. Engin dünya görüşü, sevecenliği, yüreğindeki sevgisi ile insanları kucaklamasını bilen özel bir yanı vardır. Kimseyi diğerinden ayırmaz, toplumun her kesimi ile ilişki kuran o babacan tavrını ayakta alkışlıyoruz.

Efendim Mehmet Avcıya Yüce Allahtan sağlık ve afiyet dolu nice yıllar diliyor, ellerinden öpüyoruz. Sokak manzaraları isimli köşemizden ailesine, kızına, sevgili Gürkan’a ve bütün dostlarına buradan kucak dolusu selamlar gönderiyoruz.

Sevgi ile kalın.

Ömer Yerlikaya