KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 23-09-2021 11:55   Güncelleme : 23-09-2021 11:55

ÖMER YERLİKAYA - Azize Çiftçi ve Gönülden damlalar…

Sosyoloji ve felsefi düşünceye düş gücü, evrensellik, derin dünya görüşü, modern yaşamda sosyalleşme, sorumluluk, sanat ve kültür erki zindeliği, sanatın ve kültürün her yanını okşayan tınısıyla marjinal dolgulu pozitif bir bilim gözüyle bakılması gerekir.

ÖMER YERLİKAYA - Azize Çiftçi ve Gönülden damlalar…

Bu ikili esasen mitoloji kavramıyla birbirini besleyip zenginleştiren bir yapılanmaya sahiptir. Klasikler hem mitoloji zenginliği hem sosyoloji ve felsefi derinliğin bir ürünüdür. Nasıl ki nitelikli okur analitik yorum yapma becerisine sahipse klasiklerde sanatın en önde giden argümanlarıdır. Günümüzde alaylı yetişmenin fazla bir esprisi kalmadı. Kültür damarı bir nehir gibi akması gerekliliği artık eğitimle desteklenmelidir.

Sevgili okurlar Artvin’de Haber gazetemizin bu hafta ki konuğu Azize Çiftçi. 1960 yılında Şavşat’ta Söğütlü mahallesinde dünyaya geldi. Babası Âşık Mahrumidir. Altı kardeşin en küçüğüdür. Liseyi Şavşat’ta okudu. 1983 yılında evlendi İstanbul’a yerleşti. Kamuda çalıştı. Yüksekokulu bitirdi. Emekli oldu Aydın- Didim’e yerleşti. Şiir yazmaya ortaokul yıllarında başladı. Ancak şiirlerini arşivlemedi. Uzun süre şiir yazmaya ara verdi. İşe başladığı yıllarında yeniden şiirle buluştu. Yaşamı, yaşamın içinde ki sorunları anlatan şiirler yazdı. AKSU gurubuna katıldı. Birkaç şiiri dışında mahlas kullanmadı. Bazı şiirlerini kendisi besteledi. İki şiiri de Halk müziği sanatçısı Fevzi Kurtuluş tarafından bestelendi. Önceleri duraksız şiirler yazarken AKSU gurubuna girdikten sonra ölçülü hece şiirleri yazmaya başladı.

Azize Çiftçinin şiirleri sıcacık, içten ve hemen her okurun kendinden bir şeyler bulacağı oldukça keyifli dizelerden oluşuyor. Azize Çiftçi şiir dilini oldukça iyi kullanıyor. Sözcükler ses armonisini ve estetiğini oluşturan dizeler arzulu, heyecanlı ve coşkun bir su gibi akıyor. Kitap çıkarmakla şiirleri önemli bir arşiv paylaşımıyla yeni şairlere örnek olacak güzellikler sergiliyor. Geleneksel şiir ve şair şiarına çok bağlı... Şiirleri özgün bir yapıda ve birilerinin tekrarı babında olmasa da geleneksel çizgisinde o bilinen sözcükleri tercih ederek ve bir parça zenginlik katarak sözcük seçimleri hemen her şiirinde kendini gösteriyor. Verilen bir ayak üzerin de şair atışması dörtlüklerin de çok başarılı. Dahası Azize Çiftçi şiir dilini çözmüş ve gerçekten güzel şiirler yazabilen bir kimliğe sahip.

Geleneksel şiir akışına öylesine bağlı ki yeni sözcüklerle dizeler oluşturma, şiire başka bir yaklaşım, farklı bir estetik ve dizelerinde şiir dilini okşama hazzına gördüğüm kadarıyla mesafeli duruş sergiliyor. Oysa bir şair yeni arayışlar için de yeni şiir anlayışına zenginlikler katmalıdır. Anadolu’muzda kitabı olan olmayan yüz binlerce insan hece ölçülü şiirler yazıyor. Hepsinde büyük emek var. Ve hemen hepsi ölçülü bizlik şiire zenginlik katma, kendi yöresinin, kendi insanının sorunlarını dile getirme çabası güdüyor. Ve pek azı şair bu devasa şiir yığınını görünce de yeni çizgide ölçülü şiirin felsefi boyutunu zorlamaya çalışıyor.

Dönersek yeniden Azize Çiftçiye… Şiirleri uyumlu, her birinin güzel bir kurgusu var. Okurken insan keyifle okuyor. Ses uyumu, akıcılık okura ferahlık sağlıyor. Şiirleri okurken yer, mekân ve zaman ölçümü anlamını yitiriyor. Geçmiş zaman ekiyle yolculuklara çıkıyorsunuz. Bu çok güzel yaşantınızdan kareler geliyor gözünüzün önüne.

Azize Çiftçi kitabında merhum babası âşık Mahruminin şiirlerine de yer vermiş. Âşık Mahrumi alaylı yetişen birisi ama şiirleri çok güzel. Kendi döneminin kanaatkârlık duygusu, yurt sevgisiyle birleşerek çok güzel dizeler çıkmış ortaya. Âşık mahrumi zorlu bir yaşamın içinden gelmiş ve küçük yaşta babasını kaybetmiş. Düğünlerde davul zurna çalmış, kendine gürgenden bir divan sazı yapmış ve kendi kendine saz çalmayı öğrenmiş. Güçlü kişiliği sayesin de bütün zorluklara göğüs gererek ayakta kalmış ve şiirler yazarak pek çok etkinliklere katılmış. Mahrumi şiirlerini örf ve geleneklerimizi öne çıkarak güzelliklerimizi, milli duygu hissiyatımızı, yaşama, insana ve oğullarına nasihatler ederek doldurmuş dizelerini. Şiirleri oldukça coşkulu ve duygu yüklü… Masumiyeti, efendi kişiliği, dürüstlüğü şiirlerine aleni biçimde yansımış. Büyük usta Hayrettin Tokdemir’e sesleniş dizeleri çok güzel. Mahrumi döneminin usta âşıklarından birisi. Belli ki Azize Çiftçi şair kimliğini babasının genlerinden almış.

Artvin’de Haber gazetesi olarak Azize Çiftçiye sağlıklı günler ve başarılı çalışmalar diliyoruz. Âşık Mahrumiye Yüce Allahtan rahmet diliyoruz. Nur için de uyusun.